З листа до редакції "Практика управління закладом освіти": «За основним місцем роботи вчитель має повну ставку. Чи може директор іншого закладу освіти, де вчитель працює за сумісництвом, встановити йому навантаження 6 годин предмета „Захист України“ і 9 годин гурткової роботи?»
АНТОНІНА КЛИМЕНКО, начальник управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України
Згідно з нормами статті 24 Закону України «Про повну загальну середню освіту» педагогічне навантаження вчителя на ставку заробітної плати включає 18 годин на тиждень. Відповідно до статті 22 Закону України «Про позашкільну освіту» норма годин на одну тарифну ставку керівників гуртків, секцій, студій, клубів, творчих обʼєднань закладу позашкільної освіти незалежно від підпорядкування, типу і форми власності становить 18 навчальних годин на тиждень.
Згаданими статтями передбачено обмеження лише стосовно педагогічного навантаження вчителя та керівника гуртка обсягом менше тарифної ставки. Встановлено, що такий його обсяг може бути затверджено лише за письмовою згодою педагогічного працівника.
Згідно з пунктом 63 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція № 102), навчальне навантаження між вчителями, викладачами та іншими педагогічними працівниками розподіляє керівник установи за погодженням з профспілковим комітетом залежно від кількості годин, передбачених навчальними планами, наявності відповідних педагогічних кадрів та інших конкретних умов, що склались у закладі. Цим пунктом передбачено, що обсяг навчальної та іншої педагогічної роботи, яку може виконувати педагогічний працівник за основним місцем роботи, граничними розмірами не обмежується.
Оформте роботу
Статтею 21 КЗпП установлено, що працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін.
Відповідно до статті 102-1 КЗпП умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій визначає КМУ. Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу.
Відповідно до пункту 1 постанови КМУ від 03.04.1993 № 245 спеціалісти державних установ мають право у вільний від основної роботи час працювати за сумісництвом у тій же або іншій установі, тобто виконувати, крім своєї основної, іншу роботу на умовах трудового договору. Пунктом 2 цієї постанови встановлено, що тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу.
Стосовно поняття сумісництва, то пунктом 1 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінфіну від 28.06.1993 № 43 (далі — Наказ № 43), установлено, що сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації. Також передбачено, що для роботи за сумісництвом згоди власника або уповноваженого ним органу за місцем основної роботи не потрібно.
Водночас пунктом 3 Переліку робіт, які не є сумісництвом, затвердженого Наказом № 43, установлено, що не вважається сумісництвом педагогічна робота з погодинною оплатою праці в обсязі не більш як 240 годин на рік. При цьому в преамбулі до цього переліку робіт зазначено, що всі працівники, крім основної роботи та роботи за сумісництвом, мають право виконувати роботи, які відповідно до чинного законодавства не є сумісництвом.
Тому вчитель закладу загальної середньої освіти, який має тижневе навантаження за основним місцем роботи 18 годин, може працювати на умовах сумісництва в іншому закладі загальної середньої освіти на посаді вчителя з навчальним навантаженням в обсязі 6 годин і на посаді керівника гуртка з навантаженням в обсязі 9 годин на тиждень, з яких 3 години — на умовах сумісництва, а 6 годин, що в річному вимірі складає близько 240 годин, — на умовах роботи, яка не вважається сумісництвом.
Визначте розмір оплати
При оплаті праці вчителів не має значення та обставина, у скількох закладах освіти вони мають навчальне навантаження за сумісництвом. Всі ці години, а також інші види педагогічної роботи, оплачують у кожному закладі згідно з пунктом 68 Інструкції № 102, тобто за тарифікацією.
Відповідно до пункту 68 Інструкції № 102 місячна заробітна плата педагогічних працівників установ освіти визначається шляхом множення ставки заробітної плати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень. Встановлену при тарифікації заробітну плату виплачують щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.
А гурткову роботу в обсязі 6 годин на тиждень (240 годин на рік), що за своїм визначенням є педагогічною роботою з погодинною оплатою та не вважається сумісництвом, оплачують за годинними ставками відповідно до пункту 73 Інструкції № 102. Згідно із цим пунктом, з урахуванням положень листа Мінекономіки від 12.08.2020 № 3501-06/219 «Про розрахунок норми тривалості робочого часу на 2021 рік» (далі — лист Мінекономіки № 3501-06/219), розмір погодинної оплати визначається шляхом ділення на 75 місячної тарифної ставки, встановленої за 18 годин педагогічної роботи в тиждень.
У листі Мінекономіки № 3501-06/219 зазначено, що річна норма годин на 2021 рік при тижневій нормі 18 годин становить 900 годин. Тому середньомісячна норма для такої категорії педпрацівників цього року становить 75 годин (900/12).
Коментарі
Чи може вчитель сумісник при 8 годинному навантажені мати 4 уроки в день, які закінчуються 7 уроком?
Я на контракті(поч.кл.) -9, 5 год., а в іншій школі працюю на ГПД за сумісництвом. За основним місцем роботи(20р.стажу) не хочуть давати вищу категорію, хай там а тестують. Заяву я написала у вересні
Доброго дня Чи може директор центру культури й дозвілля мати 5год педагогічної роботи в школі і 4 години в іншій музичній школі. Дякую
Чи можна заступника директора навантажити посадою бібліотекаря?
Добрий день. Викладач музичної школи за основним місцем роботи має повне педагогічне навантаження. Скільки годин має право такий викладач за сумісництвом? Дякую.
Чи може вчитель за основним місцем роботи мати навантаження більше 18 год, якщо він працює у цій де школі за сумісництвом вихователем ( супроводжуючий в автобусі)? Чи розповсюджується кваліфікаційна категорія за основним місцем роботи на посаду вихователя ( супроводжуючий в автобусі), бо атестація такої посади не передбачена?
Додати коментар