Зміцнення і збереження здоров’я дітей, формування в них здорових звичок є одним із головних завдань Нової української школи. Важливим кроком у цьому напрямі стали зміни в наданні медичних послуг у школах, що поставили перед медсестрами нові виклики. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України, кожен заклад загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типу і форми власності повинен мати в штаті медичного працівника або укласти договір з медзакладом. Також нововведення передбачають значне розширення переліку обов’язків медсестри, що вимагає від неї вищого рівня підготовки та відповідальності.
Нові напрями роботи шкільної медсестри
До нових ключових напрямів роботи медичної сестри належать:
- медико-педагогічний контроль за фізичним вихованням учнів;
- здійснення постійного моніторингу стану здоров’я дітей (антропометрія, термометрія);
- участь в організації харчування учнів;
- проведення просвітницької та консультативної роботи серед дітей, батьків та вчителів щодо здорового способу життя та турботи про психічне здоров’я;
- супровід дітей із хронічними хворобами;
- співпраця зі шкільним психологом, працівниками інклюзивно-ресурсних центрів, закладів охорони здоров’я та соціального захисту;
- організація та контроль проведення поточної дезінфекції та санітарних і протиепідемічних заходів.;
- контроль за своєчасністю проходження учнем профілактичних медичних оглядів та вакцинації.
Що залишилося від попередніх обов’язків медсестри?
Для порівняння, раніше до обов’язків медсестри у школі входило:
- надання учням першої допомоги у випадку невідкладного стану;
- огляди дітей на наявність педикульозу;
- контроль і нагляд за дітьми з інфекційними захворюваннями.
Як бачимо, якщо раніше робота медичної сестри не виходила за межі стандартних сестринських компетентностей, тепер вона зобов’язана брати участь у діяльності різних сфер шкільного життя.
Роль медсестри в організації харчування учнів
Національна реформа шкільного харчування триває з 2020 року, однак нові норми почали діяти з вересня 2021 року. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України, школа може залучати до приготування їжі інші підприємства (аутсорсинг або кейтеринг). У цьому разі отримання та бракераж (контроль за виходом, безпекою і якістю страв) харчових продуктів або готових страв від постачальників здійснюється бракеражною комісією закладу освіти. Якщо ж школа організовує приготування їжі самостійно, медична сестра обов’язково бере участь в організації харчування учнів цього закладу.
По-перше, вона має складати чотиритижневе сезонне меню, а також разом із кухарем щоденне меню-розклад, зокрема з урахуванням особливих дієтичних потреб дітей. Окрім того, перед видачею їжі медсестра знімає проби готових страв, а результати вносить у спеціальний бракеражний журнал. Видача їжі дозволяється тільки після її особистого підпису. Також вона контролює дотримання технологічних процесів приготування страв і має бути присутня під час відбору добових проб, які зберігаються в холодильнику протягом 24 годин для перевірки якості та безпеки цих страв.
З-поміж іншого, медсестра:
- здійснює контроль за санітарним станом харчоблоку, своєчасністю проходження працівниками їдалень медоглядів, дотриманням ними правил особистої гігієни;
- веде журнал здоров’я працівників їдальні, щоб вчасно виявити можливі захворювання та запобігти поширенню інфекцій;
- слідкує за впровадженням принципів системи HACCP на харчоблоках тощо.
За словами Світлани Присліпської, яка працює шкільною медсестрою в Самбірському ліцеї імені Андрія Чайковського з 2002 року, у порівнянні з минулими роками в системі шкільного харчування відбулося багато позитивних змін.
«Ми перейшли на оновлене меню, яке розробляла команда Євгена Клопотенка. Складали його спільними зусиллями з урахуванням бажань та смакових уподобань дітей, щоб вони не бігали на перекуси за пиріжками, а їли свіжу та гарячу їжу. Додали багато овочів. До прикладу, правильно готуємо рибу чи котлети, щоб це було не лише смачно, а й корисно. Одним словом, якість страв та їх подача значно покращилися», – зазначає жінка.
На жаль, повномасштабна війна внесла свої корективи в усі сфері життя, і деякі харчоблоки припинили функціонувати через перехід на дистанційне навчання або необхідність забезпечення тимчасовим житлом внутрішньо переміщених осіб.
У рамках реформи шкільного харчування також було створено інформаційний портал “Знаїмо”. Платформа містить корисну інформацію про реформу, нормативно-правову базу, навчальні матеріали та корисні підказки для управлінців, керівників закладів освіти, педагогів та батьків.
Роль медсестри в організації фізичної активності учнів
Медична сестра також повинна проводити контроль над уроками фізичного виховання. Вона проводить оцінку здоров’я учнів з подальшим розподілом їх на групи (основна, підготовча або спеціальна) для занять фізичною культурою та відстежує, щоб навантаження на дітей не перевищило допустимий рівень. Так само медичний працівник стежить за безпекою проведення занять та провітрюваністю приміщень, а також проводить роз’яснювальну роботу щодо дотримання правил безпеки, наприклад, необхідності використання шолома, налокітників, наколінників та світловідбивачів.
Олена Назарова, викладачка-методистка Львівського медичного фахового коледжу післядипломної освіти, зазначає, що на уроках фізичної культури потрібно робити більший акцент та іграх та руховій активності, а не індивідуальних досягненнях та дотриманням встановлених нормативів.
Медсестра Світлана Присліпська також вважає, що потрібно привчати дітей до фізичної активності ще зі школи за допомогою різних ігор, фізкультхвилинок, активностей між уроками та у позаурочний час. У її ліцеї цьому приділяють особливу увагу, зокрема впроваджено активні перерви, коли завідувач з виховної роботи вмикає музику через гучномовці, діти виходять у коридори та починають танцювати. А щоп’ятниці вже за традицією вчитель фізкультури проводить ранкову гімнастику з учнями та вчителями всієї школи.
«У нашій школі відбулися зміни у проведенні уроків фізкультури. Я стараюсь донести думку, що учні, які мають спеціальну медичну групу або звільнені від фізичних навантажень, не повинні сидіти на лавці, а рухатися. Тому я пропоную вчителям залучати таких дітей до різних видів рухової активності, наприклад, легкої ходьби чи виконання дихальних вправ. Або ж просто попросити допомогти принести м’яч чи якесь інше спорядження. На інших уроках, зокрема біології, основ здоров’я, практикуємо проведення фізкультхвилинок», – ділиться Світлана.
Надання домедичної допомоги
У разі травмування дитини, втрати свідомості або інших невідкладних станів медична сестра повинна надати домедичну допомогу, викликати «швидку» та повідомити про це батьків. Найважливіше – швидко оцінити стан постраждалого та визначити, якої допомоги він потребує насамперед. Для цього вона має вміти надавати допомогу при різноманітних травмах, володіти способами зупинки кровотеч, проводити базову серцево-легеневу реанімацію.
«Проте важливо пам’ятати, що медична сестра не має права призначати медикаментозну допомогу. Згідно з наказом МОЗ № 441 від 09.03.2022 вона може вводити самостійно тільки адреналін при анафілактичному шоці», – підкреслює Олена Назарова.
Обов’язковий перелік медикаментів для надання такої допомоги визначений у наказі Міністерства охорони здоров’я від 06.04.2021 №637. Варто також зазначити, що профілактичні щеплення учням роблять лікарі первинної ланки. Медична сестра повинна мати тільки дублікат форми 063/о, а також може нагадувати батькам про Календар щеплень.
Просвітницька робота
Здоров’я людини більшою мірою залежить від способу життя, тому перед шкільною медсестрою стоїть ще одне важливе завдання – проводити серед вчителів, батьків та учнів просвітницьку роботу про здоровий спосіб життя. Форми й теми можуть бути різноманітні (бесіди, консультації, виступи на нарадах чи батьківських зборах). Наприклад, турбота про психічне здоров’я, виховання здорової дитини, формування знань і навичок зі здорового харчування.
«Особисто в моїй роботі змінилося багато чого, що стосується просвітницької діяльності. Я почала проводити різні тренінги з учнями на тему здорового харчування. Ми проводимо бесіди з батьками та дітьми. Розповідаємо про важливість здорового способу життя та пропонуємо впроваджувати принципи здорового харчування вдома. Я дуже рада, що вони позитивно реагують на такі ідеї та готові змінювати харчові звички своїх дітей», – ділиться Світлана.
Медична сестра тісно співпрацює зі шкільним психологом та разом із ним проводить заходи, спрямовані на формування психічно здорової особистості, зміцнення стресостійкості та попередження психічних розладів в учнів.
Це нові обов’язки, з якими частіше за все їй доводиться розбиратися самотужки. Щоб допомогти медичним сестрам здобути компетентності, українсько-швейцарський проєкт “Діємо для здоров’я” разом регіональними партнерами проводять спеціальні тренінги, де ті опановують теоретичні та практичні навички організації рухової активності дітей, здорового харчування, збереження психічного здоров’я, супроводу дітей із хронічними хворобами (цукровий діабет, бронхіальна астма, серцево-судинні захворювання), правила надання домедичної допомоги.
Проєкт допомагає впроваджувати Модель здорової школи 100 пілотним школам у Рівненській, Львівській, Полтавській та Дніпровській областях, щоб створити безпечне й здорове освітнє середовище та досягнути якісних змін у закладі освіти.
Медсестри відіграють важливу роль у вихованні здорового покоління дітей. Для цього вони повинні мати необхідні знання та навички, а також постійно підвищувати свій професійний рівень. Це дозволить їм бути компетентними та швидко адаптовуватися до нових реалій.
Забезпечення здорового розвитку дітей та формування в них відповідального ставлення до здоров’я – це комплексний процес, до якого повинні бути залучені не тільки медсестри, а й батьки та весь педагогічний склад школи. Тільки спільними зусиллями можна створити здорове та безпечне середовище для розвитку дітей і виховати їх фізично та психічно здоровими, вихованими та освіченими.
Анастасія Козельська.
Матеріал підготовлено в рамках україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» за підтримки Швейцарії, що надається через Швейцарську агенцію з розвитку та співробітництва.
Коментарі
Додати коментар