Автор: Ігор Лікарчук, екскерівник Українського центру оцінювання якості освіти
Якийсь перевернутий світ. Обмудсмен вимагає звільняти Учителя від участі в різних конкурсах і змаганнях. Начебто, це впливає на його педагогічну свободу. Гарно, потужно, медійно вигідно.
Пардон, але до чого тут педагогічна свобода? Педагогічна свобода - свобода учителя в освітньому процесі. Коли вчитель сам визначає ЯК він має навчати своїх учнів. А про яку свободу може йти мова, якщо МОН навʼязує вчителям системи оцінювання в НУШ, котрі лише ускладнюють роботу вчителя; результативність яких не підтверджене ні наукою, ні практикою; які ведуть до надмірної паперотворчості. Омбудсмену варто було вимагати від МОН відміни цих систем оцінювання. Адже оцінювання - складова освітнього процесу, а саме у процесі його здійснення вчителю законодавчо й делеговано право академічної свободи.
То саме в цьому контексті можна було б порадити омбудсмену докласти максимум зусиль щодо рналізаціі в наших закладах освіти геніальної формули про свободу і творчість, яку сформулював Григорій Сковорода: «Не вчіть яблуню родити яблука. Краще відженіть від неї свиней».
А чому освітній омбудсмен не хоче звернутися до МОН з вимогою відмінити залучення вчителів до організації й проведення шкільних олімпіад із основ наук, які є в нинішньому варіанті відрижкою радянської освітньої системи? Чи не тому, що ці олімпіади - священна корова для чиновників МОН та підпорядкованих йому структур, яка їм дуже вигідна?
Якби освітній омбудсмен хотіла розвантажити вчителів, то насамперед вона б мала поставити питання про заборону вимагання від них планів, звітів та іншої документації, складання якої не передбачене чинними нормативними документами. А для цього потрібно лише наполягати на внесенні відповідної норми до чинного освітнього законодавства. Це зробити слабо?
А чи не стало б виявленням турботи про вчителів вимога омбудсмена заборонити оцінювати його роботу за тим, як випускники склали ЗНО/НТМ; за участю його учнів в конкурсах в олімпіадах та зайняті там місця; за кількістю документів, які необхідно підготувати до сертифікації/атестаціі. Або звільнити вчителя від чергувань, супроводу учнів, організації харчування в т.д. Але ж це набагато складніше, аніж згадати про якісь конкурси, котрі проводилися пʼять років тому….
Якщо освітній омбудсмен хоче, щоб запанувала педагогічна свобода, то мала б вимагати від МОН, ДСЯО, місцевих органів управління освітою не оцінювати роботу вчителя, аналізуючи уроки, які той проводить. Навіть, якщо такий аналіз роблять т.з. експерти. Панове начальники. Та зрозумійте, що кожен урок у хорошого вчителя є неповторним. Він не може вкладатися в якісь рамки, котрі вибудував для себе т.з. експерт чи начальник. У експерта рамки одні, а у вчителя вони можуть і повинні бути іншими. Не можна, спостерігаючи за проведенням одного чи двох уроків, зробити висновок про роботу вчителя людьми із сторони. То де ж та педагогічна свобода, якщо оцінюєте роботу вчителя за чужими рамками. І хто сказав, що вони правильні?
Те саме стосується і керівників закладів освіти. Про яку свободу цих людей можна говорити, якщо їхню роботу працівники ДСЯО оцінюють за її відповідністю тим приписам, котрі виписані в прісновідомій «Абетці для директора». Подібної ганьби, коли роботу керівника оцінюють за дилетантським підходом, що сформульований у публіцистичному витворі самозваних експертів, не знає світ. Але знає українська освіта. І називають це педагогічною свободою…:
Тож, віє здоровим оптимізмом від того, що чинний обмбудсмен звернула увагу на одну з найбільших проблем української освіти - педагогічну свободу вчителя. Але ця проблема не вирішиться, якщо ключі до неї шукати десь далеко від самої проблеми. Бачення сутності проблеми в завантаженні вчителя конкурсами і змаганнями - це не що інше, як намагання замість її вирішення, зняти вершки… І то лише в медійному плані.
Чергове шоу ні про що…
Коментарі
Едвард Лоренц....нічого випадкового не існує.....вивчайте теорію...
Закономірності функціонування бюрократичних систем....закон професійної.....невідповідності.......
Нажаль за вчителя в українській школі нікому заступитись. Вчителі самі мусять боротись за свої права утворюючи незалежні профспілки, та схематозна і корупційна профспілка що і снує в школах виглядає як обов'язкове кріпацтво і тримається за рахунок відкатів директорам шкіл. Вчителі самі винні у своїй бездіяльності по відношенню до себе.
Все правда,на жаль.Контролюїчих все більше. Навантаження на вчителів зростає а оплата дуже низька.З такою дінамікою ідемо до плінтуса.
Приберіть контролюючи і перевіряючи органи і проблема відпаде. Я 35 років пропрацював вчителем і жодного разу не пам'ятаю щоб інспектори чи методисти з відділу освіти якось сприяли роботі звичайного вчителя. А от проблем створювали безліч.
Пане Ігоре, так ви і були однією із свиней в освіті
Життя як стадіон...одні змагаються задля слави.... інші продають крам серед глядачів....а я прийшов лише подивитись.....подивився.....прощавайте...
Ви в на вищу школу подивіться. Від рейтингу усі зелені, зашморги на шиї, а толку - нуль. Ні ломаного гроша доплати, ба більше, якщо нав'язані тобі види гомадської діяльності - профорієнтаційна робота (круглорічно з купою не тільки звітності, а й організацією заходів своїм коштом, не кашу своїми силами), акредитація ( якщо ти не гарант), всі доручення на кафедрі (відповідальний за наукову роботу, за перевірку на плагіат, за комунікацію з освітньо-менеджментськими державними структурами) не піднімають рейтинговість вузу в системі QS ,то твій рейтинг на дні!!!! Це знущання, це потурання янучаським і срсровським п'ятирічкам ціною крові, сил, здоров'я викладачів!!!! Пора покласти цьому край. !!! Мало того, що зашкальне навантаження -600 голого горла, бо всі пощаауди орні види роботи не обліковуються, так кожен на собі тягне ще 2-3 ставки адміністративно-освітнього менеджменту!!!! А в ректоратах на тих місцях цілі відділи з по 6-7 штатними працівниками!!! Хто захистить вищу школу?((((
Питання важливе: навіщо стільки нищити паперу?!
Чиновникам. Перестаньте знущатись з учителів. Не придумайте велосипед, з квадратними колесами різного розміру. Круто! Але як на ньому їхать. ? Вже велосипед придуманий і не вами. Почитайте праці видатних педагогів! Не обзивайте вчителя якимись , ні батькам, ні дітям,і мабуть вам самим незрозумілими чужинськими словами. Спустіться на грішну землю. Дайте змогу вчителям просто вчити дітей розумному, доброму, вічному,
Результати виховання та школи, освіти ми зараз бачимо в ЗСУ, особливо на прикладі погононосіїв-ОХфіцерів. Поширене пияцтво, дурість, глупота, матюки... Люди читали книжки останній раз в школі... впевнений, що такий рівень освіти, медицини, державного керування, тепер ще війна направлені на знищення людей ... після моєго року на війні ця думка тільки посилилась. Пропоную для вчителів ввести систему тренінгів та щорічної здачі заліків як то практикують інженери та лікарі у Європі.
Все це балачки, чиновники самі між собою створюють видимість "боротьби", а у вчителя не працює нормально електронний журнал, незрозуміло, як оцінювати дітей за перший семестр.. Деякі колеги героїчно працюють із журналами вночі, їх ставлять за приклад, а ви про конкурси....
Хочу полишити посаду директора,бо бюрократія замордувала.Стільки обов'язків ,нікому не потрібної писанини не витримає нормальна людина.Молодь взагалі працювати не буде.Хочуть будувати НУШ,а з радянщини тягнуть все,тільки терміни змінюють: був фронтальний контроль,стала "супервізія"...
У мене питання до всіх ,pożal się Boże, новаторів із МОН: хто з вас пропрацював у школі при дошці хоча б 5 років? Як кажуть у народі- створювати абсурдні нововведення- не мішки носити.
А ви не хочете запитати вчителів про їз ставлення до конкурсів. Я брала участь в таких і пам'ятаю скільки дорогоцінного часу, енергії, сил і здоров'я він забрав у мене і в дітей, яким я могла б присвятити той час і ті сили. Надмірна забюрократихованість і звітність то, правда, ще той головний біль, але й конкурси, які нікому не потрібні, забирають більше половини потенціалу і, повірте мені, здоров'я, замість того, щоб віддати його на службу дітям.
,,німі на панщину ідуть...''
Я все своє життя пропрацювала в школі. Стаж 42 роки. Але завантаженості вчителів, такої як зараз, конкурсами, атестаціями, сертифікаціями, олімпіадами, курсами і т.п. не було. І хотілось би віддавати все дітям, але ці всі заходи лише забирають час, здоров'я, сили і, відверто кажучи, бажання працювати.
Вчитель - це кріпак на педагогічній ниві!!! Знехтуваний державою, батьками, дітьми....
А курси.... За осінній період вже 120 годин курсів пройшла, більшість і свої вихідні дні! Це тільки обов'язкові! І кожного дня то лінійка, то конкурс, то виступ, то змаганя.....
...Звучит просто фантастично "свобода" вчителя... Сумно,що згадуюють про це лише для красномовства. У кожному коментарі біль, сумна правда. Щоразу вражають "неперевершеністю" "шедеври" МОН. "ГееРи" -- -верх "геніальності"!!!! А головне,якої "свободи" додають вчителю, можливості увібрати "море світла,щоб дати учням іскорку знань."
ОБМУДСМЕН. Виправте помилку у заголовку статті. От вам і освіта((( Сумно.
Я вважаю, що занадто велика кількість контролюючих та інспектуючих органів на одного педагога. І вже прийшов час розпустити ті ТВО і обмежитися департаментом освіти і, який складаються з одного директора і 2-3 заступниками
Куди іде школа? Реформи , приниження вчителя, зверхність батьків, телефони які затьмарюють розум дітей. Хто дасть відповідь?
Пишуть про освіту, а в заголовку помилка!!! Це капець!!! Що ж далі буде?
Бідних вчителів вже задовбали своїми конкурсами, курсами, змаганнями і т.д.!!! А на виході телепні безграмотні-хто як хоче так і пише,і говорить....! Головне вчителів задовбати, а грамотні люди вже не потрібні!!!
Омбудсмен пишуть так, а не Обмудсмен!!!
Працюю 38 років.... Так, як я втомилася за остання 2 роки, ще не втомлювалася ніколи.... Шановні МОНУ і тощо!!! У нас у школі тотальна відмова вчителів брати класне керівництво !!! Директор у шоці.... Хоч хтось з МОНУ бачив нушовське свідоцтво по досягнення учня ( колись це був простий святий табель) ????? Ви там зовсім з глузду поїхали ??? Спробуйте самі заповнити три аркуші на кожного учня ( а їх буває по 30 )... Скоро учителі зі школи втечуть усі, бо такі, як я, підуть на пенсію, а молодь знаходить престижнішу й більш оплачувану роботу ... Сковорода - геній .... Про яблуню і свиней - гіперсучасно щодо школи....
Вчитель став жебраком. Соромно за державу, бо це вона його таким зробила.
Педагогічної свободи у вчиля аж ЗАБАГАТО .Чому раніше хаохочували учнів між класами різними конкурсами , змаганнями .А тепер вчителі взагалі не хочуть працювати , тільки збираються каву попити . Знань надають 00000 , оцінки занижують , щоб батьки заходили до них частіше просити за дітей своїх . Що вчителі уміють, це кричати : мала зарплата,, тільки 20000 тисяч . Давайте 5ОООО , тоді будемо працювати . Вчителі тільки лякають державу , Що поїдуть за кордон працювати. Та нікуди вони не поїдуть .там потрібно працювати , ЗАДУРНО гроші там неплатять , А вони у нас дармоїди стали . Висновок тільки один : конкурсами , змаганнями між класами, олімпіадами загрузити, ЗАРПЛАТИ нівякому разі їм непіднімати, А зменшити до 10000 . Люди дають раду собі з 8000 грн .Кому замало , границя відкрита для усіх .усі незалишуть Україну, виїдуть тільки гниди і переливанні . Дякую ..
Віталій... Чи то таке почуття гумору в тебе? Чи прояв юродивості вкупі з контузією?
Якщо і далі рухатиться по шляху, який пропонує віталій, будемо мати в школі замість Учителя випадкових людей з вулиці, які влаштувалися в школі, бо лузери, і ніякой більш менш достойної альтернативи у них нема. Бо чи піде розумна, освідчена, компетентна, достойна людина на такі умови праці? З вчителя усі кому не лінь, вимагають так, начи він заробляє, як суддя, а держава "платить" на рівні мілостині. Від випадкових людей з вулиці хіба щось можна очикувати? Ми їдемо до того, що батьки, звісно, можуть віддади дитину до державної школи, за умови, що їм байдуже, чи отримує вона гідну освіту.
Додати коментар