17 порад батькам та вчителям, як розвивати в дітей лідерські навички

17 порад батькам та вчителям, як розвивати в дітей лідерські навички
Дата: 11.02.2024

Багато батьків хотіли б, щоб у дорослому житті їхні діти мали лідерські навички й залишили свій слід в історії (хоча б у локальних масштабах). Лідери мають вплив на інших людей, можуть змінювати їх переконання й рішення. Наявність у дитини лідерських якостей не означає, що вона обов'язково стане публічною особою або керівником, але лідерські якості – це невіддільна частина характеру, яка, безсумнівно, матиме для дитини велику користь у дорослому житті.

Хоча лідерські якості даються людині від народження, батьки можуть розвинути їх у дитини. Childdevelop пропонує декілька способів зробити це.

1. Говоріть про свої цінності

Установіть систему сімейних цінностей (наприклад, чесність, щирість тощо). Прищеплюйте їх дитині з раннього віку. Дотримання цінностей є основою лідерства.

2. Прищеплюйте дитині почуття відповідальності

Навчіть дитину брати на себе відповідальність. Для цього доручайте їй домашні справи,  відповідні її віку. Це розвиває в дитини самостійність і впевненість у собі – якості, які лежать в основі лідерства.

3. Дайте дитині можливість самовираження

Дитина повинна мати змогу висловлювати власну точку зору. Обговорюйте з нею те, що бачите по телевізору, розпитуйте її, що відбувається в школі. Дитина має розуміти, що на її думку зважають. Давайте дитині можливість брати участь в ухваленні  деяких сімейних рішень (наприклад, що приготувати на вечерю або куди поїхати у відпустку).

4. Залучайте дитину до занять, що розвивають лідерські якості

Шкільні та позакласні заняття розвивають у дитини дисциплінованість, навички взаємин з іншими людьми, чуйність до тих, хто навколо, а також навчають працювати в команді. Під час цих занять дитина вчиться досягати поставлених цілей. Названі навички будуть їй дуже корисні в майбутньому.

5. Заохочуйте участь дитини в командній роботі

З раннього віку намагайтеся визначити інтереси дитини й залучайте її до групових занять відповідно до цих інтересів. Запишіть дитину в спортивну секцію або гурток, де дитина може знайти собі друзів. Також заохочуйте, щоб дитина грала в командні ігри разом із друзями. Для дитини це чудовий спосіб зрозуміти, що таке командна робота.

6. Ставте цілі й рухайтеся до них

Визначаючи для себе цілі, дитина вчиться вирішувати проблеми і планувати на тривалий період часу. Крім того, досягаючи поставлених цілей, дитина зміцнює впевненість у собі. Покажіть дитині, як ставити цілі й розбивати їх на дрібніші завдання. Відзначайте проміжні досягнення дитини на шляху до визначеної мети. Якщо в неї щось не виходить, запропонуйте їй проаналізувати причини невдачі: «Який урок ти можеш взяти із цієї ситуації, щоб наступного разу все вдалося?».

7. Розвивайте в дитини навички планування

Залучайте дитину до планування сімейних справ, наприклад, відпустки, поїздки на гостину до родичів тощо. Дозволяйте їй висловити свою думку нарівні з рештою членів сім'ї. Можна також доручати дитині дрібні обов'язки під час підготовки до тих чи інших подій.

8. Виховуйте в дитині хоробрість

Заохочуйте дитину у спілкуванні з однолітками висловлювати власну думку, відстоювати свою позицію й не уникати ситуацій, що здатні вивести дитину із зони комфорту. Стикаючись із труднощами, діти розвиваються і стають сильнішими. Не поривайтеся вирішувати проблеми за дитину, але допомагайте їй і підтримуйте її.

9. Розвивайте наполегливість у подоланні труднощів

Справжні лідери вміють не тільки досягати визначених цілей, а і виявляють наполегливість у разі невдачі. Важливо не оберігати дитину від невдач, а дати їй змогу пережити розчарування, щоб отримати із цього життєвий урок. Дитина повинна навчитися справлятися з невдачами й рухатися далі, коли, наприклад, перемагає команда суперників або когось іншого обирають старостою класу.

10. Не втручайтеся

Коли ви бачите, що дитина намагається впоратися з труднощами, виконуючи домашнє завдання або в інших подібних ситуаціях, у вас може виникнути спокуса втрутитися і зробити роботу за неї. Замість цього дозвольте дитині самостійно знайти рішення проблеми. Після цього ви можете розглянути з нею виниклі труднощі й подумати про те, що можна було зробити по-іншому.

11. Навчіть дитину шукати компроміс

Уміння домовлятися і йти на компроміс – дуже важливі навички для лідерів. Спілкуючись із дитиною, розвивайте в неї ці навички. Замість того, щоб відповідати на її прохання категоричними «так» або «ні», дозвольте дитині переконати вас. Навчіть дитину домовлятися: вимагаючи в інших щось, пропонувати щось натомість і відразу не поступатися в ситуаціях, які їй не подобаються.

12. Розвивайте в дитини навички ухвалення рішень

Дітей потрібно якомога раніше вчити приймати рішення. Маленьких дітей може спантеличити занадто велика кількість варіантів, тому іноді варто звузити її вибір до двох-трьох найбільш розумних варіантів. У такий спосіб можна чинити у випадках, коли ви обираєте вечірнє заняття для дитини або страву на вечерю. Навчіть дитину зважувати всі плюси й мінуси кожного варіанта, щоб зробити розумний вибір. Це вміння буде для неї надзвичайно корисним у дорослому повсякденному житті.

13. Розвивайте в дитини впевненість у спілкуванні

Сімейна вечеря в кафе або ресторані може стати для дитини корисним уроком упевненого спілкування. Дозвольте їй самій поговорити з офіціантом і замовити собі страву. Це навчить дитину впевнено розмовляти з дорослими й відкрито заявляти про свої потреби.

14. Заохочуйте дитину виявляти активну позицію

Пояснюйте дитині, що коли вона стикається із ситуаціями, на які може вплинути, то не має сидіти склавши руки. Оптимістичні погляди на життя надихають. Будьте оптимістами – і решта братиме з вас приклад.

15. Залучайте дитину допомагати тим, хто навколо

Допомога навколишнім і волонтерська діяльність навчають дитину соціальної відповідальності. Якщо дитину з раннього віку привчити допомагати іншим людям, вона і далі робитиме це у дорослому житті. Запропонуйте дитині не тільки присвячувати свій час допомозі тим, хто цього потребує, а й жертвувати гроші на благодійність.

16. Показуйте дитині позитивний приклад

Батьки завжди є авторитетними фігурами для дитини, тому вони повинні показати їй позитивний приклад у розвитку лідерських якостей. І справа тут не тільки в тому, щоб добре виконувати батьківські функції, – це вчить дитину необхідності показувати позитивний приклад людям, на яких вона хоче вплинути. Розкажіть дитині про свої життєві цілі, можливості для розвитку та про власний життєвий досвід. Покажіть дитині, як ви поєднуєте свої професійні й особистісні якості. Так вона зрозуміє, які якості потрібні для того, щоб бути ефективним лідером.

17. Будьте послідовними

Розвиток у дитини лідерських якостей потребує від батьків багато часу й цілеспрямованих зусиль. Постійно прищеплюйте дитині моральні якості, заохочуйте відповідальну поведінку й надавайте можливості для зростання. Коли дитина виросте, вона зможе навчити цього інших.

Докладаючи невеликі зусилля, батьки можуть розвивати лідерські якості дітей. Навіть якщо ваша дитина не стане керівником або громадським діячем, ці якості допоможуть їй краще навчатися в школі й налагоджувати добрі взаємини з оточенням.

Освіта Нова Джерело:
  • Слідкуйте за новинами:
  • Поділитися:

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар