Навіщо нам нині, під час війни, перейматися реформою старшої профільної школи? Робити навчання на рік довшим, вкладати серйозні інвестиції? Чому заради створення мережі академічних ліцеїв необхідно змінювати законодавство? І чи готові батьки відпускати підлітків далі від дому заради якості освіти? Про це та інше йшлося 26 серпня під час Серпневої конференції 2024 «Освіта рухає світ». Записали ключові тези про реформу старшої профільної школи.
Наразі за Законом України “Про повну загальну середню освіту” ліцей повинен мати не менше ніж два класи за трьома профілями. Однак, як наголосив заступник міністра освіти і науки Андрій Сташків, така вимога не дозволяє якісно реалізувати вибір освітніх траєкторій і не відповідає суті поняття “академічний ліцей”.
Цікаво, як в регіонах оцінили свої обізнаність та готовність до реформи профільної середньої освіти? Розгляньмо результати опитувань, що відбулись в межах громадських обговорень у Львівській, Полтавській, Чернігівській, Івано-Франківській, Київській, Одеській, Миколаївській та Рівненській областях!
Реформа шкільної освіти рухається поступово — спочатку зміни торкнулися початкової школи, минулого року дійшли до середньої, й ось уже ми обговорюємо, якою має бути старша профільна школа. Бачення того, якою вона буде, було закладено ще на початку реформи. Нині час переглянути ці плани.
Уряд затвердив новий Державний стандарт профільної середньої освіти, що має стати важливим кроком до більш гнучкої та персоналізованої освіти в Україні. Учнівська молодь матиме змогу обирати профіль навчання, а також окремі предмети та курси.
Цей стандарт передбачає можливість формувати індивідуальну освітню траєкторію: навчатися за академічним або професійним спрямуванням. Учні шкіл та студенти ЗП(Т)О і ФПО зможуть обирати профіль навчання, який пропонуватиме навчальні предмети / інтегровані курси для поглибленого чи професійно орієнтованого вивчення, а також предмети / інтегровані курси поза профілем.
МОН розпочало підготовку до пілотування реформи профільної середньої освіти (10-12 класи). 25 ініціативних шкіл з усієї України вже стали ліцеями-амбасадорами; скоро до них долучиться ще 5: ці заклади першими розроблятимуть і застосовуватимуть нові освітні моделі та навчальні програми, щоб згодом ділитися досвідом із закладами освіти всієї країни. Ці школи будуть менторами для інших пілотних академічних ліцеїв, які апробуватимуть різні елементи профільної середньої освіти. У 2025 році почнеться безпосередньо пілотування реформи.