✔️СКІЛЬКИ КОНКУРСІВ ДЛЯ УЧНІВ ПЕРЕДБАЧЕНО ПРОВЕСТИ ПРОТЯГОМ 2025 РОКУ?
Конкурси, акції, свята – це типовий тиждень у звичайній українській школі. Разом з тим ми небезпідставно чуємо звідусіль про фізичне й емоційне перевантаження педагогів, що спричиняє відтік кадрів. Поруч із навчанням дітей і їх вихованням у процесі цього, вчителі отримують десятки обов'язкових завдань «згори» – долучитися до тієї чи іншої активності, прозвітувати і обов’язково із десятками фото, і розмістити це все на вебсайті закладу. Бо коли нема фото – то і роботи начебто не було. Чи отримують від такого користь учасники освітнього процесу? Чи не порушує це автономію закладу освіти, педагогічну свободу і принципи освітньої діяльності? Питання риторичне.
Ми намагалися хоча б орієнтовно з’ясувати кількість заходів у сфері загальної середньої освіти, які передбачено провести з учнями протягом 2025 року. Хоча часто до певних активностей запрошують саме дітей, ми розуміємо, що саме педагоги або організовуються такі заходи, або ж допомагають дітям у підготовці до участі. Нижче подаємо перелік активностей, до реалізації чи участі в яких долучені у закладах загальної середньої освіти.
ЗАХОДИ ДЛЯ УЧНІВ:
🔘Пам'ятні дати та ювілеї. Традиційно їх перелік затверджує парламент, зокрема цьогорічні визначені Постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2024-2025 роках» від 21.12.2023 року. При цьому парламент рекомендує Міністерству освіти і науки України забезпечити проведення у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти уроків, виховних годин, круглих столів, науково-практичних конференцій, інших тематичних заходів, приурочених до таких пам’ятних дат і ювілеїв. За нашими підрахунками, у 2025 році кількість таких тематичних заходів 4️⃣8️⃣5️⃣❗️❗️❗️
🔘Всеукраїнські та міжнародні організаційно-масові заходи з дітьми та учнівською молоддю (за основними напрямами позашкільної освіти) – на 2025 рік план таких заходів затверджено Наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2024 року № 1641. Він містить заходи за різними напрямами: дослідницько-експериментальним, еколого-натуралістичним, науково-технічним, туристсько-краєзнавчим, військово-патріотичним, художньо-естетичним, міжнародні заходи, заходи з лідерами учнівського самоврядування. Всього – 2️⃣7️⃣4️⃣❗️❗️❗ заходи. Розуміємо, що план заходів орієнтований саме на позашкільні заклади освіти, тим не менш, він доводиться до відома і закладів загальної середньої освіти для врахування при плануванні своєї роботи. Також на місцях до участі у таких заходах залучають учнів закладів загальної середньої освіти.
🔘 Інші Міжнародні та Всеукраїнські конкурси для учнів (наприклад, Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, Всеукраїнський конкурс учнівської творчості, що проходить під гаслом “Об'єднаймося ж, брати мої!”, Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика та інші, зокрема, платні конкурси, положення яких затверджено державними органами.
Порахувати їх кількість досить важко.
🔘 Фізкультурно-оздоровчі, спортивні заходи та спортивні змагання – на 2025 рік Єдиний календарний план фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та спортивних змагань України затверджений наказом Міністерством молоді та спорту України № 7766 від 25.12.2024 року, серед них є заходи для учнів. До цього плану включаються заходи із Календарного плану масових фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України.
Календарний план фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та змагань Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України, затверджений Наказом МОН № 1752 від 18.12.2024 року, містить загалом 5️⃣1️⃣8️⃣❗️❗️❗️заходів – частина з них, однак, орієнтована на студентів, та частина – на учнів закладів загальної середньої освіти. Також у цю кількість закладено семінари-наради для викладачів, вчителів, які не є змаганнями.
🔘Заходи, передбачені обласними програмами та планами на рівні області, району й громади.
Такі програми та плани на місцях можуть стосуватися, наприклад, розвитку освіти, роботи з обдарованими дітьми і молоддю, національно-патріотичного виховання, профілактики правопорушень, запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, протидії торгівлі людьми, правової освіти, розвитку фізичної культури та спорту й інші. Тут ми свідомі, що просто неспроможні надати вичерпний перелік програм та планів, які можуть бути прийняті органами влади на місцях і до реалізації яких можуть бути долучені заклади освіти. Кількість заходів у рамках цих програм, які проводяться у закладах освіти різних громад, може суттєво різнитися, але те, що їх багато – не піддається сумніву.
🔘Заходи, організовані інститутами громадянського суспільства (громадськими організаціями, благодійними фондами тощо), представниками бізнесу.
Заходи, які проводять для учнів громадські організації, благодійні фонди можуть проводитися за участі чи співпраці з владою. Також ці заходи проводять самостійно. Порахувати кількість цих заходів неможливо.
🔘Заходи, які організовуються і проводяться з ініціативи самого закладу освіти чи на виконання його локальних актів, наприклад, планів закладу.
✔️Як бачимо, кількість заходів зазначених у попередніх розділах, до яких залучаються учні закладів загальної середньої освіти, дуже значна і розрахована переважно на навчальний рік, тривалість якого становить 170 днів. При цьому заходів, які організовуються у закладі із власної ініціативи його педагогічного колективу не так і багато, бо часу, можливостей та ресурсів на це практично не залишається.
Окрім листів “зверху” на участь учнів та вчителів у конкурсах можуть впливати і вимоги щодо атестації педагогічних працівників. Так, пункт 10 Положення про атестацію педагогічних працівників (затверджене Наказом Міністерства освіти і науки України від 09 вересня 2022 року № 805, у редакції наказу МОН 10 вересня 2024 року № 1277), передбачає, що за результатами атестації відповідно до рішення атестаційної комісії присвоюються педагогічні звання педагогічним працівникам із високим професійним рівнем, які зокрема:
🔹були визнані переможцями, лауреатами регіональних, всеукраїнських, міжнародних фахових конкурсів, змагань тощо;
🔹підготували переможців регіональних, всеукраїнських, міжнародних олімпіад, конкурсів, змагань тощо.
ВИХОВНИЙ ПРОЦЕС В ЗАКЛАДІ ОСВІТИ
Часто проведення активностей у закладах освіти прирівнюють до провадження виховного процесу. Однак, маємо нагадати, що ст. 15 Закону України «Про повну загальну середню освіту» визначає, що виховний процес – це невід’ємна складова освітнього процесу. Також вона містить значний перелік цінностей, на формування яких спрямований виховний процес.
📸МОН рекомендує всім учасникам освітнього процесу мінімізувати оприлюднення зйомок на територіях та в закладах освіти, зважаючи на безпекові виклики воєнного стану (Методичні рекомендації щодо організації виховного процесу в закладах освіти на 2024/2025 н.р.).
У школі виховний процес має відбуватися постійно: як під час навчальних занять, так і поза ними. Виховання не має зводитися лише до урочистих лінійок, акцій, конкурсів, конференцій – більшість необхідних і важливих цінностей формуються у дитини власне під час навчальних занять. Людяність і патріотизм не сформуються під час заходів, якщо вони не закладені в процес вивчення предметів. Тобто вагома роль у виховному процесі належить всім вчителям. Щоб вони виконували таку роль добре, вони повинні мати вільний час ❗️❗️❗️ та академічну свободу і можливість самостійно вирішувати, які активності для виховної роботи будуть доречними, а які – не зможуть досягти її мети. Маємо пам’ятати: щоб виховати вільну особистість, важливо, щоб ті, хто це робить, мав свободу дій.
Слід пам’ятати, що виховна робота – це не -енна кількість заходів!
Заходи, які організовуються поза навчальними заняттями, мають провадитися не під примусом наказів згори.
Заклади освіти отримують листи – провести той чи інший захід та прозвітувати щодо цього. Статус цих листів, як правило, рекомендаційний, однак виконання на практиці часто відбувається з примусу. На жаль, згадані листи порушують педагогічну свободу та автономію закладів освіти. В результаті й ефективність такої планованої вгорі роботи низька, адже часто пропоновані формати такої роботи викликають опір як у педагогів, так і батьків та учнів.
❗️Хочу наголосити: наскрізний виховний процес – не означає відмовитися від позакласних активностей. Вони повинні бути, але як такі, що органічно доповнюють сам процес навчання, а не навпаки.
Готую лист до органів влади щодо доцільності проведення такої кількості конкурсів та з проханням переглянути їх кількість, щоб зменшити навантаження на педагогів та заклади освіти.
Коментарі
Вже немає сил, вчити ніколи, одні свята та конкурси, і регулярний про це звіт у фейсбуці. Директорці потрібен хайп, як це лікувати?
Довели до того, що діти вже просто нічого не хочуть. Про вчителів узагалі ніхто не думає. "Розвантажили" так, що тепер не те що на особисте життя часу не залишається, вже часу не вистачає підготуватися, як слід, до уроків, опрацювати методичні новинки, елементарно перечитати нововведені твори. З оцінюванням НУШ взагалі такого наробили, що хочеться порадити тому мудрецю влаштуватися в школу і попрацювати хоч рік, спробувати провести рекомендовані ПКР за один урок і об'єктивно їх оцінити. Напридумувати - напридумували, адекватно все це розібрати - чогось не вистачило.
Хочу додати про заклади професійно-технічної освіти: про ніяку академічну свободу ніхто й не згадує, бо змушують брати участь в усіх конкурсах.
Додати коментар