Як утримати вчителів у професії: думки та рекомендації експертів

Як утримати вчителів у професії: думки та рекомендації експертів
Дата: 18.11.2024

Джерело: Освіторія

Рекомендації були озвучені під час презентації масштабного дослідження «Вчителі України: кадровий потенціал», яке тривало понад рік.

Його головним висновком став прогноз на 2030 рік, коли 40% з теперішніх учителів та майбутніх педагогів планують піти з професії. Прогнозований брак учителів становитиме ймовірно 108 тисяч педагогів, але ця цифра може бути значно більшою.

Перші рекомендації, як зацікавити освітян залишитися викладати в школі, прозвучали під час презентації самого дослідження.

Перш за все — це створення передумов для розвитку, що передбачає:

• покращення умов праці,

• підтримку нових учителів через створення педагогічної інтернатури та програм адаптації молодих педагогів.

Щодо роботи із теперішнім (тими освітянами, які вже зараз є в професії) — це:

• системний і послідовний професійний розвиток та підвищення кваліфікації,

• впровадження професійного стандарту.

Про роботу із майбутнім (тими, хто вчиться на вчителя чи обирає фах):

• реформа педагогічної освіти із фокусом на практику,

• напрацювання зв’язків між університетами та школами на рівні громад і регіонів,

• планування кадрового потенціалу на національному рівні.

Наступні тези були озвучені експертами, запрошеними до панельної дискусії.

Заступник голови Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Колебошин вважає, що дуже важливим є

чинник гідної зарплати вчителя, що в умовах війни не є можливим, але треба працювати вже зараз над зміною схеми оплати праці освітян,

• також слід реформувати педагогічну освіту, зокрема стадію входу у професію.

На думку засновниці та голови громадської спілки «Освіторія» Зої Литвин

• «м’ячик на боці держави» — має бути сформована національна кадрова політика щодо вчителів,

• громадським організаціям і донорам теж має бути передбачена важлива місія — це розробка і організація програм навчання, підвищення кваліфікації освітян,

• потрібні зміни у педагогічній освіті, які допоможуть позбутися «шоку введення в професію» за допомогою запровадження інституту менторства, належної підтримки для молодих педагогів.

Зняти бюрократичне навантаження — це те, що відлякує навіть умотивовану молодь від роботи в школі, розповіла молода вчителька математики Олександра Павліченко.

Оксана Проскура, директорка гімназії східний мов № 1, звернула увагу на відсутність системності в освіті. Слід вже зараз:

• зробити гідною оплату праці,

підвищити мотиваційну складову.

Проректорка з науково-педагогічної роботи ХНУ імені В. Н. Каразіна Лілія Гриневич поділилася тим, що, на її думку, треба робити в першу чергу:

змінити ставлення суспільства до професії вчителя,

• осучаснити педагогічні програми, викладаючи те, на що є найбільший попит у студентів — майбутніх педагогів,

• треба створити короткі дуальні програми для тих, хто має вищу освіту, бо зараз брак кадрів провокує ситуацію, коли шукачі роботи мають найлегший доступ саме до професії педагога.

Вподобайки:

0
0
0
0
3
1

Коментарі

Comment

No comment

Пастух

Утримують худобу в загоні.....

Олег

Як утримати, ахаха , а є ще проблема їх намагаються викрасти біля підходу на роботу, я зараз про тцк яке чатує на тих хто не встиг оформити відстрочку (вчителів які працювали ще до війни) А оформити відстрочку черга 5 місяців у нас у місті. От вони і чекають, тому як не дати викрасти от що треба писати ще....

Андрій

Цікаво як дійти на роботу і де гарантія що діти будуть сидіти і з ними нічого не трапиться на уроці без викладача ,якщо вчителя заберуть представники поліції і тцк біля школи чи на зупинці перед роботою.... Хай міністри пропишуть план дій щоб потім не бути винному якщо щось трапиться з дітьми.... Пишу реальні факти з минулої неділі

Оксана

Створення передумов для розвитку-це по-перше? Всі прочитали, що по-перше вчителям не вистачає передумов для розвитку? Зарплата, безліч безкоштовної роботи, бюрократія, ставлення учнів, батьків, суспільства, то в кінці. Готуйтеся з такими підходами до нестачі у 200 тис вчителі або більше. Прочитала і знову переконалися нас ніхто не чує. Пора звільнятися.

Марго

Ото переживають з пустого в порожнє, отримуючи кошти за свої балачки. А всього-навсього треба дотримуватися законів. Треба, щоб усі люди були рівноправними: всім бюджетникам має нараховуватися зарплата за тарифами ЄТС. Президент і депутати мають отримувати зарплату по 25 тарифному розряду. Якщо депутат не справляється зі своїми обов'язками, то нехай оплачує труд помічників зі своєї зарплати. Міністрам - по 24 т.р і т. д А 1 т.р повинен дорівнювати мінімальній зарплаті. Тоді може буде якась справедливість. До тих пір ніякої мотивації йти в педпрофесію в молоді не буде. Запит на справедливість - основа українського суспільства

Пані всителька

Значить, піднятия зарплати вчителям під час війни не на часі! Цікаво виходить: підняття зарплати прокурорам, судлям, депутатам - це на часі, я вчителям не на часі? А уроки вести у нас будуть оті ЦКуни (тобто ТЦК)? У них між іншим зарплата 2500 в ДЕНЬ! Більша, ніж у ВСУ,! І це нормально?

Додати коментар

Новини:

Поділитися: