Автор: Yaryna Turkalo
Як і для яких цілей можна використовувати шкільний автобус, окрім для підвезення учнів та вчителів, а також у військовий час для потреб ВПО та оборони? Якими нормативними документами користуватись?
Ч. 2 ст. 6 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та постановою КМУ від 28.12.2000 № 1921 затверджено Положення про військово-транспортний обов’язок.
Згідно з п.п. 1 п. 1 Постанови КМУ від 11.03.2022 р. № 252 «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану», органи місцевого самоврядування, їх виконавчі органи, місцеві державні адміністрації, військово-цивільні адміністрації продовжують здійснювати бюджетні повноваження, а у разі утворення військових адміністрацій такі повноваження здійснюють військові адміністрації, відповідно до ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Тому, справді під час дії воєнного стану шкільні автобуси можуть у якості винятку залучатися для перевезення особового складу ДФТГ, мобілізованих, ВПО або бути задіяними на інші потреби військових формувань у встановленому порядку.
Нагадуємо, що зазначена діяльність має бути зафіксована у відповідній місцевій програмі або Порядку використання шкільних автобусів та відповідному розпорядженні голови громади або начальника ВА. При цьому, по кожному випадку залучення шкільних автобусів має бути звернення (лист) командування Сил ТрО ЗСУ або керівника центру комплектування та соціальної підтримки із зазначенням дати і маршруту перевезень, яке слугуватиме підставою для прийняття розпорядчого рішення (голови або керівника установи освіти – в залежності від правил документообігу і процедур, що склалися у громаді, та особливостей прийнятої місцевої програми) для видачі та належного оформлення первинних документів (у т.ч. подорожніх листів) щодо залучення шкільного автобусу для відповідних перевезень та подальшого списання ПММ в установі освіти.
Разом з тим, за загальним правилом, шкільні автобуси використовують для підвезення до закладу освіти (місця навчання, роботи) та у зворотному напрямку (до місця проживання) учнів і педагогічних працівників (ч. 5 ст. 8 Закону України «Про повну загальну середню освіту», ч. 4 ст. 13 Закону України «Про освіту», ст. 5 Закону України «Про охорону дитинства», ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Одночасно, як визначено ч. 4 ст. 80 Закону України «Про освіту», об’єкти та майно комунальних закладів освіти можна надавати в оренду з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо закладами освіти, пов’язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу, з урахуванням визначення уповноваженим органом управління можливості користування державним або комунальним нерухомим майном відповідно до законодавства. Наприклад, надати в тимчасове користування (оренду) іншій громаді. Детальніше про це ми писали тут:
https://www.facebook.com/photo?fbid=6379040792171758...
Отже, в першу чергу шкільний автобус використовується для підвезення учнів та педагогічних працівників до місць навчання і додому. Під час дії воєнного стану можливе використання автобусу за іншими видами призначень у встановленому законодавством порядку. Разом з тим, на нашу думку, шкільний автобус не заборонено надавати в оренду з метою забезпечення освітнього процесу або обслуговування учасників освітнього процесу іншої громади.
Коментарі
Додати коментар