Майже половина шкіл в Україні не може впоратись без коштів спонсорів: як допомогти освіті легально

Майже половина шкіл в Україні не може впоратись без коштів спонсорів: як допомогти освіті легально
Дата: 04.12.2023

Майже половина шкіл України, а також значна частина закладів позашкільної освіти не можуть обійтися без фінансової підтримки батьків.

Державна служба якості освіти в опитуванні зібрала цікаві дані: третина дитсадків та закладів позашкільної освіти, а також половина шкіл залучали кошти батьків та спонсорів для підготовки до роботи в осінньо-зимовий період.

Що показало опитування: куди пішли гроші?

В опитуванні взяли участь майже 15 тисяч педагогічних працівників з 82 територіальних громад. Фінансування повʼязане з підготовкою закладів освіти до зими, 90% цього процесу було підтримане саме коштом місцевих бюджетів.

"Майже половина ЗЗСО і третина відвіданих ЗДО, ЗПО залучали кошти батьківські, спонсорської допомоги або меценатів (38%), 4% закладів освіти — кошти Державного бюджету. Серед загального обсягу коштів спонсорської допомоги 12% відвіданих закладів освіти залучали батьківські кошти", — йдеться у тексті документа.

Чому спонсорська допомога була необхідною?

Гроші на ремонти та закупівлі збирали через батьків та спонсорів через те, що у порівнянні з попереднім роком, цьогоріч обсяг фінансування зменшився втричі. Саме тому лише 4% закладів освіти використали з цією метою фінансування з держбюджету.

Найменші суми на підготовку шкіл і садочків до 2023—2024 навчального року виділили в:

✔ Закарпатській області — 4 839 тис. грн;

✔ Івано-Франківській області — 4 424 тис. грн;

✔ Чернігівській області — 3 749 тис. грн;

✔ Рівненській області — 3 122 тис. грн;

✔ Тернопільській області — 3 053 тис. грн;

✔ Кіровоградській області — 2 903 тис. грн;

✔ Херсонській області — 422 тис. грн.

Побори у школах — заборонені!

Така позиція освітнього омбудсмена Сергія Горбачова є однозначною: ніхто з батьків чи родичів учнів не зобовʼязаний здавати гроші на вимоги навчальних закладів.

"Будь-які готівкові збори у школах – є незаконними. І за подібні дії потрібно притягувати до відповідальності тих, хто користується цими незаконними готівковими зборами", — повідомив Горбачов.

Однак, батькам добровільно допомагати школі ніхто не забороняє, якщо про це є домовленість з дирекцією освітнього закладу. Окрім того, омбудсмен окремо наголошує, що саме погодження з дирекцією про фінансову допомогу має бути обовʼязковим, щоб забезпечити надсилання коштів за потрібною адресою. Тому варто дотримуватись кількох правил:

1. Передача коштів навчального закладу має бути оформлена у спеціальний акт про благодійну допомогу. Перший крок: перевірити, чи директор закладу подавав заклад до управління освіти на отримання допомоги на покриття потреб. Таку заяву можна отримати безпосередньо в адміністрації (проте, вона не обовʼязкова). Другий крок: висловити своє бажання долучитися до допомоги й заповнити спеціальну заяву в дирекції.

2. Готівка лише через касу! Усі кошти на допомогу закладу потрібно надсилати на спеціальний рахунок та обовʼязково позначити мету платежу. Варто розуміти, що цей документ потім піде до офіційної звітності школи за навчальний рік. Гроші можна відправити або безготівковим платежем, або ж через спеціальну касу, де вам мають видати усі чеки.

3. Допомога може бути лише добровільною. Жодних примусових зборів проводитися не може, а якщо дитина цих батьків чи родина зіштовхується з булінгом, варто звернутися до поліції або ж до управління освіти.

4. Надходження коштів можна перевірити. Для цього можна на сайті закладу освіти або написавши запит на доступ до публічної інформації, відповідь на який благодійнику мають надати протягом 5 робочих днів.

5. Якщо у вигляді матеріальної допомоги передають майно, варто укласти спеціальний договір. Якщо це нерухомість, її потрібно оформити через нотаріуса. Щодо рухомого майна — варто також оформити довіреність.

Чому така ситуація з дефіцитом бюджету?

У 2023 році бюджет Міністерства освіти, як ми вже неодноразово казали, було зменшено на 20%, а з поверненням денної форми освіти у фокусі — саме питання безпеки учнів, на укриття виділено 1,5 млрд гривень. Однак це крапля в морі, адже на будування та ремонт сховищ потрібно 153 млрд гривень. 

Таким чином можна зробити висновок, що освітній бюджет зазнав жорсткого дефіциту, через що немає можливості покрити усі нагальні проблеми закладів освіти. А діти мають продовжувати освіту, попри будь-які виклики. Ось тому школи й звертаються за спонсорською допомогою, адже нерідко залишаються сам на сам з фінансовими викликами освітньої системи. Цю проблему докладно розбирав експерт Всеосвіти у своєму матеріалі.

Всеосвіта Джерело:
  • Слідкуйте за новинами:
  • Поділитися:

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар