Київський окружний адміністративний суд визнав протиправним та нечинним наказ Міністерства світи і науки України від 24 червня 2024 року № 910 «Про деякі особливості набуття та поновлення статусу здобувача освіти».
Зокрема, серед іншого, ним встановлено тимчасово на період дії правового режиму воєнного стану в Україні призупинити прийом заяв, проведення конкурсного відбору, укладання договорів про навчання між закладом вищої освіти та вступником та зарахування на навчання для здобуття третього (освітньо-наукового, освітньо-творчого) рівня вищої освіти та в асистентуру-стажування на денну або дуальну форми здобуття освіти за кошти фізичних та юридичних осіб.
Рішення про нечинність наказу МОН ухвалено КОАС 21 травня 2025 року у справі № 320/37685/24 (повний текст рішення складено 28 травня 2025 року).
За обставинами справи
Громадянка звернулася з позовом до Міністерства освіти і науки України, в якому просила визнати протиправним, незаконним та нечинним наказ МОН від 24 червня 2024 року № 910.
Позов обгрунтовувала тим, що відповідно до норм міжнародного та українського права, має право здобувати освіту (у тому числі на третьому освітньо-науковому рівні вищої освіти для здобуття ступеня «Доктора філософії») на платній основі за денною формою навчання у будь- якому закладі освіти, незалежно від форми власності, відтак державні органи України не мають права жодним чином обмежувати їй доступ до такої освіти ( у тому числі шляхом обмеження форм і умов здобуття освіти, ліцензування закладів освіти, а також шляхом встановлення певних заборон, умов, конкурсів, оцінювань, іспитів та інших випробувань).
Рішення суду
Київський окружний адміністративний суд задовільнив позов та визнав протиправним та нечинним наказ МОН №910, навівши таке обґрунтування.
• З метою дотримання засади відкритості у відповідності до частини другої статті 68 Закону України «Про освіту», органи управління у сфері освіти забезпечують обов’язкове громадське обговорення проєктів нормативно-правових актів, що стосуються системи освіти, та участь представників громадськості у підготовці та прийнятті цих документів.
• Крім того, положеннями пункту 12 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постаново Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 за № 996, також встановлено, що в обов’язковому порядку проводяться консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів, які, зокрема, стосуються конституційних прав, свобод та обов’язків громадян.
• Проекти регуляторних актів виносяться на громадське обговорення з рахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
• Оскільки право на освіту в Україні гарантоване Конституцією України, а оскаржуваний Наказ стосується реалізації такого конституційного права, суд вважає необґрунтованим та не приймає до уваги твердження відповідача про відсутність правових підстав для проведення громадського обговорення проєкту спірного акта.
• Враховуючи зазначене, проект оскаржуваного Наказу № 910 підлягав обов’язковому громадському обговоренню, як нормативно-правовий і як регуляторний акт.
• Відповідно, відсутність громадського обговорення проекту Наказу №910 та відсутність факту його оприлюднення у строк до 15 жовтня 2023 року (який встановлений законом), що не заперечується відповідачем, свідчить про те, що такий наказ прийнятий з порушенням наведених вимог законодавства України, а отже є протиправним.
«У межах спірних правовідносин відповідач шляхом прийняття оскаржуваного наказу допустив порушення принципу правової визначеності як складового елементу верховенства права, адже, враховуючи наведене вище, тим самим створив ситуацію непередбачуваності щодо врегулювання правовідносин щодо здобуття освіти у 2024 році» — констатував КОАС.
Коментарі
Додати коментар