"10-11 класи – це просто жах". Вчителька про те, що відбувається в українських школах

"10-11 класи – це просто жах". Вчителька про те, що відбувається в українських школах
Дата: 05.07.2025

Йдеться не тільки про фінансування

Виїзд українських дітей за кордон і навчання їх там впливатиме не тільки на кількість шкіл та вчителів, а й на майбутнє України в цілому. Однак і без скорочення вчителі дедалі частіше звільняються та змінюють професію.

Про це "Телеграфу" розповіла завуч однієї зі шкіл у Солом'янському районі. За словами вчительки, наразі нова освітня реформа, яку почали запроваджувати кілька років назад, не працює на благо ані учнів, ані освітніх закладів.

"Придумали гарну реформу, яка мала покращити освіти, цей НУШ. Однак зараз від неї майже немає сенсу. Як вчитель за 45 хв має попрацювати з понад 30 учнями і виставити їм по 4 оцінки (йдеться про чотирирівневу систему оцінювання за 12-бальною шкалою — ред.)?" — каже завуч.

Вона пояснює, що через зменшення кількості учнів чимало класів зливають в один, у вчителів виростає навантаження, а кількість годин подекуди скорочується. Тобто скорочується і зарплата, а роботи менше не стає. Ба більше, деякі школи навіть відмовляють дітям, які за кордоном, в освіті через перевантаження класів. Адже, якщо до класу з 33 учнів умовно додається ще три за сімейною програмою, клас мають розділити, але не всі заклади освіти погоджуються на це.

"Ви уявіть, що відбувається з дитиною, яка хотіла навчатись в українській школі, перебуваючи за кордоном, а їй відмовили. Це ж не діти самі вирішують поїхати за кордон, це роблять батьки", — додає викладачка.

Кількість українських школярів, які офіційно навчаються у европейських школах

За її словами, діти, які зараз вчаться, народжуються, — майбутнє України. А держава його втрачає і тут не тільки про виїзд за кордон, адже чимало вчителів звільняються і йдуть з професії. Здебільшого причина у зарплаті та надмірному навантаженні, іноді й в закритті закладів освіти.

"От і виходить, що через скорочення учнів в Україні влада може скоротити кількість вчителів та закладів освіти, але при цьому викладачі і самі звільняються. У 2024 році я отримувала понад 20 тисяч зарплату, з 2025 — майже 18 тисяч. Навантаження не зменшилось, зменшилось фінансування від держави", — каже завучка.

Вона додає, що зазвичай вчителі отримують дві премії від держави за рік — на 8 березня та День вчителя, але цього року їх не отримали. Враховуючи це і те, що навантаження в класах, які зливають в один, росте — вчителі звільняються.

"А 10-11 класи — це ж просто жах. Там одні дівчата. Батьки вивозять своїх синів за кордон масово, залишаються лише ті, у кого немає грошей або ті, у кого в родині військові. Ще додайте до цього НМТ, яке перевантажує дітей", — резюмує викладачка.

Загалом, за її словами, скорочення учнів у школах впливає на субвенцію, за якою держава умовно за кількістю учні визначає рівень фінансування освітнього закладу, зарплат вчителів тощо. Чим менше учнів у школі, тим менше субвенція.

Що передувало

В Україні з початку навчального року 2024-2025 зафіксовано найнижчий показник кількості учнів за останні 30 років. Йдеться про 3,74 мільйона школярів усіх форм навчання. При цьому тенденція до зменшення кількості учнів, ймовірно, зберігатиметься.

Про це пише NGL.media, посилаючись на висновки учасників дослідницької програми RAI for Ukraine. Зазначається, що наразі 9,3% школярів (приблизно 345 тисяч дітей) навчаються за кордоном та залишаються учнями української системи освіти. Це мінімальна оцінка, адже багато дітей після виїзду за кордон взагалі припиняють навчання в українських школах.

Вподобайки:

49
6
2
24
35

Коментарі

Ольга

Премія на 8 березня?! Яка радянщина

Олена

Навіщо було з шкіл робити гімназії і ліцеї , забравши в дітей можливість навчатися в 10-11 класах. Дітям комфортніше навчатися з 1 по 11 клас в одній школі. Тим самим і вчителі в гімназіях втратять навантаження. Жахлива реформа якийсь регрес в освіті.

Яна

У нас чомусь вміють будь - яку реформу, будь -яке починання довести до повного абсурду, як сталося і з НУШ. Планувалося покращення, осучаснення освіти, маємо катастрофу нас всіх рівнях

Юлія

Державою робиться те,що скоро не буде кого навчати. Ідея з ліцеями безглузда, як на мою думку, і в умовах війни не продумана державою в плані фінансування. Ті ,хто навчаються за кордоном, не отримують якісної освіти ,навчаючись в українських ліцеях онлайн і здають в кінці року іспити з основних предметів на низькому рівні.

Тетяна

Хто проводить реформи під час війни? Розвалили медицину прийнялися ща освіту. Що може дати вчитель у переповнених класах? Нічого просто вчать репетитори батьки оплачують навчання дітей

Оксана

Авторка отримувала 20 тисяч?! То вона багата. Я йду до неї... Бо я викладач коледжу вищої категорії. Зарплатня ледве-ледве складає 13 тисяч, а навантаження просто дике

ТАНА

Під привабливим словом "реформа" іде цілеспрямоване знищення освіти в Україні. Цікаво, чи ці міністерські реформатори працювали хоча б день у школі? Чи стали наші учні розумніші від їхніх реформ? Однозначно: "НІ"!

Диктаторський режим

Полювання влади за чоловіками і їхній геноцид,ясно що 17р виїжджають бо хочуть жити,а не вмерти

Надiя

Дурнi реформи, якi примушуе робити ЕС, бо ми так туди хочемо... В медицинi peформи знищили лiкування безкоштовне так роблять i з освiтою

Колишній вчитель

Зважте на те, що масове злиття /закриття шкіл аж ніяк не впливає на кількість чиновницького освітянського непотребу від районо до мону, скорочують все і вся, Але не себе, любих. Плюсом жируює усіляке лайно - різномасні інститути підвищення тощо. Грантоїди плодять нікому не потрібний продукт з пафосом, отримують зарплатню і в очі не бачать, як сніговою кулею, пришвидчуючись, летить до дна прірви та освіта, яку гарантувала Конституція України.

Марія

НУШ: Нумо убивати школу! От і вся суть реформи...

Ольга

Директори шкіл,та заучі так завантажені паперами,що в них немає часу проводити уроки зі свого предмету. Весь час вони витрачають на наради,звіти про нові методи роботи. В мого сина в 9 класі можна вважати не було математики та історіі.Прибігає вчитель математики /завуч школи/ на урок ,дає завдання,і поспіхом лишає клас. Директор школи/вчитель історіі / за себе присилає заміну,або дає классу замостійне завдання. А наради в школі кожен день .

Ольга

В класі вчаться 5-7 дітей з 32 ,інші просто відвідують заняття з телефонами.

Елеонора

Скажіть будь ласка про які премії вчителям йдеться мова???? Що це за бред?

Стефанія

Цікаво , чи чит ають розумні коментари МОН, прем'єр держави, ,чи це крик в пустелі ?

Ветеран

Суцільний обман.

Лілія

Складається враження, що сучасна школа покликана виховувати "стадо овець", яким легко управляти.

Любов

З усіма коментарями згідна на всі 100

Оксана

Автор говорить про премії та високу зарплату, бо працює в Києві. Там місцева влада доплачує вчителям та дає премії на свята. А в інших регіонах України такого немає. Я колись працювала в Києві вчителем, але більшу частину свого життя - в Одесі. Маючи педагогічний досвід більше 25 років та вищу категорію, в цьому році звільнилася, бо неможливо жити та ростити дітей на цю зарплату. Дуже шкода, бо роботу свою люблю і була гарним вчителем.

Олександр

Просто НУШ запроваджують далекі від школи люди. Від цієї НУШ скоро всі вчителі підуть в іншу професію, або просто виїдуть. МОН схаменіться ! І поверніться до простого вчителя, а не відвернулися і клепаєте, що вам завгодно.

Людмила

А що ви хочете від нашої освіти? Яка турбота про освітян? Подивіться на плани нашої влади на " підвищення зарплати вчителя на 2028 рік: середня зарплата вчителя 20 тисяч гривень,середня зарплата по коаїні- майже 40 тисяч.І ви думаєте,що молодь буде йти працювати в школи?Я пропрацювала в школі 51 рік і знаю ціну цієї легкої праці.

Наталія

Згідна з усіма коментарями!

Прип‘ять

Казали у нас в батальйоні: два дебіла - ето сіла. От і маємо двох супєр/мєга/патужних покращувача - Лісового і Вініцкого. У мене всьо

Прип‘ять

Ше добавлю: Наравшанілі і наддамшутілі Шоб нравілось насянікєєє

0лена

НУШ розроблена на гранти і впроваджувала грантоїдами з метою вбити систему освіти України, а наших дітей зробити некуретоспроможним на європейському ринку праці. Хто відповість за це? А до відповідальності слід притягнути, допоки грантоїди не повтікали за кордон. ..

Валентина

А

Ірина

Не 45, а 40! А як учневі встигнути написати контрольну з математики (геометрія), в якій 24 питання?

Вілік

Що хотіти, якщо починаючи з 90 нормального міністра освіти немає. Замість нормального фінансування освіти тільки дурні експерименти для відмивання грошей. В освіті має бути : це технічна база, малі класи і групи (10-12 чол), достойна зарплата( а не 6-10 тис.), мінімум дурної писанини. А керівники( директори і ректори) мають бути віку 40-50 років. А далі працюй вчителем або викладачом(але не керівником).

Галина.

Програми не продумані, навантаження на дітей велике. Кожен урок -нова тема, закріплення минулої теми немає (тренувальних вправи не практикуються). Які можуть бути знання? Я радила б працівникам ту програму засвоїти самим, яку вони пропонують дітям , та ще плюс не один предмет,а 7 кл. Їх більше десяти. Шановні освітяни! Програми по предмет ах треба спростити. Навантаження зменши

Галина

Підтримую дописувачів. Бо справді МОН робить все, щоб знищити нашу освіту. Всі реформи нічого хорошого не дають.Це знущання з вчителів, дітей та їхніх батьків.Переймування шкіл в ліцеї, гімназії, коледжі - безглуздя, якого не бачила наша освіта. Схаменіться, моновці, не насміхайтеся з нашої освіти!!! Досить безглуздих реформ!!!

Робін Гуд

Не МОНівці, А махновці в освіті України. Вони з партії слуг народу, ясно якого тільки не українського. Виконують замовлення МВФ, сами не думають, та й Вінницький громадянин США. Одна громадянка зробила реформу медицини, дві грузинки зробили реформу МВС, та й втекли за кордон, Вінницький реформує освіту. Як тільки дійде точки невозврату, теж втече. А вчителі хай ждуть доброго царя чи президента.

Наталія

В нас з початку карантину на "корону" вже вчителі на розслабоні. Син в 6 класі вчився, коли на дистанційку почали відправляти. Спостерігала за уроками: привітались, дали завдання і все до прбачення. А ти закінчуєш роботу і сідаєш з дитиною розбирати ці завдання. Вийшли з карантину, але потім війна і знову дистанційка , і знову те саме. В 9 класі ще гірше було, всі вчителі зовсім знахабніли. Класний керівник(вчитель хімії), на секундочку, не з легких предмет, замість уроку проводив класну годину(це ж важливіше). 9а що вам премії??? Я теж працюю, але мені ніхто премій не дає за відмінну роботу, а тут взагалі ніякої роботи, тільки і знали самостійні задавати. Прийшли в коледж- те саме. Та сама дистанційка, ті самі самостійні. І тут не тільки реформа винна: самих вчителів все влаштовує, нащо напрягатися, будемо розказувати, як нам, нещасним, тяжко працювати. Тяжко, ідіть на завод попрацюйте, може там легше. Все життя плачуться, а репетиторами підробляють, бо бачте, діти не розуміють матеріалу, то почніть пояснювати, а не класну годину замість уроків проводити і самостійні завдання кожного разу давати. Бо якщо так вчити, то за що вам взагалі зарплату платити?

Цукерман

Звісно, що хтось з Міністерства освіти( далекий від школи), захистив дисертацію стосовно оцінювання НУШ по групах результатів, а тепер всіляко і вперто намагається запровадити його в практику руками звичайних вчителів. Самі , панове чиновники, проводьте таке оцінювання! Ви навіть не уявляєте, скільки воно часу в житті забирає!

Володимир.

Все брехня: і реформи - брехня, і їх критикани - теж брехня! Вся Україна - брехня, та її система освіти - теж брехня!

Інна

Завдяки МОЗ і МОН, Медицини та освіти в Україні більше немає. Вихід був, і можливо ще мерехтить десь, якщо б керівники послали їх далеко, і виконували свою освітню роботу на совість. Але вони прогнулися під чиновників, які зазвичай не про освіту не про лікування нічого не тямлять. На кожному рівні від директорів шкіл, до батьків можна було саботувати реформи які знищили освіту, але ніхто, не замислився. Е не більше 4% людей, які усвідомлюють що насправді відбувається. Батьків не пускають у школу, встановлюють металошукачі, ніяк не реагують на гаджети (хоча що складного щоб заборонити, говорила з батьками - всі за, кілька осіб якщо проти, це погоди не робить). Немає діалогу між батьками і вчителями, між директорами і чинушами з МОН.

Аніта

Ті, що проводять, "реформу " освіти, своїх дітей в таких закладах не вчать. Сидять тут при владі, а шукають кращого за кордоном. Так що ж ви " будуєте" в своїй країні?!

Сергій

Закінчив школу в 1976 році .в селі було три десятих класи А.Б.В.по 32 учні в кожному класі .було по сім кроків кожний день та щей в суботу були заняття .і вчителі не плакали що багато дітей встигали опитати по п'ять учнів і за урок .

Іван

Шановні колеги, прочитав усі коментарі. Враження неоднозначне. Тому просив би, якщо можна, не переводити стрілки на недолугість чиновників, пристосуваність адміністрацій закладів, зарплату педагогів, лінощі вчителів, нахабність батьків і т.д. Проблема надто комплексна. І у неї декілька факторів, які її спричинили і досі її поглиблюють. Насамперед, отримали грантові кошти, у сектантському колі поділили і стали перед вибором: або щось своє придумати, або перекласти з іноземної дещо і видати це за інновацію у вітчизняній системі освіти на кшталт 12-бальної системи оцінювання тощо. Зарплата учителів. Невже керманичі не розуміють, що вчителі не можуть самовіддано працювати (як це колись було), якщо їхня зарплата не рівняється середній бюддетній (хоча б) у країні. Де єдина тарифна сітка? За які управлінські освітні заслуги міністерський чиновник вищого рангу має економічне і моральне право отримувати платню, у десяток разів більшу, ніж звичайний вчитель? Не хотів би ображати серед вчителів тих, хто цього не заслуговує. Усі ми свого часу, обираючи професію, давали собі своєрідну клятву: за будь-яких обставин вчити, виховувати і розвивати. Багато з нас залишились вірними цій клятві, але є й такі, які вказують на фінансовв мотиви. З економічної точки зору останні праві, але з моральної, на мою думку, - ні. Тепер про батьків. Є розумні, які з розумінням сталяться до вчительських "покарань" їхніх чад, але є і такі, які смерч піднімають, якщо вчитель помірковано обурено оцінив знання, ставлення до навчання чи поведінку дитини. Як в таких умовах працювати вчителю? Де збалансована нормативна база? Бо бувають, звісно і щонайменше приниження як з боку вчителів, так і з боку учнів. Врешті, про освіту в умовах війни. Невже не зрозуміло, що тих амбітних цілей (не виважених, а модернізованих проплаченими авторами навчальних програм тощо) не досягти, особливо у стані війни? Невже не розумніше спростити навчальні програми, які і так складніші на декілька років у порівнянні із зарубіжними аналогами? Але хіба недолугі це можуть збагнути, якщо вони керуються однією думкою: ні в якому випадку не опускати планку. А тому придумують нісенітниці на кшталт "ліквідація розривів в освіті" тощо. Висновок один: майбутнє освіти України мають взяти у свої руки високо моральні освітяни, патріоти національної освітньої ідентичності України, толерантні до глобальних освітніх процесів.

Іван

Колеги, вибачте за граматичні помилки: технічних умінь не вистачило, щоб перечитати написане і виправити огріхи перед тим, як відправив свій коментар.

Лілія 73роки.

Багато нарікань, запитань....Дивно....."хто відповість за це"..." до відповідальності слід притягнути грантоїдів(???. хто це ,марсіани?)...Нікому не спало на думку ,що все це в 2019 році обрали ви, громадяни України .Тож несіть відповідальність за хрестик в бюлетені.Цей хрестик вже висить над всіма нами,над Україною.Обрали малоосвідченого малороса.Чогл чекали ?!Тримайте в обидві руки.

Світлана

Шановний Сергію,у1976р. були значно легші програми,а про поведінку учнів 76 року і сьогодення краще промовчу.

Maryna

Та ще й обрали міністром людину, яка в освіті нічого не розуміє!!!! Якщо людина воювала, то це не є причиною для парного обрання його міністром! Працюю в Університеті, але там зарплатня дуууже "захмарна", навіть у приватному. А в Польщі, між іншим, нашим школярам пропонують вигідні умови для здобування вищої освіти, а з 2025 року в нас підвищили суми контрактів. Робимо висновки...

Ярославович

Сьогодні ти живеш так, як голосував в 2019. Тому, як казав Нікола Янавіч Азіров, пі)(уй. Не жаль нікого. Дятли своїми руками знищили країну.

Наталя.

Прочитала коментарв.погоджуюсь з зарплатою, хотілось і треба підвищити. Але в мене складається враження, що жоден з коментуючих НУШ, та говорячи про ліцеї, гімназії не був у період війни за кордоном і його діти не відвідували там школи, та не цікавились освітою, бо так би реформу не критикквали б. Може не все спочатку вдається, на це треба роки і відповідну підготовку вчителів, а в нас ще більшість вчителів, які залишаються в школах ще з Радянського Союзу і тому критикують реформу.

Василь

Освітою керують неуки і мудаки...

Додати коментар

Новини:

Поділитися: