Особливості завершення навчального року в закладах загальної середньої освіти.
• Хто несе відповідальність за прийом дітей до школи, облік успішності їх навчання?
Наказом Міністерства освіти і науки України № 274 від 28 березня 2022 року «Про деякі питання організації здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні» покладається відповідальність на місцеві органи управління у сфері освіти та керівників ЗЗСО щодо влаштування до школи за заявою батьків дітей шкільного віку, які вимушені були змінити місце навчання та проживання.
Цим наказом регламентовано особливості «ведення окремого обліку та формування реєстрів здобувачів освіти за місцем їх перебування (навчання), що мають містити таку інформацію: прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання (перебування), місце навчання (заклад освіти), попереднє місце проживання (перебування), попереднє місце навчання (заклад освіти), форму здобуття освіти, належність до категорії осіб з особливими освітніми потребами».
Керівник закладу загальної середньої освіти може делегувати повноваження щодо ведення обліку здобувачів освіти призначеній відповідальній особі (заступник директора з НВР, секретар, педагог), але при цьому необхідно враховувати те, що цей працівник повинен формувати документи про загальну середню освіту учня, їх узагальнення та надсилання державному підприємству «Інфоресурс» протягом трьох робочих днів з дня надходження відповідних заяв.
• Як визначити терміни закінчення освітнього процесу у закладі загальної середньої освіти?
У методичних рекомендаціях щодо окремих питань завершення 2021-2022 навчального року, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України № 290 від 01 квітня 2022 року, надається право самостійно визначити день закінчення освітнього процесу шляхом внесення відповідних змін до структури навчального року, що визначена.
При цьому варто враховувати деякі обставини і умови, а саме :
– воєнний і соціально-гуманітарний стан на території певної громади;
– умови організації освітнього процесу, забезпечення виконання освітніх, навчальних програм та навчального плану тощо;
– спроможність директора і педагогічного колективу в межах академічної автономії до реалізації повноважень керівника і педагогічної ради закладу загальної середньої освіти;
– наявність умов організувати виконання освітніх програм, навчальних планів за рахунок ущільнення навчального матеріалу, організації технологій дистанційного навчання, внесення змін до календарно-тематичного планування.
Разом з тим, рекомендуємо керівникам закладів загальної середньої освіти бути виваженими у прийнятті відповідного управлінського рішення, узгодити свої пропозиції з керівниками інших закладів освіти, органів управління у сфері освіти територіальної громади (засновника).
Підставою для таких дій у конкретних умовах можуть бути різноманітні обставини воєнного, інфраструктурного, соціального, гуманітарного, природнього, демографічного характеру тощо.
• Як організувати підсумкове оцінювання учнів початкової школи?
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 13.07.2021 № 813, об’єктом підсумкового оцінювання є результати навчання учня / учениці за рік. Під час підсумкового оцінювання необхідно зіставляти навчальні досягнення учня з очікуваними результатами навчання, визначеними в освітніх програмах ЗЗСО.
Основою для підсумкового оцінювання результатів навчання за рік учнів 1-4 класів є: результати виконання тематичних діагностувальних робіт; записи оцінювальних суджень про результати навчання; спостереження вчителя в процесі формувального оцінювання.
Підсумкові оцінки за рік у 1-4 класах слід визначати з урахуванням динаміки досягнення результату навчання учня/учениці.
Нагадуємо, що оцінювання ґрунтується на принципах дитиноцентризму, об’єктивності, доброчесності, справедливості, неупередженості, систематичності, критеріальності, гнучкості, перспективності, диференційованості, конфіденційності, плановості, чіткості, прозорості, відкритості, доброзичливості.
Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 29.03.2022 №1/3725-22 «Про організацію освітнього процесу в початковій школі в умовах воєнного часу» результати підсумкового оцінювання фіксують лише у Свідоцтві досягнень учня, оригінал якого віддають учневі/батькам, а копію прикріплюють до Особової справи. Якщо Особова справа зберігається у закладі загальної середньої освіти за основним місцем проживання, то копію Свідоцтва досягнень учня (у форматі pdf) надсилають до цього закладу.
• Як організувати переведення учнів на наступний рік навчання?
У наслідок збройної агресії РФ та оголошення в Україні воєнного стану важливо забезпечити права учнів на продовження здобуття освіти, зокрема, в установленому порядку перевести їх на наступний рік навчання та видати свідоцтва досягнень. Нормативно це питання врегульовано Порядком переведення учнів закладу загальної середньої освіти на наступний рік навчання, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 14.07.2015 № 762 (зі змінами), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.07.2015 за № 924/27369.
Переведення учнів на наступний рік навчання здійснюється на підставі результатів підсумкового оцінювання учнів згідно з рішенням педагогічної ради закладу загальної середньої освіти, у якому здобував/ла освіту вимушено переміщений учень/учениця.
В умовах правового режиму воєнного стану вкрай необхідно застосовувати індивідуальний підхід до кожного учня/учениці, гнучко використовувати відповідні процедури в найкращих інтересах дитини для дотримання її права на продовження здобуття освіти.
На підставі письмової заяви одного з батьків чи інших законних представників учні 1-4 класів можуть бути не переведені на наступний рік навчання та залишені для повторного здобуття початкової освіти у тому самому класі.
Відповідно до п.п.3,4 статті 40 Закону України «Про повну загальну середню освіту» рішення педагогічної ради, прийняті в межах її повноважень, щодо переведення учнів на наступний рік навчання, вводяться в дію наказами керівника закладу освіти та є обов’язковими до виконання всіма учасниками освітнього процесу у закладі освіти.
Під час переведення на наступний рік навчання або вибуття із закладу загальної середньої освіти учням, яких було зараховано до першого класу у 2018 році та наступних роках, видається свідоцтво досягнень.
• Які особливості видачі документів про здобуття освіти?
В умовах воєнного стану Державне підприємство «Інфоресурс» продовжує в плановому режимі забезпечувати організацію замовлення, видачі та обліку документів про базову середню освіту та повну загальну середню освіту згідно з Порядком замовлення документів про базову середню освіту та повну загальну середню освіту, видачі та обліку їх карток, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 10.12.2003 № 811 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України 13.08.2007 № 737) .
При цьому випускники 11-х класів, які претендують на нагородження медалями, зможуть отримати додатки до документів про загальну середню освіту та відзнаками про досягнення у навчанні – золотими медалями «За високі досягнення у навчанні» та срібними медалями «За досягнення у навчанні». Здобувачам освіти, які вимушені були змінити місце навчання та/або місце проживання (перебування) і проживають (перебувають) в Україні чи за її межами, та здобувачам освіти з тимчасово окупованих територій за відсутності задокументованих результатів оцінювання за І семестр свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти з відзнаками про досягнення у навчанні – золотими медалями «За високі досягнення у навчанні» та срібними медалями «За досягнення у навчанні», видавати за результатами річного оцінювання.
Зараз, як і визначено Порядком, триває процес прийняття замовлень на виготовлення документів про базову середню освіту та повну загальну середню освіту для цьогорічних випускників 9-х та 11-х класів від департаментів (управлінь) освіти і науки обласних та Київської міської держадміністрацій, а також регіональних вузлів, які повинні подати такі замовлення за два місяці до дати вручення документів про базову середню освіту та повну загальну середню випускникам закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти незалежно від їх підпорядкування та форм власності.
Інформацію на замовлення документів про освіту випускникам можуть подавати як заклади освіти, в яких вони вчились раніше, так і заклади, де діти навчаються зараз.
Кінцевий термін подачі замовлень на виправлення інформації стосовно документів про відзнаку та підтверджень на виготовлення документів з відзнакою встановлюється за сім днів до дати вручення документів про освіту випускникам.
Методичними рекомендаціями МОН регулюються й інші питання щодо отримання документів про освіту, видачі документів та заповнення додатків до них, отримання дублікатів документів про освіту тощо.
Особливості кадрової роботи з педагогічними працівниками закладів загальної середньої освіти
Шановні освітяни! Звертаємо вашу увагу на те, що протягом воєнного стану Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX має пріоритет над КЗпП.
• Чи можна залишити 25.04.2022 вихідним і не змінювати норму робочого часу у квітні?
Мінекономіки зауважує, що з метою забезпечення захисту трудових прав працівників, роботодавцю доцільно перед прийняттям такого рішення провести відповідні консультації зі стороною працівників та поінформувати її про прийняте рішення. Водночас протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про відпустки» (ч. 3 ст. 12 Закону № 2136-IX).
• Які норми укладення трудового договору?
На період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору.
У період дії воєнного стану умова про випробування під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.
З метою оперативного залучення нових працівників до виконання роботи, а також усунення кадрового дефіциту та браку робочої сили, в тому числі внаслідок фактичної відсутності працівників, які через бойові дії евакуювалися в іншу місцевість, перебувають у відпустках, простої, тимчасово втратили працездатність або доля яких тимчасово невідома, роботодавці можуть укладати з новими працівниками строкові трудові договори на період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника.
• Які норми розірвання трудового договору?
– Чи можливо призупинити трудовий договір на період воєнного стану з працівником закладу освіти (науково-педагогічним, науковим, педагогічним працівником, працівником адмінперсоналу чи обслуговуючому персоналу)?
– Чи можливо відправити в простій працівників закладів освіти з оплатою часу простою у розмірі 2/3 тарифної ставки встановленого працівнику окладу відповідно до статті 113 КЗпП України?
Роботодавець не може оголосити працівникам закладів освіти простій, призупинити, або розірвати з ними дію трудових договорів (Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державних гарантій в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану» від 15.03.2022 № 2126-ІX).
Закон № 2126 створює умови для відновлення якісного та безпечного освітнього процесу в умовах воєнного стану. Державні гарантії педагогічним і науково-педагогічним працівникам визначає нова стаття 57-1 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.
На час війни здобувачам освіти, працівникам закладів, установ освіти, наукових установ, зокрема тим, які в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні чи окремих її місцевостях були вимушені змінити місце проживання, залишити робоче місце або місце навчання, на час особливого періоду держава гарантує:
– організацію освітнього процесу в дистанційній або в будь-якій іншій формі, яка є найбільш безпечною для його учасників;
– збереження місця роботи, середнього заробітку, виплату стипендії та інших виплат, передбачених законодавством;
– місце проживання — пансіон, гуртожиток тощо та забезпечення харчуванням у разі потреби.
Освітній процес в умовах воєнного стану в межах своєї компетенції організовуватимуть:
– органи виконавчої влади, органи військового командування, військові, військово-цивільні адміністрації та органи місцевого самоврядування, їх представники, посадові особи, органи управління у сфері освіти;
– заклади освіти, установи освіти, наукові установи, їх засновники;
– громадські об’єднання, благодійні організації та фізичні особи, які здійснюють благодійну/волонтерську діяльність.
На час війни за працівниками освіти і науки зберігатимуться місце роботи та середній заробіток.
• Чи можливо звільнити працівника закладу освіти під час війни з ініціативи працівника?
У зв’язку із веденням бойових дій у районах, в яких розташоване підприємство, установа, організація, та загрозою для життя і здоров’я працівника, він може розірвати трудовий договір за власною ініціативою без двотижневого строку попередження (за винятком примусового залучення до суспільно корисних робіт в умовах воєнного часу, а також якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах, віднесених до критичної інфраструктури).
За матеріалами, що підготувала Олена Петровська, експерт MCFR Кадри
• Які особливості надання відпусток педагогічним працівникам в умовах воєнного стану? Які відпустки може використати працівник під час воєнного стану?
Надання відпустки під час воєнного стану регулюються законами України:
– Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (встановлює державні гарантії права на відпустки працівників, визначає умови, тривалість і порядок надання їх працівникам).
– Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-ІХ (діють обмеження та особливості організації трудових відносин).
У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури (ч. 2 ст.12 Закону № 2136-IX).
З дати набрання чинності Законом (№ 2136-IX ) і до закінчення дії воєнного стану максимальна тривалість щорічної основної відпустки становитиме 24 календарні дні. При цьому працівникові можуть бути надані щорічні додаткові відпустки, соціальні та інші відпустки відповідно до Закону України «Про відпустки». Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, різниця днів відпустки не втрачається, а має бути надана після закінчення дії воєнного стану.
Якщо працівник не залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, необхідно врахувати, що відповідно до ст. 10 Закону про відпустки черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються роботодавцем за погодженням із профспілкою і доводиться до відома всіх працівників.
За узгодженням сторін трудового договору можна змінити терміни надання відпусток, наведені у графіку. Однак відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону № 2136 у період дії воєнного стану роботодавець має право відмовляти працівнику в наданні будь-яких видів відпусток, але це стосується тільки випадків, коли працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку).
Профспілка працівників освіти і науки України нагадує, що керівним, педагогічним працівникам, спеціалістам навчальних закладів щорічні відпустки повної тривалості у перший та наступні робочі роки надаються у період літніх канікул незалежно від часу прийняття їх на роботу (ч. 14 ст.10 Закону України «Про відпустки»). Таким чином, щорічна основна відпустка, в тому числі її частина, має бути надана педпрацівникам влітку у період літніх канікул учнів.
Пункт 4 Порядку № 346 (Порядок надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, затвердженого постановою КМУ від 14.04.1997 № 346) також передбачає можливість надання відпустки не в період канікул. Зокрема скеровує, що педагогічним працівникам невикористана частина щорічної основної відпустки, за умови її поділу, повинна бути надана, як правило, в період літніх канікул, а в окремих випадках, передбачених колективним договором, – в інший канікулярний період. Стаття 11 Закону №2136-IX передбачає, що на період воєнного стану дія окремих положень колективного договору може бути зупинена за ініціативою роботодавця.
Е-журнал «Кадровик-01». Тривалість щорічних відпусток педпрацівників під час воєнного стану.
• Які умови надання щорічної відпустки педагогічним працівникам у період воєнного стану?
Зважаючи на надзвичайний стан, заяви працівників можуть бути направлені будь-яким способом. Наразі найдоступнішим способом є різні месенджери: Viber, Telegram тощо. Тобто якщо роботодавцю надійде така заява, а він не проти її надати, працівник, який відповідає за ведення кадрового обліку або той, хто його замінює, має видати наказ про надання щорічної (основної чи додаткової) відпустки.
Згідно зі ст. 12 Закону № 2136 на період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю лише 24 календарні дні та якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника перевищує 24 календарні дні, різниця днів відпустки не втрачається, а має бути надана після закінчення дії воєнного стану.
Під час воєнного стану працівниками, окрім щорічної основної відпустки можуть використовуватися інші додаткові відпустки. Тож якщо працівник має бажання їх використати, він може це зробити. Будь-які соціальні відпустки можуть бути надані за бажанням працівника, проте якщо працівник працює на критично важливому підприємстві, роботодавець може відмовити в наданні такого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку). Для її одержання надсилається заява й оформляється наказ.
Відпустки без збереження заробітної плати також можуть надаватися за бажанням працівників. І це стосується як «обов’язкових», так і тих, що надаються за згодою сторін (за сімейних обставин чи «карантинної» відпустки).
Наголошуємо, що будь-яка перелічена вище відпустка не може надаватися примусово. Особливо це стосується відпусток без збереження заробітної плати. Тобто роботодавець не має права звернутися до працівника з вимогою про написання заяви про надання відпустки без збереження заробітної плати. Втім, якщо працівник звернеться із заявою про надання йому відпустки без збереження заробітної плати, що надаються в обов’язковому порядку та/або відпустки без збереження заробітної плати, що надаються за угодою сторін у порядку, визначеному законодавством (ст. 25, 26 Закону про відпустки), роботодавець може їх надати. Наприклад, на час карантину, який діє до 31 травня 2022 р. включно може бути надана відпустка без збереження заробітної плати («карантинна» відпустка), адже термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати за згодою сторін не обмежується 15 календарними днями.
Окрім цього, протягом періоду воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати відпустку без збереження заробітної плати без урахування норм ч. 1 ст. 26 Закону про відпустки. Нагадаємо, що на підставі цієї норми за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником і роботодавцем, не більше 15 календарних днів на рік, але доки триватиме воєнний стан (наразі до 25 квітня), така відпустка може надаватися хоч на весь цей період. Однак нагадаємо, відпустка без збереження заробітної плати надаватиметься винятково з ініціативи працівника, а роботодавець має право відмовити працівнику в наданні такої відпустки, якщо підприємство, де він працює, належить до критичної інфраструктури.
Ознайомити працівника з оформленим наказом можна у зручний для підприємства спосіб. Для прикладу, це може бути направлення слів «Ознайомлений із наказом» через Viber, Telegram тощо (як направлялася заява).
Зазначимо, що період усіх відпусток (окрім відпусток для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) зараховуються до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.
За матеріалами Галини Гороховської, керівниці Центру кадрового консалтингу, головної редакторки газети "Консультант Кадровика»
• Який порядок проведення атестації та сертифікації педагогічних працівників у 2022 році?
Беручи до уваги рекомендації листа Міністерства освіти і науки України від 15.03.2022 № 1/3454-22 «Про перенесення атестації педагогічних працівників у 2022 році» атестаційні комісії І та ІІ рівнів закладів та установ освіти прийняли рішення про перенесення атестації педагогічних працівників з огляду на неможливість проведення атестації у заплановані терміни, відповідно до поточної ситуації в конкретному регіоні.
Зазначене питання врегульовано пунктами 3.2., 3.20. розділу ІІІ Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010 № 930, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2010 року за № 1255/18550, згідно з якими рішення про перенесення атестації на один рік може прийматися атестаційними комісіями в будь-які строки та з будь-яких поважних причин.
За такими працівниками до наступної чергової атестації зберігаються встановлені попередньою атестацією кваліфікаційні категорії (тарифні розряди), педагогічні звання.
Для цього на засіданні атестаційної комісії закладу / установи освіти розглядаються питання про:
– перенесення строку чергової атестації конкретних педагогічних працівників на один рік;
– збереження до наступної чергової атестації встановлені попередньою атестацією кваліфікаційні категорії (тарифні розряди), педагогічні звання.
Керівником закладу / установи освіти видається наказ «Про перенесення атестації педагогічних працівників», у констатуючій частині якого спирається на законодавчі акти введення воєнного стану, унеможливлення проведення чергової атестації педагогічних працівників закладу/установи освіти у 2022 році, пункти 3.2 та 3.20 Типового положення про атестацію педагогічних працівників. У розпорядчій частині обов’язково окремими пунктами зазначити про ПЕРЕНЕСЕННЯ чергової атестації педагогічних працівників на один рік; про ЗБЕРЕЖЕННЯ кваліфікаційних категорій (тарифних розрядів), педагогічних звань, встановлених попередньою атестацією, за конкретними педагогічними працівниками до наступної чергової атестації.
Щодо сертифікації: успішне проходження сертифікації зараховується як проходження атестації педагогічним працівником і є підставою для присвоєння йому відповідної кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання, тому не потребує проведення процедур оцінювання досвіду практичної діяльності, особистої присутності педагогічного працівника тощо, що зменшує ризики завдання шкоди життю і здоров’ю. Якщо у цьому 2022 році педагог, який успішно пройшов у 2021 році сертифікацію і не зміг атестуватися, зважаючи на складні обставини сьогодення, він може подати заяву на проведення атестації наступного навчального року, додавши Сертифікат, який діє упродовж трьох років.
Нагадуємо, що Міністерство освіти і науки України своїм наказом від 30.03.2022 № 278 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 04.01.2022 № 3» ухвалило рішення про зміну термінів реєстрації для проходження сертифікації педагогічних працівників:
– упродовж 1–15 серпня 2022 року включно триватиме реєстрація для проходження сертифікації й проводитиметься у два етапи:
– основний етап (01–08 серпня) – у межах граничної кількості для кожного регіону;
– додатковий етап (09–15 серпня) – у межах загальної граничної кількості (2500 учителів). Реєстрацію вчителів початкових класів для проходження сертифікації у 2022 році достроково буде припинено в разі, якщо 2500 осіб сформують бланки реєстраційних карток-заяв.
Коментарі
Додати коментар