Якість підручників — одна з найбільш обговорюваних тем за останню добу. Неприпустима помилка, виявлена в піктограмі мапи України в підручнику з української мови для 7 класу, порушила обговорення низки проблем.
Раніше через недосконалу процедуру експертизи після друку в підручниках виявляли помилки не тільки в оформленні, а й у змісті. Тому Міністерство освіти і науки України розпочало змінювати процедуру підручникотворення, щоб поліпшити їхню якість, підтримати авторські колективи та виявляти недоліки перед друком.
Що відбулося і як змінюється добір підручників для шкіл, — відповідаємо на основні запитання.
• Що сталося?
На сторінці підручника «Українська мова. 7 клас» видавництва «Літера ЛТД» виявили технічну помилку в піктограмі мапи України — упущено півострів Крим. Підручники вже було доставлено до обласних книжкових баз і в школи.
Ця сторінка не проходила експертизу, а з’явилася на етапі друку. Адже на експертизу подають електронну версію (копію, аналог) рукопису оригіналу або оригінал макету підручника, яка може не містити сторінок оформлення.
Видавництво визнало помилку та пояснило її появу недоглядом під час підготовки підручника до друку. Зображення на фотостоці мало два шари — мапу України та Криму окремо. У підручник потрапив тільки один шар зображення — мапа України без півострова. Про технічний бік помилки детальніше розʼяснили верстальники.
• Як відреагувало МОН?
Інформація про помилку в підручнику активно поширювалася вчора, 9 вересня. Упродовж дня міністерство активно комунікувало з видавництвом, тож уже ввечері було ухвалено рішення:
«Літера ЛТД» за власний кошт передрукує підручники. Наклад відкликають зі шкіл і наново доставлять.
Також уже вчора зранку в електронній бібліотеці Інституту модернізації змісту освіти (ІМЗО) було розміщено підручник із виправленою піктограмою мапи України — українським Кримом.
• Скільки коштів з державного бюджету витратили на друк підручників з української мови для 7 класу?
На друк було виділено майже 5,3 млн грн. Оскільки видавництво зобовʼязалося передрукувати підручники власним коштом, держава не матиме додаткових витрат.
• На якому етапі друк і доставлення інших підручників?
На 2024 рік з державного бюджету виділено 1,5 млрд грн на друк підручників (майже на 12% більше, ніж 2023 року).
Уперше з 2022 року уряду вдалося передбачити одразу таку суму. У 2022 році кошти на підручники спрямували на потреби оборони. А в 2023 році уряд виділив кошти з державного бюджету у два етапи, через що не вдалося надрукувати всі підручники перед початком навчального року. Спочатку виділили 754,9 млн грн, а потім — 552,8 млн грн.
Окрім того, 2023 року була потреба друкувати одразу підручники для 5 і 6 класів (через нестачу фінансування 2022 року). Державний бюджет не зміг повністю покрити цю потребу, тому на допомогу прийшли міжнародні партнери.
Цьогоріч за 1,5 млрд грн з державного бюджету надруковано підручники для 7 класів НУШ, а отже, забезпечення навчальною літературою вирівнялося в часі з переходом учнів у Нову українську школу.
У цьому році успішно виконано велику роботу. На початок вересня надруковано всі 100% — 7,755 млн примірників підручників. На початок вересня до обласних книжкових баз доставлено 87,1% книжок.
Друк відбувається в умовах знеструмлень та частих повітряних тривог. Адже великий відсоток друкарських потужностей розташовано в Харкові.
Окрім того, триває робота з міжнародними партнерами. Зокрема, домовлено, що США надрукують підручники для 1–2 класів НУШ.
• Що робить МОН, щоб у майбутньому в підручниках не було помилок?
Уже рік МОН працює над перезавантаженням системи підручникотворення.
З 2 вересня 2024 року експертизу забезпечуватиме Український інститут розвитку освіти (УІРО).
Новий механізм забезпечення якості навчальної літератури передбачатиме експертизу матеріалів перед апробацією, власне їхню апробацію в невеликій кількості закладів освіти з подальшим зворотним звʼязком і вдосконаленням, а також фінальну експертизу перед конкурсним (учительським) відбором підручників закладами освіти. Експертизу здійснюватимуть нові експертні комісії УІРО. Нині триває добір експертів.
Підручники, надруковані за оновленою процедурою, зʼявляться в школах у 2025/2026 навчальному році.
Якість української освіти є однією з найвищих цінностей для МОН. Це охоплює і якість навчальних матеріалів.
Тому міністерство проаналізувало помилки, які виявляли в підручниках після друку, і розпочало змінювати процедуру підручникотворення.
Коментарі
Додати коментар