Порядок поділу класів на групи під час вивчення окремих навчальних предметів: огляд нової редакції

Порядок поділу класів на групи під час вивчення окремих навчальних предметів: огляд нової редакції
Дата: 15.07.2025

Готуємось до 2025/2026 навчального року

Наказом МОН від 03.06.2025 №808 затверджено зміни до деяких нормативних актів міністерства, зокрема до наказу від 20.02.2002 № 128 «Про затвердження Нормативів наповнюваності груп дошкільних навчальних закладів (ясел-садків) компенсуючого типу, класів спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів), груп подовженого дня і виховних груп загальноосвітніх навчальних закладів усіх типів та Порядку поділу класів на групи при вивченні окремих предметів у загальноосвітніх навчальних закладах». Відповідно до оновлень, затверджених подальшим наказом МОН від 23.06.2025 №899, документ набуває чинності з 01 липня 2025 року (але не раніше дати офіційного оприлюднення). Його положення поширюються на державні та комунальні заклади загальної середньої освіти, які працюють за очною (денною або вечірньою) формою навчання. Як відбуватиметься поділ класів на групи за новими вимогами? Розбираємось докладно!

Оновлення заголовка та змістовних положень наказу

Відповідно до внесених змін заголовок наказу викладено в новій редакції:

«Про затвердження Порядку поділу класів на групи під час вивчення окремих навчальних предметів (інтегрованих курсів) у державних, комунальних закладах загальної середньої освіти»

Також наказ доповнено та уточнено у таких аспектах:

• преамбулу наказу викладено в такій редакції: «На виконання частини шостої статті 12 Закону України «Про повну загальну середню освіту»;

• виключено Додаток 1 (Нормативи наповнюваності груп дошкільних навчальних закладів (ясел-садків) компенсуючого типу, класів   спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів), груп подовженого дня і виховних груп загальноосвітніх навчальних закладів усіх типів);

• згідно з наказом МОН від 23.06.2025 р. №899 відмітку про додаток 2 виключено, а Порядок поділу класів на групи під час вивчення окремих навчальних предметів (інтегрованих курсів) у державних, комунальних закладах загальної середньої освіти доповнено таким грифом затвердження:

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Міністерства освіти і науки України

20 лютого 2002 року №128

(у редакції наказу Міністерства освіти і науки України

від 03 червня 2025 року № 808)

Нові параметри для формування груп у класах

Поділ класів на групи здійснюється за умови, що гранично допустиме навчальне навантаження на учнів не перевищуватиме загальну кількість годин, передбачених навчальними планами. Крім того, за рахунок власного фінансування засновник закладу освіти може  ухвалити рішення про додатковий поділ на групи або розподіл учнів під час вивчення інших навчальних предметів, які не передбачені Порядком.

Оновлений порядок містить чіткі критерії кількості учнів для поділу за такими навчальними предметами (інтегрованими курсами): 

Українська мова, що вивчається як навчальний предмет, інтегрований курс української мови та літератури, інтегрований мовно- літературний курс (українська мова, українська та зарубіжні літератури):

• у  закладах  освіти  з українською мовою навчання – більше 27 учнів;

• у  закладах освіти (класах) з  навчанням  мовами корінних народів, національних меншин – більше 22 учнів у місті, більше 15 учнів у сільській місцевості.


Мови корінних народів, національних меншин, а також інтегровані мовно-літературні курси, складником яких є мови корінних народів, національних меншин - дві групи з кількістю не менше 8 осіб у кожній.


Іноземні мови, які не є мовами навчання в закладі, а вивчаються як предмет -  більше 27 учнів.


Різні іноземні мови в одному класі – дві групи з кількістю не менше 8 осіб у кожній або шляхом створення міжкласних груп.


Фізична культура у 10 - 12 класах (окремо для хлопців і дівчат) – більше 27, але не менше 8 осіб у групі.


Лікувальна фізкультура у спеціальних ЗЗСО (спеціальних школах, навчально- реабілітаційних центрах) – групи з кількістю 4-6 осіб у кожній або індивідуально (згідно з медичними показаннями).


«Захист України» – дві групи 3 кількістю не менше 8 осіб у кожній. В умовах воєнного стану в Україні діляться також класи з дистанційною формою навчання.


Технології, трудове навчання:

у закладах освіти (крім спеціальних закладів загальної середньої освіти):

• у 5 - 9 класах – більше 27 учнів у місті, більше 25 учнів у сільській місцевості;

• у 10-12 класах – більше 27 учнів.

у спеціальних закладах загальної середньої освіти (спеціальних школах (школах- Інтернатах), навчально-реабілітаційних центрах):

• у 4 - 12 (13) класах – більше 7 учнів.


Інформатика, робототехніка, інтегрований курс «STEM» – дві групи з кількістю не менше 8 осіб у кожній. 


У спеціалізованих закладах загальної середньої освіти наукового спрямування:

• семінарські, лабораторні і практичні заняття з профільних навчальних предметів – більше 27 учнів;

поглиблене вивчення окремих навчальних предметів – групи з кількістю не менше 8 осіб у кожній (не більше 3 груп).


Вивчення профільних навчальних предметів (інтегрованих курсів) у ліцеях згідно з вимогами відповідного  Державного  стандарту  профільної середньої освіти – більше 16 учнів, починаючи з 2027 року.

Нове нормативне регулювання конкретизує умови формування навчальних груп, дозволяє більш гнучко адаптувати освітній процес до кількості учнів і потреб закладу та підвищити ефективність навчання.

Джерело:

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Нуш

Те , що було, те і є Нічого не змінилося Дали владу засновникам А засновники не будуть здійснювати поділ, бо , як завжди, нема фінансів Догодили Як може бути поділ при 28 учнях, якщо , відповідно до закону, у класі не більше 24 учнів????? Одна тріпанина язиком і пером

Додати коментар

Новини:

Поділитися: