Автор: Iryna Hubar
Довго виношувала бажання та потребу написати про виховну роботу в школах. Мій допис не претендує на істинність, опирається на власні спостереження за навчальними закладами і на власний досвід, тому вдячна буду за фідбек від терплячих читачів, що подолають цей довгий та нудний текст. Переконана, що тема актуальна та потребує переосмислення. На попередній роботі жартували з колегою, що заступник директора з навчальної роботи - це кістяк закладу (розклад, заміни, тарифікація…і т.п.), а заступник з виховної роботи – це душа закладу, адже сприяє створенню тієї атмосфери, що дає відповідь на питання: «Чому я вчуся/працюю саме в цьому закладі?».
На які критерії опиратися, оцінюючи якість виховної роботи? Якщо говоримо за навчальну частину, то тут все зрозуміло: оцінки, результати НМТ, кількість вступників у вищі навчальні заклади і т.п., а що ж з виховною роботою?
Перерахую напрямки, за якими працює заступник з виховної роботи: заходи щодо правопорушень, попередження негативних явищ/звичок, протидія булінгу, вшанування пам’яті загиблих, вшанування видатних постаттей, відзначення знаменних дат країни/міста/родини, а ще тримає на контролі проблемні сім’ї, моніторить наявність талановитих дітей/педагогів та будує з ними співпрацю на благо розвитку закладу. Це вершечок айсбергу, до якого плюсується операційна робота, підсмачена заповненням та формуванням «важливих» паперів.
Як зрозуміти, що саме в цьому закладі національно-патріотичне виховання проводиться на найвищому рівні? Це залежить від кількості заходів чи від якості? Що ж ми вважаємо якісним заходом? Чи опираємося на емоцію «подобається чи не подобається»? Таких питань дуже багато…
Цікаво, чи є дослідження, що бесіди, заходи, присвячені шкідливим звичкам, зменшують бажання спробувати той чи інший наркотик?
Не буду оригінальною, стверджуючи, що культура тісно пов’язана з освітою. Переконана, що частково запит на культурний контент у дітей формується в школі. Якщо зважати на кількість заходів, які відбуваються у школі, робимо висновок: підготуватися якісно не реально, тому виконавці шоу обмежуються примітивними флешмобами, постановками і т.д. Є дефіцит на музичний дитячий/шкільний/підлітковий контент. Трохи з’являється, але дуже повільно. Інтернет наповнений примітивною «шароварщиною», яку активно використовують у закладах і до якої звикають діти. Скільки ж може реально підготувати заклад дійсно якісних та цікавих заходів? Упевнена, що по-різному. Порівнюю колектив кожного закладу з окремим живим організмом, що має власні можливості та ресурси. Основна задача заступника «розгадати» колектив учнівський та педагогічний, а це потребує часу й особливих знань, які, на жаль, не надає безкоштовне підвищення кваліфікації… Людина, яка обіймає таку посаду, не повинна бути перевантажена операційними задачами, бо не матиме часу, щоб подумати і відчувати, що потрібно для дружнього, творчого осередку на благо всім учасникам.
Повернуся до посади заступника директора з виховної роботи… Після навчання в kmbs, розумію важливість роботи над власним мисленням, тому багато часу приділяю статтям, лекціям присвяченим розвитку успішного бізнесу. Особливо цікаві теми: «Формування та мотивація команди», «Все про лідерство», теми про види систем та їх розвиток… Корисно через призму «бізнесової» інформації поглянути, що відбувається в школах і чи прогнозується успіх від цієї діяльності?
Перепрошую за багато сумбурного тексту, кожен абзац дискусійний… Сумно, що з’являються нові надструктури в освіті, а не виділяють кошти на додаткові важливі посади в ліцеях, які б полегшили роботу і сприяли розвитку закладу.
Коментарі
Дуже добре зрозуміла, про що пише автор. Так, примітивні заходи, які не мають великого виховного значення.
І ні одного слова про національне виховання, як основу всіх заходів.
А ще, необхідно звернути увагу на вікові особливості дітей, сприйняття дітками дошкільної групи (при школі) такої тематики, як про голодомор. Чи доречно розповідати діткам про такі жахи? Чим думають, коли дають вказівки зверху?
Радію, що ,,згадали,, про виховну роботу!!! Ого! То можливо поставимо запитання до чого немає діла заступникові директора з виховної роботи?Чи , можливо, заглянемо до посадових обов'язків того ж заступника? Як висловлюються мої здобувачі освіти:,,Жесть!,, Керівники вищих структур ,,творять,,щось неймовірне --- заходи, заходи, заходи: звіти, звіти, звіти...А конкурси! Про яку якість мова, оглянутися немає часу, а ,, тривоги,,... Про якість в/р у закладі освіти ,,говорить,, алея Слави та місце шани. Перепрошую, душа від болю розривається.
Додати коментар