Директорка ліцею дружина сільського голови. Чи виникає конфлікт інтересів ?

Директорка ліцею дружина сільського голови. Чи виникає конфлікт інтересів ?
Дата: 03.06.2024

Чи правомірно, що сільський голова на сесіях сільської ради, голосує в поіменних голосуваннях за проєкти рішення про виділення коштів на капітальні ремонти та (виготовлення проєктно - кошторисної документації ) в ліцеї, де директором даного ліцею працює його дружина. Чи може це бути корупцією?

Для визначення питання відсутності чи наявності корупційних складових у діях сільського голови, слід проаналізувати складові конфлікту інтересів.

Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) існує два види конфлікту інтересів.

 • Потенційний конфлікт інтересів - це наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень

 • Реальний конфлікт інтересів – це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

📎 Під приватним інтересом розуміють будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв’язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

📎 Ураховуючи наведені визначення, конфлікт інтересів може існувати у особи в ситуації, коли одночасно наявні такі його складові:

 • в особи є приватний інтерес;

 • в особи наявні службові повноваження, під час реалізації яких вона може на власний розсуд вчиняти дії, приймати рішення саме з питання, у якому в неї наявний приватний інтерес;

 • такі службові повноваження мають дискреційний характер (тобто є такими, коли особа може на власний розсуд обирати з кількох юридично допустимих дій, рішень).

📎 Як зазначає НАЗК, саме сукупність зазначених факторів дає підстави стверджувати, що приватний інтерес особи може впливати на об’єктивність та неупередженість під час вчинення особою дії, прийняття рішення, а отже, в особи є конфлікт інтересів.

📎 За відсутності принаймні однієї із складових – службових повноважень дискреційного характеру та/або приватного інтересу – конфлікт інтересів не виникає.

📎 В описаній ситуації можна говорити за наявність у сільського голови представницьких функції, наявність повноважень, що мають дискреційний характер (сільський голова може або проголосувати за відповідне рішення, або ні).

🔶 До типових обставин та ситуацій, що свідчать про наявність приватного інтересу чи зумовлюють його виникнення, належать сімейні та родинні стосунки. Однак, при вирішенні питання щодо наявності приватного інтересу в сфері службових повноважень як складової конфлікту інтересів, слід у кожному випадку враховувати конкретні обставини, відносини та зв’язки особи, обсяг її службових/представницьких повноважень під час прийняття того чи іншого рішення. У зв’язку із відсутністю проектів рішень для визначення інших передумов щодо наявності чи відсутності конфлікту інтересів (наприклад щодо визначення необґрунтовано вищого розміру виділення коштів у порівняні з іншими закладами тощо), пропонуємо звернутись до Регіонального офісу за індивідуальною консультацією.

Джерело:

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Тетяна

З досвіду роботи, таки конфлікт інтересів є. Так, через школу відмивали гроші. Селищний голова виділяла кошти, а директор робив ремонти, але, мабуть, вдома. Зараз працюють на Росію

Додати коментар

Новини:

Поділитися: