Українська освіта в комі

Українська освіта в комі
Дата: 15.02.2025

Автор: Оксана Хомич, доктор філософії з освітніх, педагогічних наук в УДУ імені Михайла Драгоманова

Освіта в Україні сьогодні переживає глибоку кризу. Замість того, щоб бути локомотивом розвитку, вона перетворилася на поле для зловживань та псевдореформ.

Українська освіта сьогодні має чимало хвороб. Прикрим є той факт, що деякі з них надзвичайно складно вилікувати, оскільки мають вже метастази. Ось декілька з них: 

Хвороба 1 - Псевдореформи

Замість реальних змін, освіта потерпає від постійних реорганізацій та змін, у тому числі й програм, які не покращують якості навчання.

Хвороба 2 - Псевдореформатори

За красивими словами про реформи часто ховаються люди, які думають лише про власні інтереси. Вони пиляють гранти, освоюють кошти та створюють видимість діяльності, замість того, щоб реально працювати на благо освіти.

Хвороба 3 - Корупція

Освітні гранти та кошти розкрадаються, замість того, щоб йти на розвиток якості навчання та її інфраструктури.

Хвороба 4 - Некомпетентність                     

Чиновники, які очолюють освітні відомства, часто не мають відповідних кваліфікацій та досвіду.

Хвороба 5 -  Байдужість

Педагоги та науковці часто відчувають себе безсилими перед системою, що призводить до байдужості та небажання працювати на результат.

Що ж робити?

Ситуація потребує негайного втручання, в деяких випадках - навіть хірургічного, оскільки вже медикаментозним шляхом, на жаль, нічого не зробиш. Тому для цього необхідно зробити ряд чергових  кроків: 

1) впровадження реальних реформ, змінюючи систему освіти не на папері, а на ділі, враховуючи інтереси учнів та педагогічних працівників; 

2) боротьба з корупцією - доречно провести аудит освітніх інституцій, які наживаються на освіті, виявити та покарати винних у зловживанні посадових обов'язків; 

3) залучення до управління освітою професіоналів; призначення на керівні посади кваліфікованих фахівців, з чистим бекграундом, потужним професійним досвідом та глибокими знаннями в галузі освіти.

4) підтримка вихователів, педагогів, науковців; створення для них гідних умов праці та можливості для професійного розвитку.

Українська освіта потребує радикальних змін, інакше вона приречена на занепад.

Вподобайки:

3
0
0
0

Коментарі

Ірина

Погоджуюсь із кожним словом. Те, що сьогодні відбувається в освіті, не має жодного логічного пояснення. Вперше за багато років корупція не просто є, вона всюди, адже таких коштів на освіту ще не виділяли (мені особисто дуже дивно, що це так масштабно і під час війни в країні). Але те, на що їх спрямовують, то це не завжди першочергова потреба, а можливість щось звідти комусь вхопити. Так, наші школи у переважній більшості мають надто плачевний стан: старі меблі, закуплені ще в радянські часи, опалювальні системи, що не мають змоги підтримувати нормальний температурний режим, шкільні подвір'я з подобою асфальтного покриття ( бо також укладалися ще в радянські часи), їдальні зі старезним устаткуванням, застарілі комп'ютерні класи, звичайні підвали, облаштовані під укриття (які різними комісіями визнаються придатними, при чому відсутня навіть нормальна підлога, то ж коли діти мають зійти вдруге, пил видно неозброєним оком і діти ним дихають) і просто масу інших проблем. А купують те, що скажуть. Коли заходиш у клас, в який закупили інтерактивну панель (яку сфотографують сто разів і надішлють усім, кому треба, не забуваючи розповсюдити в соціальних мережах з гарними дописами), ти мимоволі звертаєш увагу на старі парти в холодному кабінеті і розумієш щось не те, що інші. Стосовно перевантаження навчальних програм немає що й казати. Це просто ЖАХ! Така кількість інформації просто не може вміститися в дитячій голові (в дорослій також). А для чого це взагалі? Щоб діти втрачали бажання вчитися одразу і ми просто мали купу неосвічених людей? Це питання не одного допису, а глобальна і кричуща проблема. Знаєте, що для мене найстрашніше? Діти ненавидять школу!!! Вчителі ненавидять роботу!!! Це наша сучасна освіта!!!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: