15 креативних вправ із біології для розвитку компетентностей

15 креативних вправ із біології для розвитку компетентностей
Біологія
Дата: 12.12.2024

Результати PISA-2022 підсвітили головну проблему української шкільної природничо-наукової освіти – надмірну теоретичність і відірваність від життя. Аби змінити таку тенденцію, вчителям варто добирати завдання, побудовані на принципах інтеграції й розвитку компетентностей та наскрізних умінь.

На прикладі теми “Клітина. Хімічний склад клітини” вчителька біології Тетяна Хіщіна розповіла “Новій українській школі”, які компетентнісно-орієнтовані вправи можна використовувати на уроках. Зберігайте, діліться та забирайте на свої заняття!

У добірці від Тетяни про:

✔ фотоквести та сторітелінг на уроках біології;

✔ 3D моделювання та доповнену реальність;

✔ інтерактивні ігри;

✔ індивідуальні картки.

ІДЕЯ 1: ФОТОКВЕСТ

Ця вправа дає можливість застосувати набуті знання, зафіксувати конкретні приклади з навколишнього світу та розвинути інформаційно-цифрову компетентність. Створювати такі квести (приклад – нижче) найзручніше в Canva, PowerPoint або в Google-презентації.

Запропонуйте учням та ученицям фотографувати ті предмети та явища, які пов’язані з темою, наприклад, харчові продукти чи шкіру людини. А варіантом вправи може бути учнівська версія фотоквесту – із власними завданнями одне для одного.

ІДЕЯ 2: СТОРІТЕЛІНГ

Для створення історій є багато інтерактивних платформ. Наприклад, “Розвиток дитини” [попри те, що на сайті є платні опції, багато функцій для користувачів доступні безплатно – ред.]. Це ресурс, який дає можливість не лише створити авторську історію, а й застосувати набуті теоретичні знання, закцентувавши на розумінні процесів природи. Такі картки можна також робити в багатьох програмах та в ШІ, наприклад, в MagicShool.

Діти завжди творчо підходять до виконання таких завдань, використовують асоціативне мислення та креативний підхід до презентації своєї історії”, – додає вчителька.

Аби історія була дотична до теми, оберіть перелік термінів та понять, які учні та учениці мають використати у своїй історії.

ІДЕЯ 3: РОБОТА З ІНДИВІДУАЛЬНИМИ КАРТКАМИ

Ця вправа дає можливість застосувати індивідуальний підхід до кожного учня та кожної учениці. Запропонуйте завдання різного рівня складності, відповідно до критеріїв оцінювання. Такі картки найзручніше робити в Canva, PowerPoint або в Google-презентації.

ІДЕЯ 4: СКЛАДАННЯ ПАЗЛІВ

Такі завдання допомагають створити ситуацію успіху, розвивати увагу та формувати цілісне розуміння світу на клітинному рівні організації живого. Для виконання вправи використовуйте додаток jigsawplanet.com.

Складаючи інтерактивний пазл, учні й учениці також логічно мислять та вчаться цілісно бачити явища і процеси”, – акцентує Тетяна Хіщіна.

Світлини учнівських робіт надала Тетяна Хіщіна

ІДЕЯ 5: КРОСВОРДИ

Для того, щоб створити вправу у вигляді кросворда, варто:

✔ розташувати слова за вертикаллю та горизонталлю;

✔ до кросворда додати текст запитань;

✔ пронумерувати запитання.

Учні й учениці мають відповісти на запитання одним словом та вписати його під відповідним номером у клітинки. Вправа розвиває логіку, мислення та увагу. Можна застосовувати як у груповій, так і в індивідуальній формі роботи, а також як домашнє завдання, запропонувавши створити власний кросворд”, – радить Тетяна Хіщіна.

ІДЕЯ 6: ДІАГРАМА ВЕНА

Такий метод дає змогу систематизувати великий обсяг матеріалу, розвиває вміння аналізувати матеріал та виокремлювати основне. Крім того, діти навчаться порівнювати, зіставляти, знаходити спільне в явищах та ознаках об’єктів.

ІДЕЯ 7: ПРИЙОМ “ЛОВИ ПОМИЛКУ”

На малюнку нижче зображена бактеріальна клітина, до якої додається опис її будови. У цьому описі допущена помилка, яку потрібно знайти.

Завдання допоможе сформувати вміння порівнювати, виділяти характерні ознаки, розвиває пам’ять, мислення та уважність”, – каже вчителька.

ІДЕЯ 8: КОЛА ЕЙЛЕРА

Кола Ейлера – це геометричні схеми, які допомагають розширити математичну компетентність учнів та учениць і розібратися в співвідношенні понять. Це один зі способів показати взаємозв’язки між частинами об’єкта чи їх групами. За допомогою цього методу розвивається здатність до аналізу, зіставлення й узагальнення.

Запропонуйте учням та ученицям поєднати зображення з колами, відповідно до груп. Учні за підписами мають знайти та погрупувати відповідні зображення. Наприклад, бачимо підпис у великому колі “Рослинна” і одне жовте коло, отже приклад клітини рослин – один. Учні шукають його на зображеннях (1), бачать, що є ще дві клітини, які є тваринними, отже друге коло з двома жовтими – тваринна. Кількість синіх кіл відповідає кількості органел для відповідних клітин.

ІДЕЯ 9: ХМАРИ СЛІВ

Хмари слів дають можливість візуально представити текст, термінологію уроку для швидшого запам’ятовування та легшого сприйняття учнівством.

WordArt.com – це, певно, один із найпопулярніших та найлегших у використанні онлайн-генераторів хмар слів”, – ділиться Тетяна Хіщіна.

ІДЕЯ 10: ЗАВДАННЯ ДОПОВНЕНОЇ РЕАЛЬНОСТІ

Використання застосунків із доповненою реальністю дає можливість доповнити будь-який об’єкт віртуальними елементами. У такий спосіб ви зможете цікаво подати будову клітини чи біологічні процеси. А ще це допомагає відтворити ті елементи, які побачити неможливо.

Для виконання цієї вправи використовуйте застосунок для смартфонів Quiver. Вчитель або учень / учениця може роздрукувати з бібліотеки додатка будь-яке зображення. Далі діти мають його розфарбувати та зісканувати картинку за допомогою додатка. Тоді ця картинка зʼявиться на екрані в 3D.

ІДЕЯ 11: 3D-МОДЕЛЮВАННЯ

Це один із найулюбленіших видів моделювання моїх учнів та учениць, – розповідає Тетяна. – Він дає змогу зробити об’ємну тривимірну модель, яка є її математичним представленням. Така модель призначена для того, щоб за допомогою екрану будь-якого гаджета можна було розглянути найдрібніші деталі об’єкта”.

Такі завдання можна виконати у Minecraft або ж Tinkercad.

ІДЕЯ 12: МОДЕЛЮВАННЯ КЛІТИН ТА ОБ’ЄКТІВ ЖИВОЇ ПРИРОДИ

Метод “живого’моделювання [мається на увазі офлайн-моделювання, із фізичних матеріалів – ред.] дає змогу відтворити складники частини клітини чи будь-якого об’єкта, застосувавши креативний підхід, творче мислення та здібності кожної дитини. Моделювання є однією з категорій теорії пізнання і науково-обґрунтованим методом наукових досліджень.

ІДЕЯ 13: БІОЛОГІЧНІ РОЗМАЛЬОВКИ

Такі завдання розвивають креативність та критичне мислення учнівства, дають змогу не лише виконати завдання на засвоєння теоретичного матеріалу, а й мають арт терапевтичний ефект, тому, зокрема, підійдуть дітям з особливими освітніми потребами чи тим, хто потребує додаткової психологічної стабілізації. Можна використовувати як в індивідуальній, так і в груповій роботі”, – ділиться досвідом Тетяна.

Джерело: istockphoto.com

ІДЕЯ 14: ГЕНЕРАТОР ІДЕЙ

Вважаю, що це один із найпотужніших методів стимулювання творчого мислення в учнівства, – ділиться вчителька. – Генерування ідей під час розв’язання проблеми чи пошуку креативних підходів до вирішення поставлених перед учнями та ученицями завдань завжди дуже динамічний та цікавий процес”.

 

ІДЕЯ 15: КОМПЕТЕНТНІСНО ОРІЄНТОВАНІ ЗАВДАННЯ

Компетентнісні завдання формують в учнів та учениць готовність використовувати отримані знання, уміння, застосовувати навички в реальному житті для розв’язання практичних завдань. Як показали результати міжнародного дослідження PISA-2022, саме таких завдань не вистачає на уроках”, – підсумовує вчителька та пропонує власний приклад такого завдання.

Тетяна Хіщіна, Катерина Молодик спеціально для “Нової української школи”

Титульне фото: авторка – Mary Maka, dribbble.com

Вподобайкі:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: