Автор: Ірина Чернилевська, директор ліцею № 179 м. Києва
Школа – храм для дітей. Бережімо храм дитячих душ
Почну з кінця. До чого ж ми дійшли? Педрада затверджує правила для сторонніх осіб. Уявіть собі! Це ПСИХІАТРІЯ… Керівник стає вартівником в укритті… Усі працюють за гроші, а школи можуть вантажити всім, на що немає грошей. Чому це стало можливим? Бо ми, керівники шкіл, дуже терплячі. А наші вчителі? А технічні працівники?
Вже скоро три роки війна… І ми працюємо 24/7, утримуємо укриття, Пункти Незламності… Учителів з кожним роком стає менше, а хороших учителів… Я НЕ МОВЧУ! Готова прийти на всі комітети, принесу всі документи, відео...щоб ви побачили шкільне укриття вночі..Мешканці, діти, собаки, коти, папуги..всі нам милі, рідні, потрібні...як лежать, сидять...А потім година, коли все миється... Читайте! Висловлюйтеся! Разом ми СИЛА, КОЛЕГИ. Читайте! Висловлюйтеся! Дійте! Годі мовчати!
Законопроєкт 11543 - проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо запровадження заходів безпеки в закладах загальної середньої освіти.
Покликання: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/44808
Колеги! Не мовчіть! Говоріть чесно і вголос про законопроєкт 11543 - проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо запровадження заходів безпеки в закладах загальної середньої освіти. Я скажу правду як практик, директор і освітянка… не ображайтесь (буде без реверансів).
Ці зміни і доповнення про що? Про безпеку. Супер! Звучить «засновник закладу освіти зобов’язаний ... забезпечити здійснення в закладі освіти заходів із забезпечення безпеки, виконання вимог охорони праці, пожежної безпеки» (доповнення до статті 37). Ніхто не проти, от тільки ХРОНІЧНЕ (десятиліттями) НЕДОФІНАНСУВАННЯ програм протипожежної безпеки… І винними завжди є ми, директори . Складається враження, наче це ми забули перевірити пожежні гідранти, обробити протипожежними сумішами все металеве і дерев’яне, наче ми особисто відмолись від пожежної сигналізації, начеми ми зробили ширину сходів не таку, як треба, розташували прилади опалення не на тій висоті... Я на дві сторінки можу детально розписати, що й де НЕ ТАК у школах. Штрафи кому? Нам, директорам. Або штрафують працівників управлінь освіти, бо ті теж маючи обмежений бюджет (профінансували дах, що тече, чи аварійний туалет, а не пожежну сигналізацію). Депутатів місцевих рад не оштрафуєш… Відповідальність …вона завжди персоніфікована, а не колективна. Тобто йде така гра: або штраф платіть, або заклад закривайте, дітей не навчайте… А ще тут пахне грошима: тривожні кнопки для поліції та системи пожежної сигналізації … Це потрібно, вартісно і обов’язково…
Читаємо далі: «…Керівник має сприяє проведенню заходів щодо здійснення профілактичної діяльності серед здобувачів освіти із запобігання вчиненню ними правопорушень» (доповнення до статті 38). Як керівник - сприяю… Сприяє вся команда ліцею.
А тепер УВАГА! Нова стаття 41-1.
І знову я запитую: це про що?
«1.З метою створення безпечного освітнього середовища керівники закладів загальної середньої освіти за рахунок коштів засновника, інших джерел, не заборонених законодавством, вживають комплекс заходів для запобігання та/або недопущення чи припинення заподіяння шкоди учасникам освітнього процесу.
2. До комплексу заходів, зазначених в частині першій цієї статті, належать: визначення правил перебування осіб (яких осіб?) на території та в приміщеннях закладу загальної середньої освіти; огородження території закладу загальної середньої освіти; облаштування закладу загальної середньої освіти технічними засобами охорони термінового виклику поліції».
А далі УВАЖНО!
3. Керівники закладів загальної середньої освіти можуть вживати додаткові заходи з охорони, в порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
4. Правила знаходження (перебування) осіб на території та в приміщеннях закладу середньої освіти ухвалюються педагогічною радою закладу загальної середньої освіти та затверджуються керівником закладу середньої освіти після погодження з засновником (засновниками)».
