Нові формати і стандарти роботи ЗДО: огляд Постанови КМУ № 818

Нові формати і стандарти роботи ЗДО: огляд Постанови КМУ № 818
Дата: 23.07.2025

Поговоримо, як працюватимуть різні типи ЗДО за новими нормативами

Постановою КМУ від 07.07.2025 №818 затверджено Положення про деякі типи організації освітньої діяльності закладів дошкільної освіти (далі - Положення) та визнано такими, що втратили чинність деякі нормативні документи, зокрема Положення про заклад дошкільної освіти та Положення про центр розвитку дитини. У цій статті ми підготували детальний огляд нових підходів до організації здобуття дошкільної освіти, які закріплені в Положенні.

Загальні засади

Це Положення визначає ключові принципи функціонування суб’єктів освітньої діяльності відповідно до типів організації, передбачених ст.35 Закону України «Про дошкільну освіту». Зокрема, йдеться про такі типи:

• ясла;

• дитячий садок;

• мобільний дитячий садок;

• сімейний (родинний) садок;

• міні-садок;

• центр педагогічного партнерства;

• центр розвитку дитини.

Дія цього Положення поширюється на всіх суб’єктів освітньої діяльності, за винятком дошкільних підрозділів спеціальних ЗЗСО та спеціальних дитячих садочків.

Суб’єкти освітньої діяльності можуть поєднувати різні типи організації освітньої діяльності, утворюючи для цього окремі структурні підрозділи та/або групи вихованців.  

Рішення про визначення, зміну та поєднання типів організації освітньої діяльності, утворення та припинення дошкільних підрозділів у складі закладу дошкільної освіти або іншої юридичної особи приймає її засновник або уповноважений ним орган. Припинення функціонування дошкільного підрозділу (в тому числі у складі філії), що має вихованців, у державному або комунальному закладі дошкільної або загальної середньої освіти не може здійснюватися під час навчального року.

Рішення про утворення та припинення функціонування груп вихованців приймається керівником закладу дошкільної освіти, керівником іншої юридичної особи чи дошкільного підрозділу, фізичною особою — підприємцем самостійно.

Тривалість роботи, включаючи тривалість навчального року, робочого тижня і робочого дня, визначається:

•  для ЗДО – його засновником або уповноваженим органом;

•  для дошкільного підрозділу при ЗЗСО – відповідним положенням, затвердженим згідно з чинним законодавством.

Повне або тимчасове припинення освітньої діяльності здійснюється на підставі рішення засновника, а також у випадках анулювання ліцензії на надання дошкільної освіти відповідно до законодавчих вимог.

Зарахування, відрахування та переведення дітей

Прийом, переведення та відрахування дітей здійснюється:

•  у закладах дошкільної освіти та їхніх підрозділах державної і комунальної форми власності – відповідно до порядку, затвердженого МОН;

•  у суб’єктах освітньої діяльності, які мають статус юридичної особи публічного або приватного права, – згідно з процедурою, визначеною їхнім засновником або уповноваженим органом;

•  у разі, якщо суб’єктом освітньої діяльності є фізична особа–підприємець, рішення щодо зарахування, переведення чи відрахування дітей ухвалюється нею самостійно.

Формування та наповнюваність груп вихованців

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про дошкільну освіту», керівник закладу дошкільної освіти має право ухвалювати рішення про формування у закладі різних груп вихованців. Такі групи можуть відрізнятися режимом перебування дітей, формами здобуття дошкільної освіти (очною (денною), дистанційною, мережевою, у формі педагогічного патронажу), а також організацією освітнього процесу за різними базовими чи парціальними освітніми програмами.

У Положенні визначено такі особливості формування груп вихованців:

• співвідношення кількості вихованців до кількості вихователів може бути перевищено не більше ніж на 20 % максимальної кількості дітей у групі та виключно у групах вихованців дошкільного віку. Кількість вихованців у приміщеннях, де вони перебувають, має відповідати вимогам законодавства та не порушувати права дітей і працівників на належні, безпечні та здорові умови перебування;

• кількість вихованців у групах ЗДО та дошкільних підрозділів ЗЗСО державної та комунальної форми власності не може становити менше 5 дітей (трьох дітей до одного року);

• формування групи за віком передбачає перебування в ній дітей одного віку (вікова група) або з різницею у віці (різновікова група);

• формування групи за сімейними (родинними) ознаками передбачає перебування в ній вихованців, які перебувають між собою в сімейних (родинних) стосунках незалежно від ступеня їх споріднення;

• інклюзивні та/або спеціальні групи вихованців створюються згідно з відповідними Порядками, затвердженими КМУ, на підставі заяв батьків (одного з батьків) та висновку ІРЦ про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини. Здобуття дошкільної освіти дитиною з ООП може забезпечуватися за допомогою асистента дитини, який допускається до участі в освітньому процесі у порядку, визначеному МОН;

• формування груп з різним часом і розпорядком перебування, зокрема групи повного дня (не більше 12 годин), з короткотривалим перебуванням, а також чергові групи (в ранкові, вечірні години, у вихідні, святкові та неробочі дні) може встановлюватись установчими документами та/або рішенням керівника ЗДО. Якщо для створення окремої групи вихованців з короткотривалим перебуванням немає достатньої кількості дітей, то наявних дітей можна зараховувати до групи повного дня.

Особливості формування груп у закладі дошкільної освіти в умовах надзвичайного або воєнного стану в Україні

В умовах надзвичайного або воєнного стану в Україні у державних та комунальних закладах дошкільної освіти (яслах, дитячих садках, центрах розвитку дитини, дошкільних підрозділах закладів загальної середньої освіти) організовуються окремі різновікові групи для вихованців, які не відвідують відповідний заклад протягом двох місяців.

За заявою одного з батьків (у паперовій або електронній формі) дитини, яка була змушена змінити місце реєстрації проживання або перебування та/або покинути попереднє місце здобуття дошкільної освіти, дитина переводиться на період відсутності до складу відповідної різновікової групи. У разі відсутності зв’язку з батьками, наказом керівника вихованець переводиться до такої групи на строк дії надзвичайного або воєнного стану.

При поверненні дитини до задекларованого місця проживання, за заявою одного з батьків, наказом керівника державного чи комунального ЗДО вона переводиться з різновікової групи до відповідної вікової групи. Якщо у відповідній віковій групі відсутні вільні місця, за згодою одного з батьків дитина може бути переведена до іншого суб’єкта освітньої діяльності із збереженням усіх гарантованих законом прав на здобуття дошкільної освіти, передбачених Закону України «Про дошкільну освіту» та відповідними рішеннями органів місцевого самоврядування (у разі їх ухвалення).

Організація, забезпечення та реалізація освітнього процесу

Освітній процес ґрунтується на культурних цінностях Українського народу, інших цінностях і принципах, визначених Законами України «Про дошкільну освіту», «Про освіту» та організовується:

• відповідно до освітніх і парціальних програм, визначених згідно зі ст. 16 Закону України «Про дошкільну освіту» та схвалених педагогічною радою,  програми розвитку, плану роботи на рік суб’єкта освітньої діяльності;

• у безпечному, здоровому та інклюзивному чи спеціальному освітньому середовищі, з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного та інтелектуального розвитку вихованців, їх особливих освітніх потреб. Освітнє середовище має давати їм змогу займатися різними видами діяльності чи усамітнюватися, підтримувати ініціативу та самостійність. У групових приміщеннях мають бути облаштовані місця для розвитку, в тому числі для ігрових та фізкультурних активностей, місця для дозвілля та відпочинку вихованців. Для забезпечення тимчасової або постійної підтримки дітей облаштовуються ресурсні кімнати або ресурсні осередки в інших приміщеннях, сенсорні кімнати тощо;

• за одним чи кількома пріоритетними напрямами (художньо-естетичний, фізкультурно-оздоровчий, музичний, гуманітарний тощо) з метою виявлення та розвитку обдарувань, здібностей вихованців; 

• із застосуванням засобів і методів розвитку, виховання, навчання, форм взаємодії з вихованцями, що є найбільш прийнятними для дітей відповідного віку та враховують їх освітні потреби, зокрема шляхом адаптації/модифікації змісту освітньої програми.

Освітні та парціальні програми, спрямовані на забезпечення досягнення вихованцями результатів, визначених Держстандартом дошкільної освіти, реалізуються державними та комунальними закладами освіти виключно за рахунок бюджетних коштів та інших джерел, не заборонених законодавством, і не можуть реалізовуватися чи забезпечуватися (повністю або частково) за кошти батьків дітей.

Педагогічні працівники та особи, залучені до освітнього процесу, мають відповідати вимогам, визначеним ст. 25 Закону України «Про дошкільну освіту», та у партнерстві з батьками забезпечувати єдність розвитку, виховання і навчання вихованців, брати участь у створенні безпечного освітнього середовища, вільного від будь-яких проявів жорстокого поводження з дитиною, насильства, у тому числі булінгу (цькування). Суб’єкт освітньої діяльності може залучати на договірній основі фізичних та юридичних осіб до організації його роботи.

