Джерело: Освіторія
РДУГ — це нейробіологічний синдром, за якого порушується здатність концентрувати увагу, характерні гіперактивність та імпульсивність. Люди із цим розладом іноді неуважні, часом голосні та часто страждають від ставлення оточення у школі, вдома, на роботі. Проте дослідники сумніваються, чи розглядати РДУГ як окремий розлад, чи пристосовуватися до конкретних його симптомів у людини. Переклали для вас найцікавіші тези з досліджень про розлад дефіциту уваги.
Чи варто розглядати РДУГ як розлад?
Не так давно вважалося, що розлад дефіциту уваги та гіперактивності (РДУГ) характерний лише для хлопчиків шкільного віку — неслухняних, які не можуть всидіти на уроках і постійно мають неприємності. Сьогодні кількість діагнозів РДУГ стрімко зростає у всіх вікових групах, причому найбільше — серед жінок юного та середнього віку.
За даними аналітичного центру Nuffield Trust, 4% населення Англії має РДУГ. Його симптоми часто збігаються із симптомами аутизму, дислексії та інших станів, що, як і РДУГ, викликані особливостями розвитку мозку. Загалом, 10–15% дітей мають порушення уваги та обробки інформації, які належать до цих категорій.
Зараз РДУГ розглядається як щось, що у вас або є, або немає. Такий бінарний підхід до діагностики має два наслідки. Перший полягає в тому, що ставлення до кожного як до хворого переповнює системи охорони здоров’я. Наприклад, в Англії терміни очікування на діагностику РДУГ сягають десяти років. А система освіти для дітей з особливими потребами тріщить по швах.
Другий наслідок виникає, коли до РДУГ ставляться як до дисфункції, яку потрібно виправити. Це призводить до жахливого марнування людського потенціалу. Змушування себе відповідати «нормі» виснажує і може викликати тривогу та депресію.
Бінарний погляд на РДУГ більше не підтримується наукою. Дослідники зрозуміли, що не існує такого поняття, як «мозок із РДУГ». Характеристики, навколо яких будується діагноз РДУГ (проблеми з увагою, імпульсивність, труднощі з організацією повсякденного життя), мають широкий спектр вираженості, так само, як і звичайні людські риси. Для тих, хто має важкий ступінь, ліки і терапія можуть мати вирішальне значення для закінчення школи або утримання на роботі. І навіть можуть урятувати життя, адже ліки пригнічують симптоми, що призводять до нещасних випадків.
Але в більшості людей із РДУГ симптоми досить м’які та зникають, коли їхнє оточення грає на їхніх сильних сторонах. Замість того, щоб намагатися зробити людей «нормальними», розумніше і доступніше пристосувати класні кімнати і робочі місця до нейрорізноманіття.
У Портсмуті в Англії вчителів навчили оцінювати нейрорізноманіття дітей за такими характеристиками, як мовлення, рівень енергії, увага та адаптивність. Мета полягає в тому, щоб визначити, де діти потребують підтримки (наприклад, легко відволікаються), а де мають сильні сторони (наприклад, є візуалами). І їм не ставлять жодних конкретних діагнозів.
Організація уроків з поєднанням сидячої, стоячої роботи та роботи в групах — це один зі способів полегшити життя учням з ознаками РДУГ. Можливість обрати час, коли приходити до школи або на роботу, може допомогти тим, хто виснажений сенсорним перевантаженням ранкового поспіху. Також можуть допомогти стислі конспекти уроків або робочі нотатки, навушники із шумопоглинанням і тихі куточки.
Такі речі повинні бути повсюдно доступні в школі та на роботі. Краще розуміння нейрорізноманіття знизить рівень булінгу в школах і допоможе керівникам зрозуміти, що люди з нейророзбіжностями часто є фахівцями, а не універсалами. Вони можуть погано справлятися з великими зібраннями чи галасливими класами, але є винятковими в таких речах, як багатозадачність, візуальна чи повторювана діяльність, що вимагає уваги до деталей.
Розумно використовувати таланти нейровідмінних людей означає делегувати те, що вони не можуть робити добре, іншим. Культура, яка толерантно ставиться до відмінностей і має просвітницький погляд на правила, допоможе людям досягти більшого і отримати більше від життя. Саме це, а не збільшення кількості візитів до лікаря, є найкращим способом допомогти велікій кількості людей, які вишиковуються в черги по діагноз РДУГ.
РДУГ — діагноз чи варіант різноманіття?
«Це як бути всередині пінбольного автомата із сотнею кульок», «Три внутрішні монологи», «Наче кілька треків, що грають одночасно». Так люди з розладом дефіциту уваги та гіперактивності описують те, що відбувається у них у голові. Коли так багато думок борються за увагу, важко зосередитися. Зустрічі пролітають повз, стосунки руйнуються, закрадається почуття неадекватності — разом із тривогою та депресією.
Кількість діагнозів РДУГ швидко зростає в багатьох країнах як серед дітей, так і серед дорослих. З-поміж пацієнтів 26 тисяч американських клінік частка тих, кому вперше поставили діагноз РДУГ, зросла на 60% з 2020 по 2022 рік. Кількість рецептів на ліки від РДУГ, виписаних Національною службою охорони здоров’я Англії, подвоїлася між 2018 і 2023 роками.
Таке зростання пояснюється кількома факторами, зокрема кращим розумінням того, як РДУГ впливає на жінок і дівчат, а також тим, що його симптоми важче переносити у світі, сповненому чинників, що відволікають.
Своєчасна діагностика дозволила багатьом, хто міг би страждати мовчки, отримати доступ до відповідних, а іноді й життєво необхідних ліків. Але дедалі більше експертів, що розвиваються в науковому розумінні РДУГ, ставлять під сумнів те, чи варто взагалі вважати його розладом.
Натомість вони кажуть, що РДУГ може просто представляти ще одну точку в спектрі нейрорізноманіття — діапазоні різних способів мислення і поведінки, які вважаються нормальними. Вони вказують на інші, немедикаментозні втручання, які мають позитивний вплив на людей із симптомами. Від створення сприятливого середовища, що розвиває їхні сильні сторони, до надання інструментів, які допомагають їм справлятися з викликами повсякденного життя.
Складність діагностики
РДУГ важко діагностувати. Психологи часто пов’язують його з «виконавчою функцією», загальним терміном для робочої пам’яті, когнітивної гнучкості та здатності гальмувати дії і думки, коли це необхідно. Наразі діагностика ґрунтується на наборі запитань про неуважність, гіперактивність та імпульсивність. А також на тяжкості проблем, спричинених симптомами.
Оцінки поширеності РДУГ залежать від діагностичних рекомендацій. За критеріями Всесвітньої організації охорони здоров’я, 1–2% британських дітей і підлітків мають цей розлад. За критеріями Американської психіатричної асоціації — 3–9%.
Такі суб’єктивні діагнози неминуче недосконалі. Наприклад, тривалий час не брали до уваги те, як РДУГ проявляється у дівчаток. Хлопчики удвічі-тричі частіше мають РДУГ, але гендерний розрив у діагнозах історично був набагато ширшим. Одна з причин полягає в тому, що дівчаткам краще вдається приховати (замаскувати) свою неуважність — те, що було упущено за чотири десятиліття досліджень РДУГ, зосереджених на хлопчиках і чоловіках.
Діагностика РДУГ у дорослих пов’язана з певними труднощами. Фізична гіперактивність дитини переростає у внутрішній неспокій. Неуважність і неорганізованість проявляються в боротьбі з повсякденними дорослими завданнями. Внутрішній неспокій при РДУГ можна легко сплутати з тривогою.
Вчені, які намагалися спростити ситуацію за допомогою контрольного списку біологічних маркерів РДУГ, залишилися з порожніми руками. Дві людини з РДУГ можуть мати схожі симптоми, спричинені абсолютно різними психологічними та неврологічними процесами, що лежать в основі цього розладу.
Дослідники, які вивчали структуру та роботу мозку, не змогли дійти згоди з приводу того, що саме характеризує мозок людини з РДУГ, якщо взагалі характеризує його. Дослідження, спрямовані на пошук генетичних підказок, також мало що дали, крім відкриття, що РДУГ передається спадково.
«За останні десять років стало більш загальноприйнятим, що РДУГ — це не тільки організм», — каже Едмунд Сонуга-Барке, нейробіолог з Королівського коледжу Лондона. Це може пояснити, чому специфічні психологічні втручання, наприклад, терапія для покращення робочої пам’яті, не змогли змінити ситуацію.
Медикаменти, навпаки, можуть бути дуже ефективними. Психостимулятори, які призначають найчастіше, допомагають зосередитися та сконцентруватися і діють негайно. Їхня ефективність у тому, що ці препарати стимулюють велику кількість систем мозку, які беруть участь у розвитку симптомів РДУГ.
Для людей із важкими симптомами медикаменти можуть змінити життя. Недавні дослідження, проведені у Швеції, показали, що вживання ліків пов’язано з меншою ймовірністю довготривалого безробіття у людей з діагнозом РДУГ. А також з меншою кількістю смертей від нещасних випадків.
Але переваги потрібно ретельно зважувати з ризиками. У дітей такі препарати можуть впливати на фізичний розвиток і призначаються лише у важких випадках. Побічні ефекти у дорослих включають підвищений ризик психозу і проблем із серцем, а також можуть погіршити проблеми із психічним здоров’ям.
Можливі кращі довгострокові рішення. Деякі вчені стверджують, що вони будуть пов’язані з розв’язанням проблеми довільних діагностичних критеріїв, які існують для РДУГ та інших когнітивних і нейроповедінкових розладів, наприклад, аутизму і дислексії.
Пристосування до симптомів, а не лікування розладу
Симптоми РДУГ часто спостерігаються в осіб з іншими подібними розладами, що ускладнює визначення найбільш відповідного діагнозу. Водночас, деякі з найпоширеніших симптомів, з якими стикаються люди з діагнозом одного із цих станів, взагалі виключені з діагностичних критеріїв. Наприклад, проблеми з емоційною регуляцією.
Щоб обійти ці проблеми, на думку деяких експертів, дітям і дорослим може бути кориснішим «трансдіагностичний» підхід. Тобто надання допомоги, адаптованої до конкретних когнітивних, поведінкових та емоційних труднощів людини, без діагностичних ярликів.
Дослідники довели, що зміни в оточенні людини можуть мати значні переваги. Діти краще справляються з життям, якщо батьки та вчителі створюють сприятливе, тепле середовище зі структурою та винагородою за академічні та поведінкові досягнення. У багатьох дорослих симптоми РДУГ «ідуть у підпілля», коли вони мають роботу і стосунки, які відповідають їхнім сильним сторонам. Стівен Хіншоу, психолог з Каліфорнійського університету в Берклі, зазначає, що 64% з майже 500 дітей із РДУГ мали симптоми, які змінювалися протягом 16 років спостереження. Сюди входили й періоди, коли вони не відповідали діагностичним критеріям цього стану.
Фахівці вважають, що можна досягти набагато більшого, якщо переобладнати школи і робочі місця так, щоб пристосувати їх для людей із симптомами РДУГ, а не чекати, що вони самі пристосуються до навколишнього середовища. У школах закриття дверей і вікон у класах зменшує шум, що відволікає. Організація навчання, що включає стояння і рух, допомагає дітям, яким важко всидіти на місці протягом усього уроку.
Доктор Дойл, який консультує роботодавців щодо того, як пристосуватися до нейрорізноманіття, виявив, що працівники з РДУГ та іншими нейророзладами вважають найбільш корисними вільні умови — наприклад, можливість працювати з дому або вибирати години, які вони проводитимуть в офісі.
Чи зможуть такі втручання самі по собі повторити успіх медикаментозного лікування, ще належить з’ясувати. Але вони можуть полегшити життя багатьом людям із симптомами, схожими на РДУГ, які звертаються до медикаментозного лікування, щоб розв’язати проблеми, спричинені обставинами, а не їхньою біологічною природою.
Коментарі
Додати коментар