Набір у перший клас уже розпочався. Прийом документів майбутніх першокласників у школах всієї України триває до 31 травня. А ось початок цього процесу, за законом, може бути у різні періоди, але не пізніше ніж із 1 травня. Які документи потрібні? Які неочевидні способи перевірки готовності до школи радять фахівці? Та що ще можна встигнути прокачати до вересня? Склали для вас батьківський першокласний чекліст.
У які терміни проходить набір у перший клас?
Кожна школа має право самостійно обирати дату початку набору у перші класи. Але зазвичай у регіоні більшість закладів освіти орієнтується на періоди, які радять у регіональних керівних установах. Саме на крайню дату, 1 травня, призначили набір у Хмельницькій області, а у Запоріжжі — з 29 квітня. Не так давно стартував процес у Винниці (з 15 квітня) та Кропивницькому (з 10 квітня). Чернігів, Харків, Черкаси та Житомир працюють над зарахуванням першокласників з 8 квітня. Але у більшості міст та селищ України, зокрема, у Львові, Луцьку, Дніпрі, Чернівцях та Одесі зустрічаються з батьками майбутніх школярів та формують класи ще з 1 квітня. У столиці першокласників набирають з 25 березня. А найтриваліша робота у Тернополі, Полтаві (з 1 березня) та у Білій Церкві, де стартували ще взимку, 22 лютого.
У всіх регіонах попередні переліки складуть до 5 червня 2024. Жеребкування на вільні місця триватимуть по 10 червня. А з 11 по 15 червня відбудеться зарахування на вільні місця за результатами жеребкування.
Які документи потрібні?
1. Заява батьків про зарахування дитини у 1 клас.
2. Паспорт одного з батьків дитини.
3. Копія та оригінал свідоцтва про народження дитини.
4. Медична довідка дитини за формою №086-1/о.
5. «Карта профілактичних щеплень» за формою № 063/о.
6. Копія та оригінал документа, який підтверджує місце проживання дитини.
Загалом нюанси з документами залишаються такими ж, як і тогоріч, тож детальніше можна ознайомитися тут.
Міжнародні поради:
як перевірити готовність до школи
Національна освітня асоціація (США) та американська Національно асоціація батьків та вчителів пропонує чекліст, як підготувати дитину до 1 класу.
Мовно-літертурні навички
✔ Чи вміє дитина розповідати про текст (казку, оповідання), який їй щойно прочитали? Чи здатна згадати події у правильній послідовності? Зрозуміти вказані у тексті причини та наслідки подій? Чи може відповісти на запитання, що їй сподобалося або не сподобалося у казці?
✔ Чи дотримується правил бесіди? Може дослухати те, що їй кажуть, не перебиваючи? Чує запитання під час розмови та відповідає на них? Висловлює свої думки, реакцію на почуте, може підтримати діалог?
✔ Чи може майбутній першокласник написати своє ім’я? Чи знає літери або може заспівати пісеньку про абетку? Чи подобається дитині писати літери кремом для гоління, фарбами для пальців або по манці, борошну?
✔ Чи вміє дитина підбирати прості рими? Цьому просто навчити. Наприклад, пограйте у таку гру: підіймаючись сходами, на кожну нову сходинку слід називати по слову, яке римується зі словом «ніс» (або будь-яке інше коротке, до якого легко знайти рими).
Математичні навички
✔ Чи розуміє і не плутає дитина такі поняття, як вище та нижче, вужче та ширше, довше та коротше, далі та ближче? Або все замінює поняттями більше та менше? Навчити цього ще є час. Усі ці поняття можна ввести у вигадному танці.
✔ Чи вміє знаходити або називати речі, які однакові, різні, зайві у рядку, мають маленькі відмінності, протилежні?
✔ Чи знає дитина цифри? Якщо плутається, запропонуйте гру у пошук цифр у реальному житті: у кімнаті, на вулиці, у магазині. Скажімо, на адресних табличках, номерах машин, розкладах на стінах закладів. Чи вдасться відшукати всі цифри?
✔ Чи здатна дитина повторити почутий простий ритм? Таке вміння не лише музичне, а й математичне, адже розвиває вміння рахувати. Також щоб призвичаїти рахувати, запитуйте, скільки дитина з’їла крекерів, скільки квіток у букеті, скільки сосисок у пакеті, скільки шкарпеток сушаться. Грайте в ігри з гральним кубиком та ігри на кшталт «Ферми», «Магазину», які вимагають підрахунку.
Соціальні та емоційні навички
✔ Чи вміє дитина самостійно обирати та відповідати на запитання? Що її мотивувало зробити саме такий вибір?
✔ Чи вміє дитина щось робити самостійно, без підтримки та присутності дорослого: складати пазли, малювати, гратися іграшками? Малюки до школи мають отримати досвід того, що вони здатні самостійно досягати успіху. Навчіть дитину самообслуговування, наприклад, застібати ґудзики, зав’язувати шнурки, мити руки. Давайте сину чи доньці достатньо ресурсу, аби почуватися впевнено, а для цього регулярно демонструйте свою любов: обіймайте, цілуйте.
✔ Чи вміє дитина гратися з іншими дітьми? Обговоріть із сином чи донькою різні ситуації, з якими вони можуть стикнутися на перерві чи на дитячому майданчику. Обговоріть реакції на типові виклики. Запропонуйте уявити себе на місці іншої дитини під час конфлікту. Що робити, якщо з насолодою гойдаєшся на гойдалках та хочеться ще, а інші діти кваплять? А якщо ти у черзі, а інша дитина катається, що ти відчуваєш та що будеш робити? Якщо тебе штовхнули, помститися, образитися, щось сказати? А якщо ти поспішав та ненавмисно штовхнув іншого учня, як почуватимешся і що маєш робити?
✔ Чи здатен майбутній школяр виконувати триетапні вказівки? Наприклад, «Одягни піжаму, піди чистити зуби, а потім вибери книгу для читання». Спонукайте закінчити всі три справи. Це розвиває самоконтроль.
✔ Чи легко дитина адаптується до нового? Чи здатна описати нові місця, повторити одразу нові завдання чи правила гри?
✔ Чи позитивне ставлення у дитини до школи? Регулярно згадуйте якісь речі з вашого колишнього шкільного життя, на які дитина має з нетерпінням чекати? Описуйте екскурсії, шкільні свята, ігри з однокласниками. Але окрім розваг, згадуйте також із позитивними емоціями, як ви пишалися відповідальними завданнями, як підготували першу доповідь, що цікавого дізналися.
Коментарі
Додати коментар