Відповідно до рекомендованих переліків, затверджених МОН, педагогічні працівники забезпечуються ресурсами (ігровими, дидактичними, науково-методичними, матеріально-технічними, інформаційними тощо), необхідними для здійснення освітнього процесу, реалізації освітніх та парціальних програм, виконання Державного стандарту дошкільної освіти.

Залучення вихованців під час освітнього процесу до участі у заходах, не пов’язаних з виконанням освітніх та/або парціальних програм, забороняється, крім випадків, визначених законодавством.

Особливості організації цілодобового перебування вихованців

Відповідно до підстав, визначених ч. 4 ст. 17 Закону України «Про дошкільну освіту», у дитячих садках, міні-садках, сімейних (родинних) садках, центрах розвитку дитини можуть бути створені умови для тимчасового цілодобового перебування вихованця (вихованців) віком від 3-х років. У Положенні визначено такі особливості їх створення та функціонування:

• для цілодобового перебування можуть створюватися окремі групи дітей одного віку або різновікові;

• групи функціонують у вечірній, нічний та ранковий час;

• загальний строк цілодобового перебування вихованця у ЗДО, крім сімейного (родинного) садка, становить не більше двох діб на тиждень або 10 діб на місяць.

• порядок надання послуги цілодобового перебування вихованця, у тому числі розмір і процедура її оплати, підстави звільнення від оплати, визначається засновником закладу дошкільної освіти або уповноваженим ним органом.

Особливості функціонування суб’єктів освітньої діяльності за типами організації освітньої діяльності

У Положенні визначено такі особливості діяльності закладів дошкільної освіти:

Ясла (забезпечує здобуття дошкільної освіти дітьми віком від трьох місяців до трьох років): 

• різновікові групи можуть утворюватися для дітей від 1-го до 3-х років;

• групи для дітей віку немовляти та раннього віку розташовуються, як правило, на першому поверсі.


Дитячий садок (забезпечує здобуття дошкільної освіти дітьми віком від двох до шести або семи років, а дітьми з ООП — до семи або восьми років):

•  різновікові групи можуть утворюватися для дітей віком від 2-х років.


Мобільний дитячий садок (забезпечує надання освітніх послуг за місцем проживання дітей, зокрема із застосуванням або на базі спеціально облаштованого для надання таких послуг транспортного засобу):

• мобільний дитячий садок комунальної форми власності організовує надання освітніх послуг дітям за місцем проживання на територіях, на яких не забезпечено безоплатне здобуття дошкільної освіти в інший спосіб;

• освітня діяльність ЗДО може бути організована у спеціально облаштованому транспортному засобі з розрахунку не менш як 2 кв. метри на одну дитину, у пристосованих житлових та/або нежитлових приміщеннях (не вище 3-го поверху) чи споруді з розрахунку не менш як 3 кв. метри на одну дитину;

• місце розташування (паркування) транспортного засобу рекомендовано обирати з дотриманням правил дорожнього руху в безпосередній близькості до спортивно-ігрового майданчика або на земельній ділянці, на якій можна облаштувати модульний/мобільний спортивно-ігровий майданчик та здійснити його маркування відповідними позначками як територію з обмеженим рухом пересування;

• у садку мають бути створені місця для розвитку вихованців, у тому числі ігрових активностей, а для дітей з ООП – інклюзивне освітнє середовище. У спеціально облаштованому транспортному засобі має бути облаштований медичний осередок відповідно до переліку обов’язкових заходів з охорони здоров’я вихованців, затвердженого КМУ;

• до ЗДО зараховуються діти від 2-х до 6 (7) років, а діти з ООП – до 7 (8) років. Кількість вихованців має відповідати вимогам законодавства, що не порушує права вихованців і працівників на належні, безпечні та здорові умови перебування;

• різновікові групи можуть утворюватись для дітей віком від 2-х років. Також можуть формуватись групи вихованців з короткотривалим перебуванням, як правило, до чотирьох годин, і чергові групи (у вихідні, святкові та неробочі дні). Групи повного дня не формуються, послуга цілодобового перебування дітей не передбачена;

• освітній процес здійснюється за визначеним графіком, але не менше 2-х разів на тиждень з кожною групою вихованців протягом 2-х годин;

• функції вихователя для кожної групи реалізує не менш як один педагогічний працівник, який має педагогічну освіту та/або професійну кваліфікацію педагогічного працівника. Його робочий час включає час, необхідний для безпосереднього здійснення освітнього процесу (педагогічне навантаження), організаційної роботи, зокрема взаємодії з батьками, участі у засіданнях педагогічної ради, для виконання методичної роботи, зокрема підготовки до організації та здійснення освітнього процесу, для підвищення кваліфікації, самоосвіти, іншої педагогічної діяльності, а також час перебування в дорозі до місця безпосереднього здійснення освітнього процесу з вихованцями та у зворотному напрямку;

• суб’єкт освітньої діяльності забезпечує організоване підвезення педагогічних та інших працівників, осіб, залучених до здійснення освітнього процесу, а також у разі потреби ігрових, дидактичних, науково- методичних, матеріально-технічних тощо ресурсів.


Сімейний (родинний) садок (тип організації освітньої діяльності за місцем проживання сім’ї (родини) в індивідуальному житловому будинку з наданням освітніх послуг дітям від народження, які перебувають у родинних стосунках, та/або дітям, які не є членами сім’ї (родини)):

• сімейний (родинний) садок не може функціонувати як заклад дошкільної освіти, а також як дошкільний підрозділ закладу загальної середньої освіти державної форми власності;

• засновником (співзасновниками) сімейного (родинного) садку є член (члени) сім'ї, який також може провадити освітню діяльність як фізична особа-підприємець. Він може виконувати функції керівника ЗДО самостійно або найняти для виконання його обов’язків іншу особу, яка відповідає вимогам до керівника закладу дошкільної освіти, визначеним Законом України «Про дошкільну освіту»;

• приміщення індивідуального житлового будинку, що використовуються для здійснення освітнього процесу та перебування вихованців, мають бути відокремлені від житлових приміщень членів сім’ї (родини);

• приміщення та пристосовані поряд з ним споруди, що використовуються для здійснення освітнього процесу, облаштовуються з розрахунку не менш як 3 кв. метри на одну дитину. У них мають бути створені місця для розвитку, у тому числі ігрових активностей, місця для дозвілля та відпочинку вихованців, а для дітей з ООП – інклюзивне освітнє середовище;

• сімейний садок повинен мати власний або використовувати розташований у пішій доступності від земельної ділянки, на якій розташований будинок, спортивно-ігровий майданчик, доступ до якого обмежений для сторонніх осіб під час перебування на ньому вихованців;

• у ЗДО обов’язково має бути облаштований санітарний (туалетний) ізольований для учасників освітнього процесу простір з урахуванням вимог санітарного законодавства;

• до ЗДО зараховуються діти від народження до 6 (7) років, а діти з ООП – до 7 (8) років. Кількість вихованців має відповідати вимогам законодавства та не порушувати права вихованців і працівників на належні, безпечні та здорові умови перебування;

• різновікові групи можуть утворюватися для дітей віком від 1-го року;

• протягом дня можуть функціонувати одна група повного дня та/або одна чи декілька груп з короткотривалим перебуванням та чергові групи за потреби;

• функції вихователя, визначені законодавством та професійним стандартом, для кожної групи реалізує не менш як один педагогічний працівник, який має педагогічну освіту та/або професійну кваліфікацію педагогічного працівника.


Міні-садок (тип організації освітньої діяльності з одночасним перебуванням не більше п’яти дітей):

• освітня діяльність може бути організована в індивідуальному житловому будинку, у житлових та/або нежитлових приміщеннях (не вище третього поверху) або у спорудах, пристосованих для провадження освітньої діяльності, та облаштованих з розрахунку не менш як 3 кв. метри на одну дитину;

• до закладу дошкільної освіти зараховуються діти від народження до 6 (7) років, а діти з ООП – до 7 (8) років.

• різновікові групи можуть утворюватися для дітей віком від одного року;

• протягом дня можуть функціонувати одна група повного дня та чергові групи за потреби або одна чи декілька груп з короткотривалим перебуванням та чергові групи;

• функції вихователя, визначені законодавством та професійним стандартом, для кожної групи реалізує не менш як один педагогічний працівник, який має педагогічну освіту та/або професійну кваліфікацію педагогічного працівника.


Центр педагогічного партнерства (забезпечує розвиток дітей від народження за обов’язковою участю їх батьків або одного з них):

• освітня діяльність може бути організована без обмеження поверховості житлових та/або нежитлових приміщень;

• до закладу дошкільної освіти зараховуються діти від народження до 6 (7) років, а діти з ООП – до 7 (8) років;

• кількість учасників освітнього процесу (дітей і батьків) у приміщеннях має відповідати вимогам законодавства та не порушувати права вихованців і працівників на належні, безпечні та здорові умови перебування;

• різновікові групи можуть утворюватися для дітей віком від одного року;

• якщо для створення окремої групи з короткотривалим перебуванням немає достатньої кількості дітей, то наявних дітей можуть зарахувати для короткотривалого перебування до групи повного дня (у разі її наявності) або до інших груп, сформованих суб’єктом освітньої діяльності;

• групи вихованців можуть формуватися за окремою (окремими) складовою (складовими) освітньої програми, за окремими парціальними програмами. Такий підхід не вимагає досягнення всіх результатів, визначених  Державним  стандартом  дошкільної  освіти,  але  має завершуватися досягненням результатів, передбачених відповідними освітніми напрямами та складовими програми;

• під час дозвілля, відпочинку (сну) дітей в окремому кабінеті, залі тощо організовується надання педагогічної підтримки батькам. Вона включає проведення консультацій (педагогічних (методичних), психологічних, інформаційних тощо), освітніх заходів (курсів, семінарів, тренінгів тощо), надання інформації про навчально-методичне забезпечення для здобуття дошкільної освіти;

• суб’єкт освітньої діяльності може облаштувати для дітей та їх батьків (з однієї сім’ї) ізольовані місця для максимальної індивідуалізації освітнього процесу з вихованцем або місця для виконання батьками трудових функцій за місцем їх роботи в дистанційному режимі, які вони можуть виконувати під час дозвілля, відпочинку (сну) дітей.

• у ЗДО також можуть формуватись групи для осіб, які готуються стати батьками.


Центр розвитку дитини (забезпечує здобуття дошкільної освіти дітьми (у тому числі дітьми, які здобувають дошкільну освіту в інших суб’єктів освітньої діяльності або у сім’ї), зокрема за окремими парціальними програмами, та/або отримання ними окремих психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг):

• до центру зараховуються діти від народження до 6 (7) років, а діти з ООП – до 7 (8) років;

• можуть формуватись групи вихованців, зокрема, за окремою (окремими) складовою (складовими) освітньої програми, за окремими парціальними програмами. Такий підхід не передбачає вимоги щодо досягнення усіх результатів, визначених Державним стандартом дошкільної освіти, але повинно завершуватися досягненням вихованцями результатів, визначених відповідно освітнім напрямом Держстандарту, окремою складовою освітньої чи парціальної програми;

• різновікові групи можуть утворюватися для дітей віком від одного року;

• якщо для створення окремої групи з короткотривалим перебуванням немає достатньої кількості дітей, то наявних дітей можуть зарахувати для до групи повного дня (у разі її наявності), або до інших груп;

• групи для дітей віком немовляти та раннього віку розташовуються, як правило, на першому поверсі.

Використання майна

Права суб’єктів освітньої діяльності та вимоги щодо використання майна визначені ст. 52 Закону України «Про дошкільну освіту», ст. 80 Закону України «Про освіту» та іншими нормативно-правовими актами.

Для організації освітнього процесу суб’єкт освітньої діяльності використовує власні чи взяті у найм (оренду) будівлі, споруди, окремі приміщення, земельні ділянки, інше рухоме та нерухоме майно. Освітня діяльність може бути організована:

• у приміщенні, яке є закладом дошкільної освіти, що відповідає державним будівельним нормам;

• в індивідуальному житловому будинку або в інших пристосованих для провадження освітньої діяльності житлових та/або нежитлових приміщеннях (не вище третього поверху) або у пристосованій для провадження освітньої діяльності споруді, облаштованих з розрахунку не менш як 3 кв. метри на одну дитину.

У закладі освіти облаштовуються приміщення (місця), необхідні для освітнього процесу та/або обслуговуванням учасників освітнього процесу, зокрема:

• не менше як один спортивно-ігровий майданчик у пішій доступності, доступ до якого обмежений для сторонніх осіб під час перебування на ньому вихованців;

• медичний осередок (обов’язково), медичний кабінет (обов'язково у разі надання медичного обслуговування), ізолятор (за умови одночасного перебування більше 40 вихованців) відповідно до переліку обов’язкових заходів з охорони здоров’я вихованців закладів дошкільної освіти, затвердженого КМУ; 

• місце для грудного годування дітей, якщо заклад освіти зараховує дітей до 2-х років;

• приміщення (місце) для організації харчування залежно від обраного порядку організації харчування.

Крім того суб’єкт освітньої діяльності повинен забезпечити можливість швидкого доступу до використання об’єкта фонду захисних споруд цивільного захисту (сховища, протирадіаційного або найпростішого укриття), який перебуває у його власності, наданий йому в користування засновником (засновниками), переданий на договірних засадах іншою фізичною та/чи юридичною особою або отриманий іншим законним способом, із дотриманням вимог законодавства з питань цивільного захисту

Джерело:

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: