Із 3 травня 2025 року подорожчала оплата за апостиль, який необхідний для використання українських документів в більшості країн світу.
Раніше вартість апостилювання для фізосіб становила 51 гривню, відтепер 610 гривень. Для юридичних осіб ціна на апостиль зросла з 85 гривень до 1060.
Це значить, що збільшиться розмір плати за проставлення апостилю на всіх документах, виданих органами юстиції, судами, державними архівними установами, а також на документах, які оформлюють нотаріуси України.
Водночас проставлення апостиля є однією з найпопулярніших послуг державної реєстрації, особливо зараз, коли багато українців-біженців намагаються влаштуватись на роботу закордоном або продати своє майно в Україні.
Апостиль — спосіб легалізації українських документів: для цього проставляється штамп апостилю на оригіналі документа або на його нотаріальній копії. Іншими словами, ця відмітка засвідчує дійсність підписів, статусу осіб, печаток та проставляється на українських документах, які будуть використовуватись за кордоном в усіх країнах-учасницях Гаазької конвенції.
Як розповіла у коментарі Delo.ua адвокатка компанії "Наказ" Наталія Чацкіс, роль апостилю важлива у використанні і легалізації українських документів саме за кордоном.
"Коли ви приходите до нотаріуса в Україні, засвідчуєте якусь довіреність і потім хочете використати її, наприклад, в Канаді, нотаріус підтверджує, що саме ви прийшли і підписали документ. Така функція нотаріуса. Але як Канада пересвідчиться, що це справді був нотаріус? Для цього використовується апостиль, яким державний орган підтверджує, що процедуру провів діючий нотаріус, з діючою печаткою і підписом", - пояснила адвокатка.
Аналогічно проходить підтвердження законності судових рішень, які видаються в Україні на звичайному бланку А4. Апостиль підтвердить, що це дійсно оригінал рішення, що це справжня печатка і підпис діючого судді. По суті, компетентний орган звіряє підписи і печатки з оригіналами, додала адвокатка.
За словами Наталії Чацкіс, різке зростання вартості апостилювання пов'язане з тим, що вона не змінювалась протягом останніх 20 років.
Досі порядок оплати послуг за проставлення апостилю регулювався наказом Міністерства юстиції України від 18 грудня 2003 року №161/5 "Про розмір та порядок оплати послуг з проставляння апостилю". Згідно з ним, українців, іноземних громадян та осіб без громадянства вартість апостилю становила 3 неоподатковувані мінімуми доходів громадян — 51 гривня, для юросіб — 5 неоподатковуваних мінімумів — 85 гривень.
Коментарі
Додати коментар