Як підвищити концентрацію уваги у молодших школярів

Як підвищити концентрацію уваги у молодших школярів
Дата: 22.10.2023

Увага є одним з важливих пізнавальних процесів людини та запорукою успішного навчання. Саме завдяки цій властивості психіки можлива концентрація на матеріалі та зосередженість у процесі навчання.

У цій статті мова піде про те, які існують види уваги, чому молодші школярі мають труднощі з уважністю та як підвищити концентрацію учнів.

Що таке увага та якою вона буває

Увага – вміння людини зосередитись на об'єктах і явища зовнішнього світу, а також на думках, почуттях та процесах, що відбуваються у неї всередині. Фахівці виділяють три види уваги:

- Мимовільна увага. Вона викликана зовнішніми об’єктами без свідомого наміру людини бути уважною. Причинами виникнення мимовільної уваги можуть бути: сильні подразники (різкий запах, яскраве світло і барви, голосні звуки), інтерес (цікаве, емоційно насичене), все незвичне та нове, потреби.

- Довільна увага. Вияв довільної уяви пов'язаний з використанням вольового зусилля. Це вид уваги, що проявляється у випадку, коли людина ставить перед собою певні завдання та намагається їх виконати.

- Післядовільна увага. Ця увага знімає напруження, захоплює людину і підтримує активну психічну діяльність. Якщо під час діяльності людині стає цікаво, у неї може з'явитися післядовільна увага. Для її підтримки не потрібно буде докладати вольових зусиль.

Чому діти мають труднощі з концентрацією уваги

У ранньому та дошкільному віці інтенсивно розвивається мимовільна увага. Згодом поступово зростають можливості дитини у виявленні довільної уваги. Так, у 5–6 років діти можуть елементарно концентруватися самостійно, якщо стимулювати їх ззовні. Однак у цьому віці далеко не всі школярі володіють своєю увагою.

У початковій школі дітям ще не вдається тривало утримувати увагу на предметі чи якійсь діяльності. Дослідження показують, що за умови цікавої й не дуже важкої роботи увага учня старшого віку може тривати без помітних коливань 35–40 хвилин. Менші ж діти повинні вміти залишатись зосередженими від 4 до 20 хвилин. Це пов'язано з тим, що молодших школярів лише розвиваються гальмівні механізми психіки, які є основою регулювання уваги.

Також однією з особливостей довільної уваги молодших школярів є низький рівень її вибірковості та диференційованості. Так, старанний молодший школяр намагається охопити все пояснення вчителя, не розрізняючи у ньому суттєве і другорядне.

Окрім того, школярі початкових класів мають високий рівень відволікання уваги. Йдеться саме про небажане відволікання, тобто мимовільне відвернення уваги під дією сторонніх подразників. Звісно, якщо в молодших школярів є інтерес до об'єкта або предмета, ступінь зосередженості уваги на ньому може бути високим, але все ж їх доволі легко відволікти та майже неможливо змусити концентруватись довго.

Відтак вчителю важливо пам'ятати про особливості уваги учнів молодших класів та робити акцент на розвитку цієї навички у процесі навчання.

Ознаки поганої сконцентрованості в дітей

У дитини, котра має проблеми з концентрацією уваги, можуть проявлятися такі ознаки:

- дитині важко сидіти на одному місці, і вона легко відволікається;

- дитина часто губить речі й доволі неорганізована;

- дитина має труднощі з навчанням і запам'ятовуванням;

- дитина не може зосередитися, щоб виконати завдання;

- дитина постійно «літає в хмарах»;

- дитина буває агресивною або примхливою;

- у дитини погано розвинені рухові навички (наприклад, вона недостатньо добре бігає або стрибає).

Як підвищити концентрацію уваги у школярів

З приходом дитини до школи довільна увага буде розвиватися. Навчання сприятиме формування у школярів навичок перемикання та розподілу уваги. Так, учні третього класу переважно вже можуть розподіляти увагу на зміст завдання, на свою поставу під час письма та на пояснення вчителя. Однак додатково підтримувати розвиток уваги та концентрації у молодших школярів все ж варто. Для цього слід:

- Враховувати особливості розвитку уваги у молодших школярів під час планування уроку. Так, важливо через 15–20 хвилин уроку перемикати увагу учнів. Це можна зробити за допомогою зміни діяльності, фізкультхвилинки чи зміни інтонації голосу. Це допоможе дітям переключитися та відновити концентрацію.

- Додатково акцентувати на головному матеріалі уроку. Учні початкових класів намагатимуться охопити все, що говорить вчитель, тож педагогу варто самостійно виокремити основне та наголосити на цьому учням.

- Однією з ефективних практик для концентрації уваги на уроці є «Хвилина тиші». Запропонуйте дітям перед виконанням завдання зайняти зручне положення та тихенько посидіти впродовж хвилини в цілковитій тиші. Це дозволить їм розслабитися та налаштуватися на подальшу роботу.

- Усувайте фактори, що відволікають. Помічайте, на що відволікаються діти під час уроку – телефон, речі на парті, іграшки. Намагайтеся усунути ці фактори щонайменше на час занять.

- Заохочуйте учнів переказувати тексти. Читайте дітям вголос, а наприкінці просіть переказати історію. Також можна перед початком читання наголосити, на що звертати увагу. До прикладу попросіть запам'ятати: «Куди поїхав принц на своєму коні?» або «Де жила принцеса?»

Для підвищення концентрації уваги учнів також можна запропонувати їм різноманітні ігри. Зокрема інтегрувати в навчальний процес можна:

- Гра «Топ-хлоп». Учитель вимовляє фразу, зміст якої відповідає дійсності, а діти мають заплескати в долоні. Коли судження хибне, вони мають затупотіти.

- Гра «Озирнись навколо». Дітям слід запропонувати знайти предмети за певною ознакою – формою, кольором, належністю. Складнішою версією цієї гри є практика «Свідома прогулянка». Під час прогулянки запропонуйте учням помічати та запам’ятовувати все, що трапилося на шляху. Нехай вони уявлять себе супергероями, котрі мають ідеальний нюх, слух та зір. Потім можна порівняти власні знахідки.

- Гра «Закресли слово». Дітям потрібно з наданого тексту знайти та закреслити певне слово. На виконання завдання дають 3–5 хвилин. Іншим варіантом може бути «Закреслювання літер», коли у випадковому наборі літер дитина має знайти й закреслити задані. Наприклад, у рядку потрібно знайти й закреслити всі букви «ш».

- Методика Мюнстерберга. Покладіть перед учнями суцільний буквений текст, серед якого є слова. Їхнім завданням буде, зчитуючи текст, якнайшвидше знаходити ці слова. Виділіть на це завдання 2–5 хвилин залежно від віку учнів.

- Таблиці Шульте. Зробіть таблиці наповнені цифрами, розташованими в клітинах у довільному порядку. Діти повинні якнайшвидше показати й назвати цифри у порядку лічби.

- Гра «Кольори». Виготовте картки, на яких будуть написані назви кольорів, але зробіть слова відмінного від назви кольору. До прикладу, якщо слово «червоний», зробіть його синім кольором. Діти ж при читанні повинні будуть називати саме кольори, а не те, що написано.

Олеся Філоненко, для Освіта.ua.

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: