Профілактика суїцидальної поведінки в закладі освіти

Профілактика суїцидальної поведінки в закладі освіти
Дата: 11.10.2024

Автор: Irina Gnezdilova

Щорічно 10 вересня за ініціативи Міжнародної асоціації щодо запобігання самогубств спільно із Всесвітньою організацією охорони здоров’я відзначається Всесвітній день запобігання суїциду, який має на меті підвищити обізнаність громадськості про те, що суїцидальну поведінку можна розпізнати і вчасно допомогти людині, що має її прояви.

Суїцид – дуже складна та чутлива для обговорення тема. Проте статистика свідчить, що самогубства посідають 4 місце серед причин смерті осіб 15 – 29 років.

❗️Вчителі та шкільні психологи знаходяться поруч з учнями тривалий проміжок часу, і часто саме уважність педагогів до того, що відбувається з учнем, стає вирішальним фактором.

Тож дуже важливо побудувати системну роботу із запобігання суїциду на рівні навчального закладу, не припускаючись деяких розповсюджених помилок.

Як вибудовувати роботу із запобігання суїциду в навчальному закладі?

Означимо деякі важливі фокуси роботи.

☑️ Така робота має бути системною, а не ситуативною з посиленням після випадків суїциду.

❌ Адже активність в проведенні заходів під назвами «Профілактика суїциду», «Ні суїциду», «Обираємо життя», які в екстреному порядку з’являються в планах роботи після трагічних та резонансних випадків в місті чи країні, не приносять бажаного результату.

Отже, зазначимо ще раз: запобігання суїциду – це робота, що має носити системний характер і однакове розуміння усіма учасниками освітнього процесу.

Вона має бути націлена на:

✅ формування цікавості до життя, вміння радіти та проявляти себе;

✅  системи цінностей та переконань, розвитку позитивного мислення;

✅ культури піклування про психічне здоров’я, яка включатиме роботу зі стереотипами та розвиток навичок самодопомоги;

✅ інформування про можливості отримання психологічної допомоги в онлайн та офлайн форматі;

✅ формування навичок емоційної саморегуляції та подолання проблем;

✅ інформування батьків щодо проявів суїцидальної поведінки та навчання навичок ефективного спілкування.

Під час організації таких заходів варто також враховувати деякі важливі нюанси:

📍Давайте заходам позитивну назву, що формує інтерес до життя, а не акцентуйте на тому, що сьогодні ми будемо говорити «про профілактику суїциду». Наприклад, “Життя, як найбільша цінність”, “101 спосіб впоратися з життєвими труднощами.”

📍Надавайте перевагу заходам на рівні класу, а не масовим заходам, щоб в учнів була можливість висловлювати свої думки, ділитися досвідом.

Година психолога в класі, присвячена розмірковуванню про способи піклування про психічне здоров’я, побудована в інтерактивній формі, спільний збір контактів, за якими можна отримати психологічну допомогу, дасть більший ефект, ніж загальна лекція на 4 класи, де учням лише розкажуть про важливість звертатися до психолога і дадуть декілька контактів.

📍Заходи мають бути системними. Ефективними будуть цикли зустрічей або тренінгових занять сталою групою, що формують навички життєстійкості, а не епізодичні заняття. Сталою групою може бути цілий клас або група, що сформувалася за оголошенням про старт циклу зустрічей за певною тематикою.

📍Під час розмови про тематику суїциду уникайте засудження, критики або звинувачень.

📍Уникайте уособлення досвіду: замість слів «якщо ти мав би такі думки», говоріть про те, «як би ти міг допомогти знайомій людині, що має такі думки».

📍Напрацьовуйте досвід звернення до організацій, що надають психологічну допомогу. Так, вже під час проведення заходу можна зробити пробний колективний дзвінок в службу довіри, щоб пересвідчитися, що вона працює. Це знімає острах першого дзвінка в ситуації, коли людина знаходиться в кризовому стані і шукає допомогу.

В Україні працює цілодобова гаряча лінія з запобігання самогубства та підтримки психічного здоров’я Life Line Ukraine 7333;

а також Національна гаряча лінія для дітей та молоді 0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного телефону) або 116 111 (з мобільного);

📍Періодично проводьте заходи з педагогічним колективом та батьками, під час яких інформуйте учасників про особливості підліткового віку, стереотипи, пов’язані з темою суїциду, маркери суїцидальної поведінки. Навчайте навичок емпатичного слухання.

Бережіть себе та своїх близьких!

Пам’ятайте, психічне здоров’я – це важливо!

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: