Інформаційна підтримка педагога. Календар знаменних і пам’ятних дат. Грудень

Інформаційна підтримка педагога. Календар знаменних і пам’ятних дат. Грудень
Вчителям Дата: 02.12.2023

Календар знаменних і пам’ятних дат

Грудень

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Мета цього Дня – підвищення інформованості людей щодо проблеми ВІЛ/СНІДу та демонстрація міжнародної солідарності перед пандемією.

СНІД – пізня стадія інфекції, спричиненої вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), під дією якого імунна система стає настільки слабкою, що не може боротися з певними видами інфекцій і пухлин. У більшості людей, інфікованих ВІЛ, за умови вчасно розпочатого лікування СНІД не розвивається.

1 грудня – підтверджено Акт проголошення незалежності України (1991)

Цього дня народ України вільним волевиявленням на Всенародному референдумі підтвердив Акт проголошення незалежності України – політикоправовий документ, ухвалений позачерговою сесією Верховної Ради 24 серпня 1991 року, яким було проголошено незалежність України та створення самостійної української держави – України.

1 грудня – 110 років від дня народження Георгія Іларіоновича Майбороди (1913–1992), українського композитора, культурного та громадського діяча

Георгій Майборода — відомий класик української оперно-симфонічної музики ХХ ст., викладач Київської консерваторії (нині – Національна музична академія України), голова правління Спілки композиторів України. Він є автором музики до опер: «Милана», «Тарас Шевченко», «Ярослав Мудрий»; симфонічних поем: «Лілея», «Каменярі», «Гуцульська рапсодія». Лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка (1963), перший лауреат премії імені Мимоли Лисенка (1983).

2 грудня – Всесвітній день запобігання забрудненню навколишнього середовища (World Pollution Prevention Day)

Мета цього Дня – підвищення обізнаності про проблему забруднення навколишнього середовища та про те, що можна зробити, щоб цьому запобігти.

Сьогоднішні позитивні зміни в повсякденному житті – здорове та чисте довкілля у майбутньому. Наразі на цій проблемі необхідно акцентувати особливу увагу всіх країн.

2 грудня – День спеціальної освіти (Special Education Day)

Метою цього Дня є підвищення обізнаності та розуміння проблем, з якими стикаються учні з особливими освітніми потребами, а також нагода подякувати за віддану працю їх учителям і підтримати їх.

3 грудня – Всесвітній день комп’ютерної графіки (Міжнародний день дизайнерів і аніматорів)

Свято дизайнерів і аніматорів (День 3D) започатковано американською компанією Alias у 1998 році на честь абревіатури тривимірної графіки (3D), число 3 та D – December (що в перекладі з англійської «грудень»). Цій події присвячуються конференції, майстер-класи, онлайн-інтерв’ю, які тривають до десяти днів.

3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю

Люди з інвалідністю обмежені у фізичних можливостях, мають численні труднощі (побутові, психологічні, проблеми з освітою та працевлаштуванням) і потребують додаткової підтримки суспільства. Тому цей день покликаний привернути увагу до їхніх проблем, захисту їхніх прав, гідності та благополуччя.

5 грудня – Міжнародний день добровольців в ім’я економічного та соціального розвитку, або Міжнародний день волонтера

Цей Міжнародний день засновано в 1985 році за ініціативою Генеральної Асамблеї ООН. Волонтерство як офіційний рух було створено у ХХ столітті.

Молодь Франції у 1920 році вигадала волонтерський проєкт, який полягав у відновленні ферми, котра постраждала під час Першої світової війни.

В Україні активна волонтерська діяльність розпочалась у 2014 році під час Революції Гідності. Сьогодні дуже багато волонтерів допомагають збирати кошти, ліки, одяг тощо, а також займаються транспортуванням. Часто волонтерам доводиться ризикувати власним життям ради порятунку інших. Це воістину люди з величезним серцем, безкорисливі, готові протягнути руку допомоги, щоб не залишити тих, хто в біді.

5 грудня – 145 років від дня народження Олександра Олеся (1878 – 1944), українського письменника

Олександр Олесь (Олександр Іванович Кандиба) – талановитий поет і драматург, представник символізму, батько поета й політичного діяча Олега Ольжича. Відомий як співробітник редакції «Літературно-наукового вісника», аташе з питань культури посольства УНР в Угорщині, керівник Союзу українських журналістів у Відні. Значний вплив на його долю мали Борис Грінченко, Михайло Коцюбинський, Леся Українка, Володимир Самійленко, з якими він зустрівся в 1903 році на відкритті пам’ятника Івану Котляревському в Полтаві. Перша збірка поезій «З журбою радість обнялась» (1907) принесла славу молодому поетові. Відомими є також «Драматичні етюди», «Чужиною», драматична поема «Ніч на полонині», переклади й віршовані поезії для дітей – «Казки» В. Гауфа, «Пісня про Гайявату», «Арабські казки». На чужині оспівував історичне минуле українського народу.

5 грудня – 100 років від дня народження Олександра Івановича Бугайова (1923 – 2009), українського педагога

О. І. Бугайов – відомий учений-методист, доктор педагогічних наук, професор, почесний академік АПН України, заслужений діяч науки і техніки України, головний науковий співробітник Інституту педагогіки АПН України. Засновник концепції шкільної фізичної освіти на засадах диференціації та гуманізації, розробник навчальних програм із фізики та астрономії, стандартів фізичної освіти, редактор науково-методичних збірників «Методика викладання математики і фізики», журналу «Фізика та астрономія в школі», автор підручників з інтегрованого курсу фізики й астрономії для 7–9 класів, методичних посібників тощо.

6 грудня – День Збройних сил України

Святковий день на честь Збройних сил України встановлений постановою Верховної Ради України 1993 року. Відзначається щороку 6 грудня. Саме в цей день 1991 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Збройні сили України», «Про оборону України», а 13 грудня – Концепцію оборони та будівництва Збройних сил України, які визначили основні принципи й напрями розбудови українського війська.

День Збройних сил України – це одне з найважливіших національних свят, коли в серцях кожного патріота поєднуються гордість за героїв, які боронять нашу країну від нападників, захищають її суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність, і смуток за тими, хто віддав своє життя за свободу й незалежність нашої держави.

6 грудня – 120 років від дня народження Миколи Колесси (1903 – 2006), українського композитора, диригента

Микола Колесса – відомий засновник української диригентської школи, ректор, професор Львівської консерваторії (тепер – Львівська національна музична академія імені Миколи Лисенка). Активно виступав як диригент із симфонічними оркестрами Львівської філармонії, Театру опери та балету (1944–1947), був художнім керівником і головним диригентом хорової капели «Трембіта» (1946–1948).

Виховав цілу плеяду диригентів, знаних далеко за межами України, а його підручник «Основи техніки диригування» й донині залишається основною навчальною книгою для декількох поколінь музикантів.

6 грудня – 110 років від дня народження Миколи Михайловича Амосова (1913 – 2002), українського вченого-медика

Лауреат Державної премії України (1978, 1988, 1997) Микола Амосов – видатний біокібернетик, доктор медичних наук, академік НАН України, заслужений діяч науки України, фахівець у галузі хірургічного лікування захворювань легень і серця, моделювання мислення та психічних функцій мозку, директор Інституту серцево-судинної хірургії, завідувач відділу Інституту кібернетики НАН України.

Крім того, він є автором повістей «Думки і серце», «Записки з майбутнього». Відомі й актуальні в сьогоденні його наукові праці: «Моделювання психіки та мислення», «Штучний розум».

7 грудня – Всесвітній день української хустки

Українська хустка здавна вважалася оберегом і символом патріотизму, свободи та любові. Метою проведення цього Дня є відродження національних традицій, донесення історичних фактів про українську хустку.

9 грудня – Міжнародний день пам’яті жертв злочину геноциду, вшанування їхньої людської гідності та попередження цього злочину

Цей Міжнародний день пам’яті було засновано Генеральною Асамблеєю ООН у вересні 2015 року (A/RES/69/323), у день прийняття Конвенції про запобігання злочинові геноциду і покарання за нього (1948).

Метою його визначено підвищення обізнаності про Конвенцію щодо попередження злочину геноциду і покарання за нього та про її роль у боротьбі з геноцидом і попередженні цього злочину; як наголошено в Конвенції, щоб поминати людей, які стали його жертвою, і шанувати їх пам’ять.

9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією

International Anti-Corruption Day встановлений Генеральною Асамблеєю ООН (резолюція від 31.10.2003 A/RES/58/4) на честь прийняття Конвенції ООН проти корупції. Документ зобов’язує країни, які підписали його, встановлювати відповідальність за корупцію за законом. Карними вважаються хабарі, присвоєння бюджетних засобів і відмивання корупційних доходів. Згідно з одним із положень Конвенції, необхідно повертати кошти до тієї країни, звідки вони надійшли в результаті корупції.

Україна ратифікувала цю угоду 18 жовтня 2006 року.

9 грудня – 160 років від дня народження Бориса Дмитровича Грінченка (1863- 1910), українського письменника, педагога, громадсько-політичного діяча

Борис Грінченко – учений-мовознавець, педагог, фольклорист, етнограф, перекладач, видавець книг для народу, керівник Всеукраїнської вчительської спілки, організатор і голова Київської «Просвіти», борець за навчання українських дітей рідною мовою. У 1881 році екстерном склав іспити при Харківському університеті на звання народного вчителя. Понад 10 років свого життя віддав учительській праці.

Учителював у школах Слобожанщини та Катеринославщини. Написав шкільні підручники: «Українська граматика», «Рідне слово». Автор поетичних збірок, повістей, низки п’єс, публіцистичних статей. Укладач «Каталогу книг учительської бібліотеки», покажчиків «Література українського фольклору (1777 – 1900 рр.)», «Огляд української лексикографії», упорядник і видавець «Словника української мови» в 4 томах (1907 – 1909). На той час це було найбільше зібрання лексичних фондів української мови.

10 грудня – Міжнародний день прав людини

10 грудня у світі відзначають Міжнародний день прав людини, заснований Генеральною асамблеєю ООН, бо саме цього дня в 1948 році (75 років тому) Організація Об’єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини.

В Україні на офіційному рівні затверджений 9 грудня 2022 року.

Генеральна асамблея проголосила цей Документ як завдання, до виконання якого повинні прагнути всі народи та держави з тим, щоб кожна людина і кожний орган суспільства, завжди маючи на увазі цю Декларацію, прагнули шляхом освіти сприяти поважанню цих прав і свобод, забезпеченню шляхом національних і міжнародних прогресивних заходів загального й ефективного визнання і здійснення їх як серед народів держав – членів Організації, так і серед народів територій, що перебувають під їх юрисдикцією.

12 грудня – 95 років від дня народження Леоніда Федоровича Бикова (1928 – 1979), українського актора, сценариста, кінорежисера

Леонід Биков закінчив акторський факультет Харківського державного театрального інституту (курс Д. Антоновича). Актор Харківського державного академічного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка в 1951 – 1960 роках. Саме в театрі починається його акторська кар’єра, де він зіграв понад 20 ролей. З 1969 року – актор і режисер кіностудії імені Довженка. Протягом 1952 – 1976 рр. зіграв 23 ролі. Режисерські роботи – 5 кінострічок (1961 – 1976 рр.), сценарист двох фільмів («У бій ідуть лише «старі», «Прибулець»). Серед найкращих ролей Леоніда Бикова в кіно можна назвати Богатирьова («Дорога моя людина», 1958), Акішина («Добровольці», 1958), танкіста («Травневі зірки», 1959), Альошки («Альошкина любов», 1960), Гаркуші («На семи вітрах», 1962). У 1973 році Биков зняв фільм «У бій ідуть лише “старі”», у якому зіграв головну роль. У 1978 році розпочалися зйомки фантастичного сатиричного фільму «Прибулець» за повістю Євгена Шатька «Прибулець-73», у якому Леонід Биков був автором сценарію, режисером і виконавцем головної ролі. Картину чекав успіх, але передчасна смерть актора зруйнувала плани. Визнання: Заслужений артист України (1958), народний артист України (1974), Лауреат Державної премії України імені Т. Г. Шевченка (1977). У багатьох містах України на честь актора названі вулиці. У Харкові у 2013 році в рамках артпроєкту «Гордість Харкова» було створено мурал Леоніда Бикова в ролі «Маестро» з кінофільму «У бій ідуть одні “старі”» (вул. Сумська, 26).

Меморіальна дошка актору – на будівлі театру імені Тараса Шевченка.

13 грудня – 130 років від дня народження Миколи Хвильового (справжнє – Микола Григорович Фітільов, 1893 – 1933), українського письменника

Микола Хвильовий відомий як основоположник української прози ХХ ст.

17 грудня – 115 років від дня народження Юрія Володимировича Шевельова (1908 – 2002), українського мовознавця, літературознавця

Юрій Шевельов – доктор філософії, академік НАН України, президент Української вільної академії наук (УВАН, США), доцент Українського інституту журналістики та Харківського університету, професор Українського вільного університету (Мюнхен), викладач української мови в Лундському (Швеція), Гарвардському (США) й Колумбійському університетах. Засновник об’єднання українських письменників «Слово», редактор журналу «Сучасність». Написав монографії: «Синтаксис сучасної української літературної мови», «Передісторія слов’янської мови», «Історична фонологія української мови». Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2000).

19 грудня – 150 років від дня народження Миколи Григоровича Філянського (1873 – 1938), українського письменника, публіциста, музейного діяча, геолога

М. Г. Філянський – відомий науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею, Всеукраїнського соціального музею Харкова, засновник і завідувач музею Дніпровського будівництва в Запоріжжі, оформлювач Центрального історичного музею (Київ). Також він є самобутнім поетом-ліриком, автором поетичних збірок «Лірика» і «Calendarium», «Цілую землю». Серед його творчої спадщини: подорожні нариси археологічно-історичного та економічного характеру «Від порогів до моря», «Спадщина України: нарис південноросійської народної творчості», «Майбутнє української архітектури», «Короткий путівник» (по Україні), «На Дніпрельстан».

20 грудня – Міжнародний день солідарності людей

Цей День проголошено Генеральною Асамблею ООН (резолюція від 22.12.2005 (A/RES/60/209) та присвячено проведенню першого Десятиріччя ООН із боротьби за ліквідацію злиднів. Резолюція ООН посилається на Декларацію тисячоліття, у якій зазначено, що у ХХІ столітті солідарність буде однією з фундаментальних цінностей людства.

22 грудня – 190 років від дня народження Марка Вовчка (1833 – 1907), української письменниці

Марко Вовчок (Марія Олександрівна Вілінська) відома як видавець, член редакційного комітету французького «Журналу виховання та розваг», редакторка журналу «Переклади кращих зарубіжних письменників». Автор оповідань з народного побуту «Народні оповідання» (у 2 томах), повістей «Три долі», «Кармелюк», «Інститутка», романів «Жива душа», «В глушині», нарисів «Листи з Парижа», перекладів з англійської, німецької, польської, французької літератури (у т. ч. 15 романів Жуля Верна).

Твори письменниці мали антикріпацьке спрямування, описували історичне минуле України. Марко Вовчок збагатила українську літературу низкою нових жанрів, зокрема соціально-феміністичною повістю («Інститутка»).

22 грудня – 185 років від дня народження Олександра Яковича Данилевського (1838 – 1923), українського біохіміка, фізіолога та фармаколога

О. Я. Данилевський – відомий професор і завідувач кафедри медичної хімії та фізики, нормальної фізіології й фармакології Харківського університету. Основні праці вченого присвячено ферментам, хімії білків і питанням харчування. Він вивчав білки м’язової та мозкової тканин і на підставі досліджень запропонував оригінальну теорію будови білкової молекули, «теорію елементарних рядів».

24 грудня – 225 років від дня народження Адама Міцкевича (1798 – 1855), польського поета, діяча польського національно-визвольного руху

Адам Міцкевич – засновник романтизму в польській літературі, польської романтичної драми. У Західній Європі його порівнюють із Джорджем Байроном і Йоганном Гете. Відомі твори: «Ода молодості», «Балади й романси», «Кримські сонети», поеми «Конрад Валленрод», «Дзяди», «Гражина», «Пан Тадеуш». Також він знаний як організатор таємних студентських товариств, учитель каунаських шкіл, викладач латинської літератури в Лозанській академії, професор слов’янської літератури в Колеж де Франс (Париж), засновник польського легіону в Римі, що боровся за свободу Італії.

26 грудня – 125 років від дня народження Євгена Павловича Плужника (літературний псевдонім Кантемирянин; 1898 – 1936), українського письменника, жертви сталінського терору

Євген Плужник – поет-лірик, драматург, перекладач, лексикограф, учитель мови та літератури (1923–1928, Полтавщина), один із укладачів словника «Фразеологія ділової мови», видання «Антологія української поезії» (у 3-х томах).

Після публікації збірок поезій «Дні» (1926), «Рання осінь» (1927) критики назвали його «найвидатнішим майстром імпресіоністичної поезії XX сторіччя».

Використані джерела:

1 Грудень: свята та події.

2 Календар знаменних і пам’ятних дат у галузі освіти і педагогічної науки на 2023 р. / НАПН України, ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського ; [підготували: Павленко Т. С., Вараксіна Н. В., Ніколаєнко Я. М., Смола Л. М., Щегельська К. Б.]. – Київ, 2022. – 101 с.

3 Календар знаменних і пам’ятних дат Харківщини на 2023 рік : бібліографічний покажчик / Харківська обласна універсальна наукова бібліотека.

Матеріали підготовлені:

Жеребкіною З. Г., завідувачем бібліотеки,

Павловою Г. М., бібліотекарем,

Писаренко Т. І., методистом КВНЗ

«Харківська академія неперервної освіти»

Додатково див. Календар на грудень (завантажити)

  • Слідкуйте за новинами:
  • Поділитися:

Коментарі

А чому нічого немає за 25 грудня? Чи готове скачати легше, чим написати самому? Зміни є, потрібна і інформація.

1 0

Додати коментар