Методичні рекомендації щодо викладання предмета „Економіка” у 2023/2024 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання предмета „Економіка” у 2023/2024 навчальному році
Дата: 07.09.2023

Сучасна шкільна економічна освіта розвивається за двома напрямами.Перший з них представлений формуванням в учнів економічних понять, знань, умінь, що відповідають вимогам часу та сприяють формуванню загальних та предметних економічних компетентностей у учнів, підвищують рівень економічної свідомості у суспільстві, здатність оперувати економічними знаннями та застосовувати їх.

Другий напрям – це формування компетентностей підприємливості та фінансової грамотності як важливих якостей, необхідних для втілення ідей свободи вибору, самостійності прийняття рішень та самореалізації учнів у подальшому житті.

Перший напрям значною мірою забезпечується вивченням економіки в школі, другий – вивченням предмета „Фінансова грамотність”, як вибірково-обов’язкового, що може вивчатися у закладі освіти за наявності належних умов у старшій школі (наказ МОН від 28.11.2019 No1493 „Про внесення змін до типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня”).

У 2023/2024 навчальному році економіка викладатиметься тільки на профільному рівні. Учні 10-11 класів вивчатимуть економіку на профільному рівні (105 годин, 3 годин на тиждень) за навчальною програмою, що затверджена наказом МОН України від 23.10.2017 No1407.

Змістом пояснювальної записки до навчальної програми визначено компетентнісний потенціал предмета, мета і основні завдання курсу економіки у старшій школі.

Під час навчання економіки в педагогічній діяльності важливим залишається проведення обов’язкового оцінювання навчальних досягнень учнів: поточне, тематичне і підсумкове, а основним видом оцінювання – тематичне. На основі тематичних оцінювань, що є результатом поточного оцінювання, виставляється семестрова оцінка, а на основі семестрових – річна, при цьому оцінюються реальні досягнення учня, а не його середній бал.

Роботи з економіки є особливою формою, способом і засобом перевірки та оцінювання результатів навчання. За змістовою тематикою у 10 класі учням пропонується виконання 5, а в 11 класі – 8 практичних робіт. Обов’язковими для оцінювання є 2 практичні роботи за семестр.

Письмові роботи з економіки, у тому числі тематичні, що виконуються протягом семестру, після завершення вивчення теми можуть виконуватися у різному форматі. Підсумкова робота (одна на рік) виконується письмово і є обов’язковою. Рекомендуємо у письмову роботу включати тестові завдання та економічні задачі. Завдання письмової роботи добираються вчителем. У 2023/2024 навчальному році учні 10 класу продовжать вивчати економічні питання за інтегрованою навчальною програмою „Громадянська освіта” (Розділ Взаємодія громадян і держави в досягненні суспільного добробуту), що затверджена наказом МОН від 23.10.2017 No1407.

У 2023/2024 навчальному році у 10 (11) класах предмет „Фінансова грамотність” вивчатиметься як вибірково-обов’язковий предмет (наказ МОН від 28.11.2019 No1493) за навчальними програмами „Фінансова грамотність. Фінанси. Що? Чому? Як?” (35 годин, 1 година на тиждень або 105 годин, 3 години на тиждень) для 10(11) класів закладів загальної середньої освіти (листи МОН від 28.05.2019 No1/11-4995 та від 28.05.2019 No1/11-4962), а також за підручником „Фінансова грамотність. Фінанси. Що? Чому? Як?” для 10(11) класів закладів загальної середньої освіти // За ред. Смовженко Т.С. (лист МОН від 28.05.2019 No1/11-4963). Учні 5-9 класів мають можливість вивчати фінансову грамотність як варіативний курс за програмами: „Родинні фінанси” для 5 класу, „Фінансово грамотний споживач” для 6 класу, „Фінансова культура” для 7 класу, „Прикладні фінанси” для 8 класу, „Економіка & фінанси” для 9 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Довгань А.І., Часнікова О.В., та ін. за заг. ред. Смовженко Т.С.).

Навчально-методичний комплект для учнів 5-9 класів включає:  навчальну програму, навчальний посібник для учня, навчально-методичний посібник для вчителя, робочий зошит для учня. Матеріали оновлено і розміщено на офіційному сайті ДНУ „Інститут модернізації змісту освіти”. Також інформуємо, що на цьому сайті у розділі „Електронна бібліотека”, окрім електронних версій підручників з економіки, розміщено посібник серії „Шкільна бібліотека” для 5-6 класів закладів загальної середньої освіти „Основи споживчих знань. Споживча етика” (авт.: Овчарук О.В., Пужайчереда Л.М.), „Основи споживчих знань. Обираємо культуру здорового споживання” посібник серії „Шкільна бібліотека” для 7 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Криховець-Хом’як Л.Я., Сампара О.В., Чарторинська Л.І., Миколів І.М.) та „Економіка і я” посібник серії „Шкільна бібліотека” для 7 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Длугопольський О.В., Вірковська А.А.).

Водночас повідомляємо, що експерти з фінансової грамотності Національного банку України вбачають за необхідне висвітлення серед учнівської молоді тем про платіжне шахрайство та культуру благодійності. Ними підготовлено комплекти навчальних матеріалів для проведення уроків у початковій, середній та старшій школах з цієї теми, а саме:

1) уроки з протидії фінансовому шахрайству та платіжної безпеки: „Готівкові та безготівкові гроші”, „Правила платіжної безпеки. Види шахрайства”, „Поради з кібербезпеки та схеми шахрайства у воєнний час”. Кожен комплект включає: план-конспект уроку для вчителя та тематичну презентацію. (Уроки з протидії фінансовому шахрайству та платіжної безпеки. URL: https://cutt.ly/AH8ON5c).

2) урок з фінансової грамотності та культури благодійності з теми: „Добро переможе” (URL: https://cutt.ly/yH8PjJA).

Підсилити формування економічної, фінансової та підприємницької компетентностей учнів можна за рахунок використання і реалізації завдань курсів за вибором, перелік яких розміщено на офіційному сайті ДНУ „Інститут модернізації змісту освіти”. Пропоновані курси за вибором можуть викладатися за рахунок варіативного компонента змісту освіти для забезпечення пізнавальних і освітніх потреб старшокласників та використовуватися незалежно від обраного профілю навчання й стати актуальними для учнів основної школи. Суттєву допомогу для підвищення фахового рівня та в підготовці до уроків з економіки та фінансової грамотності вчителям надають науково-методичний журнал „Географія та економіка в рідній школі” Міністерства освіти і науки України та науково-методичний журнал „Економіка в школах України”, Інтернет-ресурси (наприклад, „Портал споживача” www.consumerinfo.org.ua, „Державна служба статистики України” www.ukrstat.gov.ua, „Національний банк України” www.bank.gov.ua), авторські творчі майстерні вчителів.

Укладач:

Галина Глюдзик,

методист навчально-методичного кабінету

методики викладання природничо-математичних дисциплін

технологій та фізичної культури ЗІППО

Додатково див. • Методичні рекомендації до 2023-2024 начального року від Вінницької академії безперервної освіти

• Методичний брендбук «Організований початок 2023-2024 навчального року: акценти уваги» від методистів Сумського ОІППО

• Методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів у 2023/2024 н.р. від ІППОЧО

Вподобайкі:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: