Автор: Леся Хлипавка, учитель історії м. Черкаси, співавтор програм із історії
Продовжу розкривати тему рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання здобувачів освіти відповідно до Державного стандарту базової середньої освіти.
Головний меседж, який я описала раніше, був доволі зрозумілий (безоплатної роботи стало ще більше), і тому отримав відповідне охоплення, бо про це не дуже прийнято говорити публічно.
Однією із перешкод подолання проблем в освіті, на мою думку, є критика й аргументи, які орієнтовані лише на освітянську авдиторію.
Тут це б мало рацію, якби в нас була дієва профспілка, яка працювала на захист вчителя/викладача, а не займалася привітаннями з нагоди свят.
Також у нас ніби є освітній омбудсмен, але я не розумію його функцій – ну робить він правильні заяви, і що далі? На що вони впливають?
Я, як і багато інших фахівців, можемо продукувати такі ж тексти, працюючи в системі, які матимуть такий же вплив на систему (тобто ніякий), але немає необхідності скільки ресурсів витрачати. Тут можна мені заперечити і розповісти, на що реально вплинула інституція освітнього омбудсмена.
Тобто виходить, що критика різних ідей матиме результат, коли вона буде спрямована, перш за все, на авдиторію поза освітою, і для цього потрібні зрозумілі пояснення.
То чому переважна більшість вчителів так категорично проти цих нововведень?
Ще далекого 2018 року, коли я вірила, що якісний підручник здатний значно вплинути на якість освіти, писала зокрема і ось такі речі, які актуальні і нині:
«Для того щоб збільшити свою зарплату, учитель бере всі можливі навантаження в школі, і подекуди воно обмежується максимально можливою кількістю навчальних годин на тиждень. Але навіть 1.5–2 ставки не вирішують глобально проблеми низької зарплати, а тому вчитель ще й займається репетиторством (і добре, коли це 2–3 учні, але інколи їх кількість сягає більше 10 учнів).
І от уявіть графік вчителя: він іде на роботу умовно на 8 годину ранку, десь між 15–16 год. завершуються уроки, а потім у нього репетиторство, яке займає ще 2–3 години. І як результат – він потрапляє додому о 19 або й 20 год. вечора. Далі ще потрібно опрацювати матеріал після навчального дня та підготуватися на наступний. І так з дня в день (навіть частково в суботу), з тижня в тиждень, з року в рік.
Як можна протриматися в такому темпі? Перш за все, коли ти працюєш «по напрацьованому». Тому найгірше, що може трапитися у цьому для вчителя – це кардинальна зміна програм, зміна підручників і т. ін., під які у нього вже напрацьований матеріал.»
І от нині в цю напрацьовану схему внесли вид робіт, який вимагає ще більше часу. Де взяти цей час? Забрати в родини або відмовитись від частини іншої оплачуваної роботи.
Чому це вимагає більше часу?
Тут можна скористатися наведеним мною в головній статті на НУШ приклад:
«Спробуємо порахувати щодо громадянської та історичної галузі для курсу «Історія України» / «Всесвітня історія» 7 класу, де більшість учнів мають навантаження в 1 год на тиждень й при тому мають отримати оцінки за трьома групами результатів.
• Орієнтується в історичному часі та просторі, виявляє взаємозв’язки подій і явищ – 2 роботи.
• Працює з інформацією історичного та суспільствознавчого змісту – 2 роботи.
• Виявляє здатність до співпраці, толерантність, громадянську позицію – 2 роботи.
І все це треба зробити приблизно за 15 уроків, на кожному з яких – щоразу нова тема…»
Люди, які не працюють в освіті або працюють там на мінімальне навантаження лише для приставки вчитель, можуть поставити питання: невже не можна провести одну роботу, яка відразу б перевіряла всі 3 пункти? Відповідь – можна. Але для цього потрібно витратити скільки ж часу, якби робити 3 різних роботи. І я кажу це, як людина, яка займається розробкою таких завдань багато років. Інколи, на деякі теми потрібно дні, якщо ми говоримо про щось нове, а не плагіат. Я постійно під час літніх курсів задаю на завершення розробити таке завдання, і я бачу, які труднощі викликають подібні завдання в сотень вчителів (тому мої слова – це не судження).
Внаслідок вчитель стоїть перед вибором: на проведення однієї «підсумкової» потрібно витратити годин 2 на підготовку і 1 годину на перевірку результатів, тобто 1 урок перетворюється на 4 год, 3 з яких не оплачуються. Тобто вартість роботи 1 год роботи вчителя падає в 3 – 4 рази: замість 3$ ми скочуємось до 1$. І чого вони скаржаться (глибокий сарказм)?
Усі ж торочать про фінансову грамотність, тож, скориставшись нею, вчитель постає перед вибором:
• якісно зробити все самому та витратити скільки часу, як я описала вище;
• швидко щось нагуглити та накидати у форму, яка полегшить перевірку та поставити приблизні оцінки;
• купити готові роботи.
Кожен із пунктів породжує подальші проблеми, які потребують широких роз'яснень.
То який з цих пунктів обрали б ви, якби працювали в освіті?
Направду я тут замовчала ще один варіант: учитель може скористатися великою базою завдань, яке завбачливо розробили паралельно з розробкою критеріїв оцінювання.
І найголовніше в цьому, що оцінки за групами результатів нікому, крім самого вчителя, і не потрібні.
А якщо ми виходимо із того, що вчитель має академічну свободу, то ці рекомендації не мають сенсу.
А оскільки МОН попри все стоїть на своєму, то такі вимоги до вчителя – це перш за все про недовіру до нього.
То, можливо, ці критерії потрібні батькам? У мене дитина останнім часом приходить із школи і почала приносити дві оцінки, і мені, яка знає, що таке держстандарт та критерії, немає часу вникати, що стоїть за кожною з них з десятка різних предметів. Мені було достатньо бачити одну, щоб відповідно реагувати.
Я розумію, що є категорія батьків, яка знає краще за всіх (і тим більше вчителя) про все на світі, але таких одиниці.
У цьому контексті варто піднімати тему, яку чомусь МОН в цьому контексті ігнорує. Хоча, як на мене, саме вирішення паралельно цієї несправедливості могло б перевернути відношення до даних критеріїв.
«Вчителям (у тому числі тим, які проводять індивідуальні та групові заняття з учнями, які здобувають освіту за сімейною (домашньою) формою або на педагогічному патронажі) у 5-11 (12) класах закладів загальної середньої освіти, викладачам, старшим викладачам у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти у таких розмірах:
• з мови та літератури – 20 відсотків;
• з математики – 15 відсотків;
• іноземної мови, технічної механіки (конструювання) та креслення – 10 відсотків.
Зазначена доплата встановлюється залежно від педагогічного навантаження вчителя чи викладача з предметів, за якими встановлена доплата за перевірку навчальних робіт».
Бачите тут певну несправедливість? А от МОН і Кабмін не помічає, що в нашій системі освіти трохи більше предметів, і там учителі також працюють.
Коментарі
...а потім у нього репетиторство, яке займає ще 2–3 години.... Податки сплатили?
Філологу.А ви не заздріть і не верещіть про податки.От чому завжди вилазить якесь чудо і набравши бульків у рот ,дудить про вчителів ,які дуже нажерлися від репетиторства.Ідіть до школи і платить податки,які з них знімають автоматично.Ніхто тебе не питає ,хочеш ти їх платити чи ні.А потім далеко не у всіх вчителів є те саме репетиторів,з якого вони так страшно "жирують"
Правильно,ці групи результатів нікому не потрібні ні вчителям,ні батькам,ні дітям
Дякую, дуже змістовні аргументи, чи дойдуть вони до міністерства, яким керують спеціалісти, що бачили школу на фото, а учнів, добре, якщо на практиці в університеті, якщо таку проходили.
Ні,не дійдуть .Можете не сумніватися.Не для того вони все це затіяли,а для розпилу бабла.Можливо,правий Трамп,що у США розігнав міністерство освіти?
Додати коментар