В школах часто можуть виникати випадки, що вчителі виганяють учня з класу чи змусити стояти до кінця уроку через погану поведінку. Батьки повинні знати, чи мають педагоги на це право та що робити у таких випадках.
Про це РБК-Україна розповіла адвокат та кандидат юридичних наук Анна Даніель.
Що про це "говорить" закон
Згідно зі статтею 53 Конституції України, кожна людина має право на освіту. Також статтею 7 Закону України "Про повну загальну середню освіту" закріплюється заборона дискримінації у сфері загальної середньої освіти передбачена.
Зокрема, жоден учень не повинен зазнавати жодних форм дискримінації, а саме мати будь-які обмеження в освітньому процесі.
Адвокат Анна Даніель зазначила, що обмеження участі дітей у навчанні є неприпустимим.
Друга частина 54 статті Закону України "Про освіту" передбачає, що вчителі зобов’язані:
• сприяти розвитку здібностей дітей, формуванню навичок здорового способу життя, дбати про їхнє фізичне і психічне здоров’я
• поважати гідність, права, свободи і законні інтереси всіх учнів
• особистим прикладом утверджувати повагу до моралі та суспільних цінностей, зокрема правди, справедливості, патріотизму та працелюбства
• захищати дітей під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психологічного насильства, приниження честі та гідності
• повідомляти керівництво школи про факти булінгу стосовно учнів, педагогів або наукових працівників
Як захистити права
Адвокат Марина Семенова розповіла РБК-Україна, що якщо вчитель виганяє дитину з класу, то такі дії містять ознаки булінгу (цькування).
"В даному випадку можна стверджувати, що якщо вчитель виганяє дитину з класу він вчиняє діяльність, яка полягає у психологічному (іноді навіть фізичному) насильстві стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи, внаслідок чого може бути заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю такої особи", - додала експерт.
До того ж вимогами постанови КМУ від 15 серпня 2023 року № 867 "Про реалізацію експериментального проекту" затверджено, що жорстоке поводження з учнем, дискримінація за будь-якою ознакою та приниження його честі та гідності відносяться до негативних явищ в освітньому середовищі.
Тому за такі дії вчителя може бути притягнуто до адміністративної відповідальності (ст. 173-4 КУпАП).
Також ми писали, що МОН рекомендує проводити психологічні хвилинки в школах.
Коментарі
А в учителів є якісь права? Що робити, якщо булінг проти вчителя з боку дітей? Тоді, я так розумію, якщо вони неповнолітні, то відповідатимуть за їхні вчинки їх батьки? Якщо до вчителя застосовано фізичне або психологічне насилля з боку здобувача освіти, то можна звернутися до поліції із заявою? Ми ж усі рівні?! Да й діти чомусь знають тільки свої права й вимагають їх дотримання, а на права інших їм начхати. Цікаво, хто їх так виховує? Адже школа(вчителі) вчить взаємоповазі, рівності, дотримання всіх прав...
А якісь права в учителя є? Право на спокійну роботу, наприклад? Чому не пишете, щоб батьки не дозволяли дітям творити в школі все, що заманеться. Чому не пишете про засоби впливу на дітей? Скоро вчителі розбіжаться, а ви так і будете писати про право на освіту. Ніхто не відміняв правил поведінки. І за їх порушення дитина повинна відповідати. Не дякуйте!
Чому відсутній коментар з приводу порушення учнем права інших учнів на отримання освітніх послуг від вчителя.
Учитель не може вигнати дитину з уроку, бо це порушення її освітніх прав. А якщо дитина заважає проводити урок: шумить, говорить... - і вчитель повинен її заспокоювати, а не працювати з навчальним матеріалом та іншими учнями. Це не порушення прав інших дітей, адже у всього класу забирають можливість вивчити тему!!!
Ми настільки захопилися правами дітей, що вони зовсім забули про те, де закінчуються їх права і починаються права інших. Про обов'язки просто мовчу.
Педагоги отримують з/п за свій труд. Повинні виконувати свою роботу. Якщо не виходить- погано вчились ,прогулювали. Існують же другі професії, які не потребують спілкування з дітьми. Доярка, прибиральниця, шофер, депутат - ви кращі і досягнете свого. Але не знущайтесь з дітей, вони не ваші.
Допоможіть, будь ласка, розібратися. Батьки не контролюють навчання дитини, онлайн уроки вона не відвідує. Все це в системі, постійно. Чи має право вчитель вимагати від батьків письмового пояснення щодо ситуації?
Професія вчителя вимагає особливого мистецтва ТЕРПІННЯ і безумовної ЛЮБОВІ! Я впевнена, що навчати дітей - це є покликання згори, від БОГА!.
За 34 роки роботи в школі жодного разу не виганяла учнів з класу. Зараз в мене вчаться діти моїх перших, других, третіх учнів. А у самої серце болить за онука - приватні школи можуть собі дозволяти вигнати з класу, від самого директора булінг на дітей.І це з учнями 2 класу. Бо для них закони не писані. Їм все дозволено, нічого не бояться. На жаль перевести онука не можемо. Поруч немає гімназії, тільки ліцеї. Коли дивлюсь дітям в очі завжди думаю - А ЧИ ЛЮБЛЯТЬ ЙОГО ТАК, як Я ЦИХ ДІТЕЙ? Скоріше б закінчилась ця початкова горе-приватної школи!!!!
Додати коментар