Парламент затвердив остаточну модель національного мультитесту. Її залишили в тому вигляді, який презентували спочатку, де математика та українська мова є обовʼязковими предметами для всіх учасників НМТ.
Український центр оцінювання якості освіти вже опублікував демонстраційний тест із математики, який вступники можуть пройти онлайн. Структура, типи завдань та тривалість їхнього виконання в демонстраційному варіанті аналогічна реальному вступному тестуванню.
“Нова українська школа” продовжує серію публікацій про те, як ефективно підготуватися до кожного з предметів, які будуть на НМТ-2023. На черзі – математика.
Як успішно пройти математичну частину мультитесту, на які ресурси звернути увагу та як працювати над собою, щоб отримати гарний результат, ми розпитали в доцента кафедри математики Національного університету “Києво-Могилянська академія”, експерта Українського центру оцінювання якості освіти Юрія Захарійченка та вчителя математики Вишнівського ліцею “Ідеал” Юрія Токаря.
У нашій статті читайте:
✔ про структуру тесту з математики;
✔ які теми перевірятимуть на НМТ-2023;
✔ які онлайн-інструменти та підручники допоможуть готуватися до тесту;
✔ що радять освітяни випускникам;
✔ чому математика є і має бути обов’язковою в ЗНО (НМТ).
ЩО ВІДОМО ПРО МАТЕМАТИЧНУ СКЛАДОВУ НМТ
Під час складання НМТ із математики на випускників чекає 22 завдання, з яких:
✔ 15 – з вибором однієї правильної відповіді з п’яти;
✔ 3 – на встановлення відповідності (потрібно встановити три “логічні пари”);
✔ 4 – з короткою відповіддю;
✔ запитань, на які треба давати розгорнуту відповідь, не буде.
Аби успішно скласти тест із математики, необхідно набрати 4 бали із 32 можливих, тобто правильно виконати восьму частину завдань. Та чим більше правильних відповідей, тим вищі шанси отримати високий бал у цілому за тестування та вищі шанси вступити на навчання за бюджетною формою.
Під час складання тесту випускникам дозволять користуватися чернеткою та друкованими довідковими матеріалами:
✔ з алгебри й початків аналізу;
✔ з геометрії;
✔ математичними таблицями та формулами.
Завдання з математики стосуватимуться таких розділів:
✔ числа й вирази;
✔ рівняння, нерівності та їхні системи;
✔ функції;
✔ елементи комбінаторики, початки теорії ймовірностей та елементи математичної статистики;
✔ планіметрія.
Тож під час складання ЗНО (НМТ) у випускників перевірять:
✔ вміння виконувати математичні розрахунки;
✔ перетворювати числові та буквені вирази;
✔ будувати й аналізувати графіки функціональних залежностей, рівнянь;
✔ застосувати похідну та інтеграл у задачах;
✔ розв’язувати задачі практичного змісту;
✔ знаходити на рисунках геометричні фігури та визначати їхні властивості;
✔ визначати кількісні характеристики геометричних фігур;
✔ розв’язувати комбінаторні задачі та обчислювати ймовірності випадкових подій;
✔ аналізувати інформацію, що подана в графічній, табличній чи текстовій формах.
ЯКІ РЕСУРСИ ДОПОМОЖУТЬ ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ТЕСТУ
Через безпекову ситуацію в країні пробний мультитест не проводитимуть. В УЦОЯО кажуть, що свої сили вступники можуть перевірити за допомогою демонстраційного тесту.
Крім нього, можна готуватися до НМТ, виконуючи завдання на онлайн-ресурсах:
✔ сервіс ЗНО-онлайн, де є завдання за минулі роки, зокрема, і з НМТ (тут можна обирати завдання за темами);
✔ тести минулих років на сайті Українського центру оцінювання якості освіти (обирати вкладки “Математика” та “Математика (завдання рівня стандарту”);
✔ короткі тематичні тести в онлайн-тестувальнику з математики на сайті Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти.
Надолужити теорію з алгебри та геометрії можна з безплатними відеоуроками:
✔ від Всеукраїнської школи онлайн;
✔ від УЦОЯО – підготовка до ЗНО-2021 та пробне ЗНО-2021, підготовка до ЗНО-2022 (звертати увагу на завдання без розгорнутих відповідей);
✔ від iLearn (у лютому почалися заняття з підготовки до НМТ-2023);
✔ на YouTube-каналі ZNOUA;
✔ на YouTube-каналі “Технар”;
✔ на курсі “Математика. Підготовка до ЗНО” від Prometheus;
✔ на курсі “Математика. Просто” на платформі EdEra;
✔ на курсі “Підготовка до ЗНО” від освітнього порталу “Академія”.
Готуватися до тесту, виконувати завдання та згадувати теорію допоможуть безплатні мобільні додатки:
✔ “ЗНО математика”, де зібрані основні правила, формули та теореми;
✔ “Математика ЗНО”, що містить формули, основні поняття з математики та тестові завдання;
✔ “Photomath” допомагає розв’язувати задачі та пояснює, чому саме такий розв’язок правильний;
✔ “Quizlet” дає змогу створювати модулі з картками, тести та закріпити теорію;
✔ “Математичні формули” має набір формул та інструментів для розрахунку геометричних форм або знаходження коренів рівнянь.
Помічними будуть також друковані підручники та посібники. Вони можуть міститися в шкільній бібліотеці. Зокрема, спробуйте запитати про такі видання:
✔ “Сучасна підготовка до ЗНО”, Захарійченко Ю., Школьний О.;
✔ “Енциклопедія тестових завдань”, Захарійченко Ю., Школьний О.;
✔ “Математика”, Експрес-підготовка. Нелін Є.;
✔ “Математика. Комплексне видання”, Капіносов А., Білоусова Г., Гап’юк Г. та ін.;
✔ “Повний курс математики в тестах”, Захарійченко Ю., Школьний О.
ЩО РАДЯТЬ ВЧИТЕЛІ-ПРАКТИКИ
Якщо не знаєте, із чого почати підготовку до мультитесту, попросіть про допомогу свого вчителя математики в школі. Нехай підкаже, які особливості є в цьогорічного НМТ та на які завдання варто звернути увагу.
Якщо вам здається, що й так добре знаєте шкільну програму з математики, а ретельно готуватися до НМТ не треба, наші співрозмовники переконані в іншому. На думку Юрія Захарійченка, який готує учнів до ЗНО (НМТ) на вебінарах iLearn, навіть якщо актор грає 23-й раз у виставі, перед її початком однаково переглядає текст. Тож готуватися треба системно.
За його словами, єдиного шаблону підготовки учнів до тесту немає, адже в кожного різні стартові можливості та до кожного треба підібрати індивідуальний план навчання.
“Комусь, як в автошколі, паркування дається елементарно, а для когось це важко. Комусь тема модулів заходить на ура, а комусь дуже складно. Хтось усно розв’язує функції, а для іншого це виглядає як плутанина. Усе індивідуально, – каже Юрій Захарійченко.
Я розповідаю своїм учням, що цього року тест із математики буде складнішим, ніж торік. Але тільки тому, що він незнайомий для абітурієнтів. Може, кілька задач будуть із минулих років, а так буде все нове в нових умовах. Тому я налаштовую учнів, що треба уявити, ніби їдете новою дорогою з новими знаками, але з незмінними правилами дорожнього руху, які ми й повторюємо, готуючись до тесту”.
Ще одна порада від Юрія Захарійченка – швидше стати дорослими. Адже дітей постійно спрямовують батьки, підказують, що і як їм робити. “Як тільки сам починаєш себе виховувати, прописувати логістику дій упродовж дня, отже, ти подорослішав і програмуєш себе на успіх, – додає він.
Звісно, відвідуйте шкільні уроки математики офлайн чи онлайн.
Юрій Токар вважає, що за потреби можна звертатися і до репетиторів. На його думку, це допоможе під час дистанційного або змішаного навчання, коли чимало уроків переривається.
“Я маю “домашніх” учнів на репетиторстві, які планують складати НМТ. Як ми з ними займаємось? Це залежить від індивідуального рівня знань кожного. З одними треба починати з 5-го класу, а з іншими достатньо розв’язати упродовж навчального року кілька десятків варіантів ЗНО з математики минулих років. Ніякими освітніми онлайн-платформами на таких заняттях не користуюсь. Ми просто розв’язуємо завдання, набиваючи руку”, – каже Юрій.
Оскільки не всі батьки можуть оплачувати заняття з репетиторами, можна займатися вдома самостійно. Для цього Юрій Токар радить:
✔ завести окремий зошит, у якому перероблювати всі завдання, що виконувалися в класі, а потім звірятися з розв’язанням, записаним у зошиті під час уроку. Щоправда, такий метод спрацьовує за умови, що учні справді хочуть навчитися розв’язувати завдання;
✔ не варто боятися шкільного вчителя і попросити про допомогу, наприклад, пояснити незрозумілі моменти в класній чи домашній роботі.
ЧОМУ МАТЕМАТИКА СТАЛА ОБОВ’ЯЗКОВОЮ НА ЗНО
Роками в суспільстві точаться суперечки, мовляв, математика потрібна лише технарям, а не тим, хто обирає гуманітарні науки.
В УЦОЯО пояснюють, що обов’язковість математики та української мови ґрунтується на експертних висновках щодо найвищої прогностичної валідності цих предметів. Тобто ті, хто успішно їх складе на ЗНО (НМТ), успішно завершить і перший курс університету.
Тим паче, що математика опинилася в переліку обов’язкових предметів не просто так. Результати міжнародного дослідження PISA-2018 показали, що наші школярі знають цей предмет не дуже добре (у дослідженні традиційно беруть участь 15-річні школярі, у яких визначають рівні математичної, читацької та природничої компетентностей):
✔ 15,6 % не досягли першого рівня математичної грамотності;
✔ 36 % школярів не досягли базового (другого) рівня;
✔ 38 % українських учасників показали результати 3–6 рівнів (на шостому рівні одиниці учасників);
✔ середній рівень математичної грамотності українських учнів відповідає другому рівню із шести.
Дослідження виявило, що нашим учням складно:
✔ використовувати прості стратегії розв’язування;
✔ знаходити процентні співвідношення;
✔ оперувати дробами й десятковими числами.
Щоби вплинути на ситуацію і підтягти українських школярів у математиці, 2020–2021 навчальний рік був оголошений роком математики, а з 2021 року цей предмет став обов’язковим у зовнішньому незалежному оцінюванні.
“На закиди про необов’язковість математики я наводжу приклад зі спортзалом: варто постійно підтримувати себе у формі, хоча б ходити пішки й давати собі якісь фізичні навантаження. Наші мізки теж потребують розвитку, а математика ще і привчає до вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки, перевіряти, правда це чи брехня.
XXI століття стало часом коли відбувається величезна інфляція слова. А математика якраз є вакциною від цього хаосу, адже тебе вчать піддавати все сумніву й шукати правильні рішення”, – пояснює Юрій Захарійченко, чому математика має залишатися в переліку обов’язкових предметів на ЗНО (НМТ).
Освітянин додає, що математика – це життя. Яку роботу не візьміть, скрізь вона є: дизайн, робототехніка, медицина, космічні технології й навіть війна, приміром, саперна справа. Навряд чи нам хочеться мати справу з непрофесіоналами в будь-якій із цих сфер.
Інна Лиховид, “Нова українська школа”
Додатково див. Готуємося до НМТ з української мови: дорожня карта, імітація тестування, психологічний комфорт
Коментарі
Додати коментар