Як зміниться Конкурс-захист МАН у 2023-му: розповідає представниця команди проєкту Наталія Легка

Як зміниться Конкурс-захист МАН у 2023-му: розповідає представниця команди проєкту Наталія Легка
Дата: 06.11.2023

Конкурс-захист науково-дослідницьких проєктів Малої академії наук — щорічна можливість для юних дослідників з усієї України стартувати в науці. Тут вони випробовують себе в ролі справжніх учених: показують усій країні власноруч розроблені мобільні застосунки, діляться поглядами на дружні до природи технології чи доводять культурний потенціал мемів.

Яких змін у структурі й організації змагання варто очікувати у 2023-му та як до нього долучитися? Розповідаємо детально разом із Наталією Легкою.

Почнемо з головного: яких ключових змін очікувати учасникам Конкурсу-захисту-2023?

Радикальні зміни в умовах проведення конкурсу не відбудуться. Правила проведення Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України, які було затверджено у 2021 році, залишаються чинними. Жодних змін не вносили, тож процедура та умови проведення конкурсу-захисту у 2023 році залишаються без змін. 

Але ми продовжуємо впроваджувати історичні зміни, які розпочали ще у 2020-му. Зараз вони стосуються передовсім осучаснення самої структури відділень і секцій конкурсу, адже в цьому плані практично нічого не змінювалося понад 10 років. Цього разу охопили питання назв відділень і секцій — частина з них виявилися вже неактуальними та застарілими. Одні назви перестали використовувати в науковій спільноті, а інші теми вже не цікавлять учнів.

Розкажіть детальніше про зміни в назвах. На що це повпливає?

У вересні ми ініціювали процес поступового осучаснення назв відділень і секцій, хоча підготовка до цього процесу почалася ще раніше. Важливо було у 2022-2023 навчальному році не вносити кардинальних змін, але почати цей процес з осучаснення назв секцій. Адже більш глибокі зміни тягнуть за собою зміни програм і їхнє перезатвердження, додаткове навчання педагогів і наукових працівників. 

Оскільки почався навчальний рік і діти вже відвідують гуртки, змін у змісті програм цьогоріч не буде. Нині наявні секції отримують адекватні напрями як з наукової точки зору, так і з точки зору змісту цих секцій. У наступних роках зміни будуть більш ґрунтовними: вони стосуватимуться вже безпосередньо структур і програм відділень, аби вони були цікавими й актуальними. Але цього варто чекати вже після 2023 року.

Чи варто турбуватися тим, чия секція зазнає змін у назві чи взагалі згодом зникне з переліку секцій Конкурсу-захисту?

Зараз ми намагаємося зробити все так, аби жоден із наукових напрямів / галузей, що були на ІІІ етапі конкурсу, не зник повністю. Цьогоріч зміст і програми лишаться майже такими ж, як і раніше. Тож наразі лише змінюємо назви, і перейматися через них не потрібно.

Якщо подивитися на оновлені назви, буде зрозуміло, що суть кожної із секцій нікуди не поділася. Ми організували захід для освітян «Організація освітньої діяльності учнів в 2022/2023 навчальному році», де в тому числі пояснювали зміни в назвах деяких секцій. Для участі в заході зареєструвалось більше 1000 педагогів з усіх регіонів України. Враховуючи проблеми з електромережею та інтернетом, захід є повністю дистанційним — впродовж декількох тижнів усі учасники отримають доступ до відеоматеріалів і презентацій за напрямами всіх секцій ІІІ етапу Конкурсу-захисту (детальна інформація з’явиться на фейсбук- та інстаграм- сторінці МАН — прим. ред.). 

Чи варто очікувати на зміни в решті елементів конкурсу, як-от у способі долучення чи оформлення проєктів?

Ні, не варто. Процес прийняття будь-яких змін досить довгий, а ще не всі сповна засвоїли зміни минулих років. Дехто взагалі сподівається, що все повернуть до попереднього варіанту. До нас досі інколи луною доходять уточнювальні запитання щодо контрольних робіт, яких у структурі конкурсу вже немає. Процес адаптації займає певний час, тож надто часто щось змінювати немає сенсу. Ми лише продовжуємо допомагати всім звикнути до нововведень минулих років, аби уникнути досі поширених ситуацій, коли учасники не розуміють суті мотиваційного листа чи використовують застарілий формат тез, які вже замінила анотація. 

У якому форматі відбуватиметься фінал Конкурсу-захисту-2023? 

2022 року ми планували провести фінал в офлайні, проте повномасштабне вторгнення змінило наші плани. Як наслідок ми вирішили провести його в онлайні, та насправді нічого принципово нового в цьому досвіді не було — вже два роки через карантин ми проводили конкурс онлайн і напрацювали потрібні механізми. Новими умовами щодо формату були зміна термінів проведення і те, що цього разу абсолютно всі працювали дистанційно — навіть журі й оргкомітет. 

Наразі маємо дві ідеї щодо формату фіналу Конкурсу-захисту-2023. З одного боку розуміємо, що найімовірніше буде реалістичний сценарій — онлайн-захист. З іншого — маємо сценарій наших фантазій — офлайн-формат. Про всяк випадок працюємо над обома, плануємо бюджет і навіть мріємо про ще цікавіші формати. Зараз, звісно, дуже складно планувати будь-що навіть на місяць — вже мовчу про більш далекі терміни. 

Чому, на вашу думку, усім юним науковцям варто долучитися до Конкурсу-захисту-2023?

По-перше, Конкурс-захист — це єдине в Україні змагання науково-дослідницьких проєктів такого рівня і такого масштабу. 66 секцій — це 66 наукових напрямів, де кожен і кожна може розкрити себе як дослідника/-цю. Ми часто про це забуваємо, але це насправді унікально, іншого такого конкурсу немає. Крім того, це не просто змагання заради змагання — це навчання, опанування нових навичок і компетентностей, які є актуальними в сучасному світі. У цьому плані все лишається так, як було раніше. По-друге, варто продовжувати робити свою справу попри все. Якщо юні дослідники ходили на гуртки, працювали над своїми проєктами, однозначно варто йти далі та подаватися на конкурс. Цим вони не лише реалізують себе та задовольнять жагу до змагань — вони ще й докладуться до майбутнього України, адже матимуть шанс презентувати щось справді актуальне та потрібне в наш непростий час.

Щоби не пропустити важливих анонсів і новин про Конкурс-захист-2023, стеж за оновленнями на сайті МАН і підписуйся на наші фейсбук та інстаграм.

Ілюстрації: Анастасія Василенко

Джерело:

Вподобайкі:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: