Скасування нагородження медалями: чи зміниться кількість свідоцтв з відзнакою?

Скасування нагородження медалями: чи зміниться кількість свідоцтв з відзнакою?
Дата: 29.03.2025

Автор: Сергій Курпієв

Як відомо нагородження золотою та срібною медаллю як вид морального стимулювання випускників скасували наказом Міністерства освіти і науки України від 20 грудня 2024 року № 1771.

Отже, втратили чинність положення про золоту медаль “За високі досягнення у навчанні” та срібну медаль “За досягнення у навчанні” й наказ МОН від 17 березня 2015 року № 306, яким їх затверджено.

Тепер замість свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти (для осіб, нагороджених срібною медаллю “За досягнення у навчанні”) та свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти (для осіб, нагороджених золотою медаллю “За високі досягнення у навчанні”) видаватиметься свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти з відзнакою.

Причини скасування нагородження медалями за твердженням МОН та профільного комітету Верховної Ради:

1. Відзнака у формі медалі – це пережиток минулої епохи, який залишається поширеним у пострадянських країнах, у країнах Європи його не використовують.

2. Медаль не дає переваг під час вступу до закладів вищої освіти (вона не гарантує досягнення високих результатів зовнішнього незалежного оцінювання / національного мультипредметного тесту, тож це породжувало неоднозначності в позиціях щодо віддавання переваг медалістам під час вступу).

3. Недоброчесність у школах щодо медалей: для деяких керівників, управлінь освіти медалі – це про “самоствердження” та авторитет школи на кшталт “що більше медалей, то вище визнання”, як за радянських часів. У частині громад вираховувався так званий рейтинг шкіл відповідно до кількості отриманих медалей. Іноді, щоб надати дитині можливість отримати медаль, а школі – “визнання”, вдавалися до недоброчесних дій, наприклад з неправомірним виправленням оцінок. Іноді ж самі претенденти на медаль ставали “заручниками” закладу освіти, оскільки, претендуючи на медаль, були змушені брати участь в усіх олімпіадах та конкурсах

4. Вартість виготовлення медалей за державні кошти. За даними “Prozorro”, у 2023 році Державне підприємство “Інфоресурс” замовило 21300 медалей випускникам (16 700 золотих та 4 600 срібних) на суму 1 868 950 грн, у 2022 році було замовлено 20600 штук медалей (15 900 золотих та 4 700 срібних) на 1 771 050 грн

Так, за ці роки:

· кількість закуплених медалей збільшилася з 11,4 тис. до 24,8 тис., тобто на 117,54%;

· кількість медалістів збільшилася з 10,1 тис. осіб до 24,3 тис. осіб, тобто на 141,36%;

· кількість випускників зі 185 тис. осіб збільшилася до 231 тис. осіб, тобто лише на 24,67%;

· зріс показник співвідношення кількості золотих медалістів до кількості випускників – з 3,1% у 2019 році до 8,2% у 2024-му;

· співвідношення срібних медалістів до кількості випускників з року в рік залишається орієнтовно на рівні 2%.

Але бізнес є бізнес…

І зараз дитя, яке, не покладаючи рук пропахало все своє свідоме шкільне життя, може з гордістю заявити:

« Я здобув повну загальну освіту з відзнакою!»

- З якою відзнакою?

- З золотою(срібною) медаллю!

- Так відмінили ж (?)

- Школа(батьки) купили…

Медаль з позолотою -399 грн, з покриттям нікелем - 379 грн. (на мій суб’єктивний погляд- дизайн гарненький, хоча я повний профан в символографії та фалеристиці😊)

Цікаво: кількість свідоцтв з відзнакою завдяки вказаному наказу МОН:

а) збільшиться б) зменшиться в) залишиться без змін?😉

Вподобайки:

0
1
0
0

Коментарі

Вчитель

Положення про медалі скасували, а алгоритм нагородження " з відзнакою" для 11- класників не визначили! Якщо дивитися на 9 кл, то " з відзнакою" - за наслідками тільки річної оцінки, а як тепер з 11 кл, теж за результатами річного оцінювання, чи таки за два роки старшої школи?? Чіткого роз'яснення немає!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: