День української писемності та мови: 5 порад, як підвищити грамотність дитини

День української писемності та мови: 5 порад, як підвищити грамотність дитини
Дата: 27.10.2023

До Дня української писемності та мови підготували 5 порад, як підвищити грамотність дитини та розповідаємо все, що відомо про це свято. 

День української писемності та мови відтепер святкується 27 жовтня. Найголовніша традиція цього дня — це Радіодиктант національної єдності. Обовʼязково не пропустіть цю подію, а ми поки розкажемо вам цікаві факти з історії свята та дамо кілька порад, як підвищити рівень грамотності української мови у дитини.

День української мови: цікаві факти 

Усі ми знаємо про Нестора Літописця — ченця Київо-Печерської Лаври. У 17 років юнак пішки прийшов до Лаври, щоб стати послушником, почав працювати у храмах та не цурався будь-якої роботи. Однак за кілька років стало зрозуміло, що улюбленою справою ченця стали книжки. 

У добу раннього Середньовіччя саме монастирі займалися розповсюдженням церковнослов'янської грамоти. Ченці власноруч переписували екземпляри рукописів, процес цей був довгий та трудомісткий. Нестор Літописець займався цією справою сумлінно, а згодом почав й сам писати. Так, з-під його пера вийшло писання житіє Бориса і Гліба, Феодосія Печерського. Однак найголовнішою його працею є «Повість минулих літ». 

Якою була доля повісті? Нестор писав її 20 років, охопивши в ній період від біблійних часів до XI століття. За цю важку працю після смерті у 1114 році Нестора Літописця канонізували. Однак, оригінал повісті зберегти не вдалося: до наших днів дожили лише декілька частин. До речі, день вшанування памʼяті Нестора Літописця випадає саме на 27 жовтня. Цього дня було й вирішено започаткувати святкування Дня української писемності та мови. 

«Повість минулих літ» проливає світло на українську писемність

Нестор Літописець, заради збору інформації, багато подорожував. Завдяки його подорожі у 1107 році до міста Володимир, сьогодні ми знаємо про Волинський літопис — давню історію Волині та Галичини. Цікаво й те, що літопис Нестора свідчить: на території України було декілька варіантів писемності. У Північному Причорноморʼї користувалися абеткою, схожою на грецьку та латину, а в східних регіонах — значками сарматів, які мали схожість з грузинською азбукою.

А от що таке глаголиця? Вона й досі немає аналогів у жодній абетці. Історики припускають, що глаголицю придумав слов'янським просвітником Кирилом Філософом, для запису богослужебних текстів. Вже після виникнення літер саме на честь Кирила і називають нову абетку старословʼянської (а пізніше й української) абетки. 

Кілька століть українська мова виборювала свою незалежність від російської експансії, а також — задля різниці з церковнословʼянською абеткою. Врешті решт, у 1798 році виходить перший твір українською мовою — це «Енеїда» Котляревського. А надалі її популяризацією щільно займається Тарас Шевченко. 

Глаголиця

Чому змінилася дата свята? Раніше День української писемності ми святкували 9 листопада — у день памʼяті Нестора Літописця, за церковним календарем московської церкви. Однак у 2023 році було вирішено перевести усі свята на календар Православної української церкви, яка дотримується канонічних дат. Так свято почали відзначати на два тижні раніше — 27 жовтня. 

Як підвищити грамотність дитини: 5 порад

Займатися з дитиною граматикою української мови потрібно вже після опановування написання усіх літер та на етапі формування речень. Вчені зʼясували, що формування рівня грамотності завершується до 4 класу, адже потім вже починається нарощування знань про мову. Саме тому час з 1 по 4 клас критичний для вивчення базової граматики. 

✔ Пишіть диктанти. Саме ця вправа найкраща для запамʼятовування та оперування правилами. А щоб це не було нудно, обирайте цікаві та не дуже довгі тексти та вигадуйте власні правила цієї гри. Ще одне: не забувайте проводити роботу над помилками після диктанту. 

✔ Читання вголос. Так зване аудіювання розвиває не тільки грамотність, але й відчуття мови «на слух». Читати потрібно правильно: розбиваючи слова на склади та виділяти інтонацією розділові знаки. Також пограйте у фонетичний розбір слів: разом розберіть слова на літери та звуки. 

✔ Навчаємось та граємось! Напишіть слова, у яких дитина найчастіше робить помилки, на картки та розвісьте їх над письмовим столом. Також спеціально напишіть їх неправильно та попросіть дитину перевірити вашу грамотність. Такі ігри дуже захоплюють дітей. 

✔ Взаємна перевірка. Дитина пише диктант — ви перевіряєте, а потім ви пишете, а ваш малюк стає вчителем.  Якщо дитина не може знайти ваші помилки, зробіть підказку: обговоріть кількість неправильно написаних слів або пропущених розділових знаків. За допомогою такої гри у школяра розвивається увага і пам’ять щодо слів, словосполучень і пунктуаційних правил.

✔ Мотивація. Це правило першочергово потрібно у родинах, де на українську мову вирішили перейти відносно недавно. Дорослі розуміють, для чого це потрібно, а от дитину привчити не так важко. Тому варто розробити систему нагород за грамотність та пояснити, чому ви перейшли на українську та за що потрібно цінувати рідну мову. 

Джерело:

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: