Без допомоги ChatGPT: Як написати успішний мотиваційний лист?

Без допомоги ChatGPT: Як написати успішний мотиваційний лист?
Дата: 09.07.2023

Мотиваційний лист є обов’язковою складовою у вступній кампанії 2023 року. Якісно написаний лист підвищує шанс потрапити до омріяного ЗВО. Учитель української мови та літератури, переможець премії Global Teacher Prize Ukraine 2021 Артур Пройдаков розповідає про те, як написати успішний мотиваційний лист. Якою має бути його структура та наповнення? Яких помилок слід уникати? Записали головні лайфхаки мотиваційного листа з вебінару на платформі iLearn.

Навіщо потрібен мотиваційний лист?

Окрім результатів НМТ для вступу важливими є мотиваційні листи, які учні пишуть на конкретні факультети ЗВО. Мотиваційний лист — одна з умов вступу. Він може збільшити шанси потрапити на конкретний факультет.

Вступник має внести лист до кожного комплекту документів. Окрім нього він може додати копії дипломів, сертифікатів, відзнак, отриманих за час навчання у школі.

Як мотиваційний лист допомагає при вступі?

Якщо вступники матимуть однакові бали з НМТ, університети надаватимуть перевагу більш вмотивованим. Приймальна комісія має право обрати того, в кого більш якісно та вмотивовано написаний лист.

Мотиваційний лист не оцінюється за універсальною шкалою. Система оцінювання створена в конкретному університеті приймальною комісією. На сайтах деяких університетів вказані критерії оцінювання листів абітурієнтів.

Приймальна комісія визначатиме відповідність листа вимогам. Оцінюватиме переконливість змісту та коректність мовного оформлення листа.

Також мотиваційний лист допомагає вступникові обміркувати та аргументувати своє рішення. Учень чи учениця переконує себе, що робить все правильно. Або навпаки може змінити свою думку.

Запровадження в українській системі освіти мотиваційних листів — це наслідування хороших зразків провідних університетів ЄС. За допомогою цих листів заклади освіти можуть переконатися, що абітурієнт свідомо вибирає навчання саме в цьому університеті. А також оцінити його тверді та м’які навички, зрозуміти, як майбутній студент бачить своє життя в спільноті університету.

Абітурієнт у мотиваційному листі показує, чому він найкращий кандидат, розкриває свої сильні сторони. А також аргументує, чому обирає конкретну навчальну програму.

Як писати мотиваційний лист

Крок 1: саморефлексія

Учню чи учениці важливо подумати, що йому/їй подобається. Пошукати відповіді всередині себе. Яка діяльність мені вдається найкраще? Де я досягнув/ла успіху: в школі та поза її межами? Чим би я хотів/ла займатися надалі? У якій сфері я можу реалізувати свої прагнення?

Крок 2: аналіз сайту університету

Коли абітурієнт\ка вже знає свої сильні сторони, далі потрібно знайти університет та програму, яка підходить.

Варто детально проаналізувати сайт університету та його програму. Учень чи учениця може вивчити специфіку університету: що це за ЗВО, яка його історія? Також може переглянути його соцмережі: сторінки студради чи інших організацій. Дізнатись про можливості стажування та працевлаштуванням студентів.

Важливо, щоб майбутні студенти знали, куди вступають. Це як читати відгуки перед замовленням товару.

Крок 3: план мотиваційного листа

Потрібно поєднати пазл саморефлексії та отриманої інформації про університет. Чому мені цікавий саме цей університет, ця програма? Чи розділяю я цінності університету? Чому саме цей університет є важливим? Чому я — цінний гравець для цього ЗВО?

Структура мотиваційного листа

Кожен ЗВО може запропонувати свої вимоги до написання та оформлення мотиваційного листа. Їх можна зайти на сайті університету. Там можуть бути прописані технічні особливості оформлення, кількість слів, структура. Універсальної програми до написання мотиваційного листа немає.

Для прикладу розгляньмо базову структуру листа.

Середньостатистичний мотиваційний лист — це 1-2 аркуші у форматі А4, що розділений на 4-5 абзаців.

«Шапка»

Ця частина містить основні дані. Адресат — відповідальна особа в університеті, на яку подається лист. Це може бути ректор, голова приймальної комісії. Ця інформація має бути вказана на сайті. Адресант — абітурієнт, його дані.

Це має бути шанобливе звернення від імені абітурієнта до представника університету.

Вступна частина

У вступі потрібно написати, чому вибираєте саме цей ЗВО та спеціальність.

Мета — здобуття рівня освіти (бакалавр, магістр), номер спеціальності, номер галузі, назва спеціальності. Усі ці дані потрібно вказати детально.

Причина — чому хочете саме тут навчатись. Це може бути зацікавленість у навчальній програмі, активностях університету, можливостях, що він надає.

Гачок — зацікавити комісію. Наприклад, вибраний напрям є сімейною традицією. Або хтось із рідних навчався в цьому університеті.

Основна частина

Писати те, що характеризує саме абітурієнта. Чому ЗВО має обрати вас? Це можуть бути навіть найменші речі, які є вашою перевагою.

Можна написати про найвищі шкільні бали, захоплення, володіння мовами, здобутки, участь у шкільних та позашкільних проєктах, МАН. Але важливо, щоб усе це було дотичним до вибраної спеціальності. Якщо це факультет економіки, не потрібно детально розповідати про участь у конкурсі поезії.

Важливо вказати конкретику та практичні результати. Якщо це була олімпіада, то як називалась, коли відбулася, яке місце посіли.

Варто вказати соціальні навички. Зараз особливо цінується волонтерська робота. Наприклад, учні влаштовували благодійний ярмарок, допомагали ВПО, відвідували військових. Або просто на сторінці в соцмережах активно поширювали українські ідеї.

Якщо конкретних досягнень немає, то можна висловити свої амбіції щодо майбутнього. Які є ідеї, що хочеться втілити у майбутньому?

Важливо бути доброчесними, адже приймальна комісія може перевірити ваші досягнення.

Висновок

Потрібно вказати, що збираєтеся робити зі своїми знаннями в майбутньому. Для чого плануєте вступити в університет?

Можливо, хочете подолати корупцію, змінити освітній процес в Україні? Стати професійним архітектором та будувати будинки з бомбосховищами? Тут можна написати про свою мрію. Не обов’язково розписувати план, але бути конкретними.

Не варто використовувати фрази типу «хочу змінити світ на краще». Гарним прикладом буде «хочу зацікавити дітей до вивчення української мови».

Наостанок варто наголосити на тому, що ви переконані, що зробили правильний вибір.

Помилки

Недотримання стилю

Стиль мотиваційного листа — офіційний. Не потрібно вживати метафори чи художні описи. Варто дати більше конкретики: інформацію потрібно подати стисло, максимально очевидно.

«Моя мета — донести своїм співом історію нашої держави, народу. Зробити внесок у культуру України.» — не конкретно.

«Моя мета — представити Україну на Євробаченні. Також у майбутньому планую заснувати дитячий колектив народної пісні.» — конкретно.

Незв’язний текст

Мотиваційний лист розділений на абзаци, проте він має бути зв’язним текстом. Кожна частина — продовження попередньої. Не варто вигадувати складні речення з купою зворотів. Пишіть просто та структуровано. Адже це мова офіційного документа.

Академічна недоброчесність

Простіше кажучи, не списуйте. І не використовуйте ChatGPT. У приймальній комісії мотиваційний лист будуть перевіряти на оригінальність. А академічна доброчесність — пріоритетна для українських ЗВО.

Перебільшення та фантазії

Будьте чесними. Не пишіть, що ви чемпіон світу з плавання, якщо посіли перше місце на змаганнях у Житомирі. Якщо немає перемог, пишіть про те, де брали участь. Чим би хотіли займатись, але поки що не було можливості.

Маніпуляції негативним життєвим досвідом

Не тисніть на приймальну комісію. Не пишіть про негативні життєві ситуації як аргумент того, що ви повинні вступити до цього ЗВО. Можна коротко сказати про свій складний досвід, але не тиснути.

Ігнорування вимог до листа від ЗВО

Кожен університет має свої вимоги. І писати мотиваційний лист потрібно після того, як з ними ознайомились. Деякі ЗВО дають чіткий список запитань, на які потрібно відповісти у листі. Також можуть вказувати шрифт, кількість знаків чи слів. Вимоги можуть відрізнятися залежно від факультетів та спеціальностей. Тому важливо бути уважними.

Джерело:

Вподобайкі:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: