Більше третини українців вважають, що у школах має вивчатися російська мова

Більше третини українців вважають, що у школах має вивчатися російська мова
Дата: 30.04.2025

38% українців вважають, що російську мову варто вивчати в українськомовних школах.

Про це свідчать результати опитування щодо ставлення українців до вивчення російської мови в українськомовних школах, проведенного Київським міжнародним інститутом соціології.

У КМІС зазначають, що серед цих 38%, які вважають, що російську мову варто вивчати, лише 9% говорять про вивчення на рівні української мови або принаймні вищому рівні, ніж інші іноземні мови (наприклад, англійська мова). Решта 29% вважають, що вивчати російську варто на рівні інших іноземних мов або навіть нижчому рівні.

Водночас в Україні продовжує збільшуватися частка тих, хто вважає, що російську мову взагалі не варто вивчати в українськомовних школах – у 2023 році їх було 52%, зараз – 58%. З 42% до 38% скоротилася кількість тих, хто вважає, що російську мову варто вивчати в школах.

Автори дослідження також зауважують, що зі Заходу на Схід зростає частка тих, хто все ж таки хотів би збереження вивчення російської мови в школах. Так, на Заході України 25% вважають, що російську мову варто вивчати (зниження з 32% у 2023 році), проти цього – 72% (ріст з 65% у 2023 році). У Центрі вже 36% вважають, що російську мову варто вивчати в школах (у 2023 році – 42%), проти цього – 61% (у 2023 році – 53%).

На Півдні ситуація з 2023 року не змінилася і зберігається майже паритетний поділ – 51% вважають, що російську мову варто вивчати (переважно – на рівні інших іноземних мов або нижчому рівні), а 44% вважають, що не варто вивчати взагалі. У 2019 році на Півдні лише 1% вважали, що не варто вивчати російську в школах.

На Сході України порівняно з 2023 роком стало більше тих, хто проти вивчення російської мови – з 23% до 36%. При цьому вважають, що варто вивчати – 57% (у 2023 році – 61%).

Серед тих, хто вдома спілкується українською мовою, 66% виступають проти вивчення російської мови в школах. При цьому 31% допускають її вивчення. Серед тих, хто в рівній мірі спілкується українською і російською мовами, думки розділилися порівну – 48% проти вивчення російської мови в школах, а 49% – вважають, що можна вивчати.

Серед респондентів, які вдома спілкуються російською мовою, 66% вважають, що російську мову можна вивчати в школах. При цьому кожен четвертий російськомовний респондент виступає проти вивчення російської мови в школах.

В усіх випадках серед тих, хто загалом допускає вивчення російської мови в школах, мова переважно йде про вивчення на такому ж рівні, як і інші іноземні мови, або навіть нижчому рівні.

Серед основних причин необхідності вивчення російської мови у школах українці називають те, що російська мова є однією з іноземних мов, а іноземні мови загалом варто знати (38%), а також те, що ця мова поширена в Україні / є обставини, які склалися історично (32%). До топ-3 відповідей також належить думка, що варто знати мову ворога (14%).

У КМІС наголошують, що запитання щодо ставлення українців до вивчення російської мови в українськомовних школах ставиться респондентам з 1990-х років.

Всеукраїнське опитування громадської думки було проведене 14 лютого-4 березня 2025 року Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС). Опитування проводилося методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) у всіх регіонах України (підконтрольна Уряду України територія) було опитано 1029 респондентів.

Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася Урядом України.

До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Джерело:

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: