24 січня - Міжнародний день освіти
Тема Міжнародного дня освіти у 2025 році – «Штучний інтелект та освіта: збереження людської індивідуальності у світі автоматизації».
Цього дня увага буде зосереджена на ролі освіти у сприянні розумінню та ефективному використанню штучного інтелекту, забезпеченні контролю над технологіями та їх спрямуванні на досягнення прогресу, який поважає права людини і сприяє реалізації Цілей сталого розвитку.
Генеральний директор ЮНЕСКО Одрі Азуле вирішила присвятити Міжнародний день освіти 2025 року можливостям і викликам штучного інтелекту. Вона закликає держави-члени ЮНЕСКО інвестувати в підготовку як вчителів, так і учнів до відповідального використання цієї технології в освіті.
«Штучний інтелект відкриває широкі можливості для освіти за умови, що його впровадження в школах ґрунтуються на чітких етичних засадах. Щоб повністю розкрити свій потенціал, ця технологія повинна доповнювати людський і соціальний виміри навчання, а не замінювати їх. Вона має стати інструментом на службі у вчителів та учнів, головною метою якої є їхня автономія та добробут», – наголосила Одрі Азуле, Генеральний директор ЮНЕСКО.
Присвячуючи Міжнародний день освіти 2025 року штучному інтелекту, ЮНЕСКО прагне підняти глобальну дискусію про місце цієї технології в освіті. Організація запланувала вебінар та конференції в Парижі та Нью-Йорку.
• Країни залишаються розколотими між дозволом і обмеженням
Штучний інтелект дедалі активніше інтегрується в освіту. У розвинених країнах більшість учнів середніх шкіл вже використовують генеративні ШІ-інструменти для виконання завдань. Вчителі застосовують його для підготовки уроків та перевірки робіт, а процеси шкільної профорієнтації та вступу, раніше залежні від експертів, частіше здійснюються за допомогою ШІ.
Однак працівникам освіти досі бракує чітких рекомендацій щодо практики використання ШІ. Згідно з опитуванням працівників 450 установ, проведеним ЮНЕСКО в травні 2023 року, лише 10% шкіл та університетів наразі мають офіційні рамки для використання ШІ.
До 2022 року лише 7 країн розробили рамкові документи або програми щодо використання штучного інтелекту для своїх вчителів, і лише 15 включили цілі з навчання ШІ в свої національні навчальні програми.
Водночас дедалі більше країн вводять обмеження на використання нових технологій у навчальному процесі. Згідно з новими даними ЮНЕСКО, майже 40% країн зараз мають закон або політику, що забороняє використання мобільних телефонів у школах (порівняно з 24% у липні 2023 року).
• Інструмент, який повинен залишатися на службі учнів і вчителів
Завдяки своєму наскрізному мандату, що охоплює питання освіти, науки, культури та інформації, ЮНЕСКО майже десять років займається питаннями штучного інтелекту.
У листопаді 2021 року 194 країни-члени ЮНЕСКО ухвалили перший глобальний нормативний документ з етичних аспектів штучного інтелекту ШІ.
Щодо сфери освіти, то у вересні 2023 року ЮНЕСКО опублікувала перший в історії «Посібник з використання генеративного штучного інтелекту в освіті та дослідженнях», а у 2024 році – дві рамки компетенцій зі штучного інтелекту для учнів та викладачів, в яких розглядаються як переваги, так і ризики ШІ і це – що вагомий крок до його безпечного, етичного, інклюзивного та відповідального використання штучного інтелекту. У цих публікаціях пропонується встановити віковий ценз у 13 років для використання ШІ в школах під час уроків.
ЮНЕСКО також зазначає, що ресурси, виділені урядами на ШІ, повинні доповнювати, а не відволікати фінансові ресурси, вже виділені на освіту, в той же час як 1 з 4 початкових шкіл до цих пір ще не має доступу до електрики, а 60% не підключені до Інтернету.
Пріоритетом повинні залишатися основні потреби галузі освіти: добре обладнані школи з ефективною системою управління, кваліфіковані вчителі, які отримують гідну зарплату і вмотивовані своєю місією.
Коментарі
Додати коментар