Це про що? Для яких осіб нормою Закону ПЕДРАДА має затвердити правила? У нас є розроблені правила внутрішнього розпорядку. Є посадові інструкції для вчителів, є правила для учнів. Ми ж ОСВІТНІЙ ЗАКЛАД і ОРГАНІЗОВУЄМО ОСВІТНЮ ДІЯЛЬНІСТЬ… І тут я - практик і директор ліцею - назву СЛОНА, якого всі бачать. Але про якого наші керманичі сором’язливо мовчать: ЦЕ ВСЕ НЕ ПРО ОСВІТУ, ЦЕ ПРО УКРИТТЯ В ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ… Війна викинула на поверхню багато запитів, до яких громади були не готові… УКРИТТЯ! Так, саме заклади освіти стали на передову цієї справи: діти мають бути в безпеці - кошти кинули на укриття в закладах освіти… І колективи закладів освіти власними силами, згуртувавши батьків, за стислі терміни закрили питання ремонту й облаштування укриттів на 80-90% для цілого міста... Місцеві органи влади і військові адміністрації показали на мапах шкільні укриття як доступні для всіх… Потім підтягнулись ПУНКТИ НЕЗЛАМНОСТІ… Теж на базі шкіл. Цілодобово… Жахливі смерті після бомбардувань і вимога пускати в укриття всіх із вересня 2023 ставила нас, директорів шкіл, у правову колізію: з одного боку, ми мали акти на максимальну кількість учнів в укритті (відповідно до Актів «метри на людину, потужності вентиляції»), а з іншого - ПУСКАЙТЕ ВСІХ, ХТО ПРИЙДЕ.. Я не пускала… Під час уроків укриття заповнене учнями і вчителями. І тільки постановою Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2023 р. № 1331 «Деякі питання ведення обліку об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту» було чітко озвучено норму про УКРИТТЯ ДЛЯ УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ…Але Закон вищий за постанову Кабміну. І я запитую ВСІХ: «ДЛЯ КОГО ПРАВИЛА МАЄ ЗАТВЕРДЖУВАТИ ПЕДРАДА?» Далі читаю запропоновану редакцію і завмираю від гордості за ПЕДРАДУ, БО «дотримання правил перебування осіб на території та в приміщеннях закладу середньої освіти є обов’язковими. Доступ осіб, які не є учасниками освітнього процесу, на територію та в приміщення закладу загальної середньої освіти здійснюється із дозволу виключно керівника закладу загальної середньої освіти, крім посадових осіб під час виконання повноважень, визначених законом». Ну от ми і почули, хто ці особи: ОСОБИ НЕ УЧАСНИКИ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ… Ви продовжуєте думати, що все це не про УКРИТТЯ В ШКОЛАХ? Колеги-директори, вітаю! Ми тепер ще й вартівники і особисто будемо запускати осіб не учасників освітнього процесу… Хоча не розумію: заклад освіти реалізовує питання освіти для учасників освітнього процесу. А не для сторонніх осіб…
Але читаєм далі:
«Забороняється знаходження (перебування) на території та в приміщеннях закладу загальної середньої освіти осіб: з явними ознаками алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння; з небезпечними предметами і речовинами, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України; з тваринами (крім таких, що використовуються в освітньому або виховному процесі).» Скільки турботи… І я, директор столичного ліцею, переповнююсь гордості, бо тепер школам дадуть… прилади для вимірювання алкогольного сп’яніння, може якісь експрес тести на наркотики. Або ж є тривожна кнопка: викликаємо поліцію, а вона хай з’ясовує… Тут варто прописати процедуру…І от НАРЕШТІ ПРАВДА чорним по білому: «6. Положення, передбачені частиною четвертою та п’ятою цієї статті, не застосовуються до об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту закладу загальної середньої освіти, вимоги щодо утримання, облаштування та експлуатації яких встановлюються законодавством».
І знову звертаю увагу: ні слова про порядок використання укриттів… І під час освітнього процесу, і після…Директори, готуймось! Ми мало працюємо, колеги! Жити в укриттях шкіл, давати дозвіл на допуск сторонніх осіб… Це скоро стане обов’язковим! А от пункт 7 «Керівник закладу загальної середньої освіти повідомляє уповноважений підрозділ органів Національної поліції України в разі наявності загроз безпечному освітньому середовищу для проведення в межах компетенції превентивних поліцейських заходів на території та в приміщеннях закладу загальної середньої освіти» виконаю зараз.
Шановні законотворці! Як директор ліцею попереджаю про загрози захворювань при необмеженому доступі сторонніх осіб .. І зараз я пишу не інфекційні хвороби… Я про лишай, бо бабуся-кошатниця, яка приходить в укриття, має явні ознаки цієї хвороби. І вона твереза і чудова бабуся… І люди, яких війна заганяє в укриття, приходять і лягають на лавки та стільці…Хтось знімає взуття, а хтось - ні… Грибкові захворювання ніг дуже поширені… І коли ранком люди ідуть, ПРОСАНУВАТИ всі поверхні санізайзерами є необхідною умовою спільного використання укриттів нашими дітьми і мешканцями … Але ні в Законі, ні в інших документах це не передбачено. А якщо Ви, шановні законотворці, не регламентуєте час використання укриттів, записавши норму ДОТРИМАННЯ ВИМОГ розрахунку норм метрів, повітря на людину, якщо Ви відкриєте укриття для всіх і під час освітнього процесу- то ваші слова про безпеку - БРЕХНЯ… Усі вимоги до медичних допусків для працівників освітніх закладів, до медичних довідок учнів, Санітарні регламенти втрачають будь-який сенс…Такі зміни в Закон про освіту - зрада освіти... Держава перекладає все на школи ... це слабка позиція! Сильна: створити систему укриттів для мешканців... поза школами. Але де взяти гроші, хто буде доглядати, прибирати, вартувати...це як системою протипожежних заходів. Всі знають, що треба, грошей немає...але є цап- відбувайло...Директори, штраф 3400 я заплатила...зараз жалкую! Не мовчіть! Банально, але за нами - діти...
Коментарі
Молодчинка! Колеги, не мовчімо! Це крик волаючого в пустелі. Усе написане - правда!!!!
Додати коментар