50 громадських організацій, серед яких 36 — члени Української мережі за права дитини, опублікували відкриту заяву щодо ризиків, які створює Закон №4250-IX.
❗️Прийняті парламентом зміни до статті 35 Закону «Про повну загальну середню освіту» дозволяють спеціальним школам надавати реабілітаційну допомогу не лише дітям з особливими освітніми потребами, а й дорослим із порушеннями зору чи слуху — зокрема військовослужбовцям, ветеранам війни та особам із заслугами перед державою.
ℹ️Що не так із цими змінами?
Прийняття даних змін фактично розширює функціональне навантаження закладів, які створені та фінансуються з метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами на освіту, відповідно до Закону України «Про освіту» та інших профільних актів.
🔹Для дітей з особливими освітніми потребами це означає розмивання меж безпечного навчального простору. Освітній заклад, що створений для підтримки індивідуального розвитку дитини, не повинен перетворюватися на багатофункціональний центр для дорослих із зовсім іншими цілями перебування. Це суперечить принципам сейфґардингу, зобов’язанням України за Конвенцією ООН про права дитини та Декларацією про безпеку шкіл.
🔹Для військових і ветеранів — це ризик отримати неякісну, фрагментарну допомогу в непристосованих умовах. Спеціальні школи не мають ані підготовленого персоналу, ані ресурсів для повноцінної реабілітації дорослого населення з бойовим або травматичним досвідом. Ба більше, це суперечить Стратегії деінституціоналізації догляду для ветеранів, затвердженій урядом та суперечить найкращим міжнародним практикам підтримки ветеранів і може перешкоджати створенню системних рішень щодо реабілітації ветеранів на місцях
📌На момент ухвалення змін не було жодної фахової оцінки готовності закладів до нового навантаження. Незалежні моніторинги 2023–2024 років свідчать: лише одиниці шкіл мають достатню кількість профільних фахівців або належні умови для роботи з людьми з інвалідністю. Тому надання нових, складних і відповідальних функцій цим закладам без попередньої фахової оцінки виглядає передчасним, ризикованим і може мати довгострокові негативні наслідки як для дітей, так і для ветеранів.
🌏Також закон суперечить міжнародним зобов’язанням України щодо розвитку послуг у громадах та реформи системи інституційного догляду — як для дітей, так і для дорослих з інвалідністю.
❗️Крім того, включення військовослужбовців до системи спеціальних шкіл з цілодобовим перебуванням не лише нівелює сенс реформ, а й створює ризик політичної маніпуляції: будь-яка критика реалізації змін може бути трактована як «спротив допомозі ветеранам».
💬“Закликаємо переглянути положення Закону № 4250-IX від 25.02.2025р з урахуванням принципу найкращих інтересів дитини, права військовослужбовців на належну реабілітацію, міжнародних зобов’язань України та стандартів сейфгардингу. Вважаємо за необхідне ініціювати публічне фахове обговорення за участю громадянського суспільства, освітян, організацій, що працюють із ветеранами, дітей та осіб з інвалідністю”, – йдеться у відкритому зверненні.
Повний текст відкритої заяви 👇
Заяву підписали 36 організацій ГС “Українська мережа за права дитини” та Disability Rights International Ukraine (ГО «Права людей з інвалідністю в Україні»), БО “Благодійний фонд “Голоси дітей”, Україно-Швейцарський проєкт “Психічне здоров’я для України” (MH4U), ГО “Бачити серцем”, Харківська обласна фундація “Громадська Альтернатива”, ГО людей з інвалідністю Fight For Right, МГО “Дитина з майбутнім” | INGO “Child with Future”, ГО “Принцип” — правозахисний центр для військовослужбовців, ГО “Всеукраїнське об’єднання “Право на сім’ю”, БО “БФ “Фундація 03:00”, БУ НРЦ “Джерело”, Громадська спілка “Мережа батьківських організацій”, Громадська спілка “Ліга Сильних”, ГО “Ліга українських правозахисників”.
Коментарі
Додати коментар