Вертолітне виховання

Вертолітне виховання
Дата: 24.02.2024

Потреба подбати про безпеку та щастя дитини може бути однією з причин, через яку в Сполучених Штатах переважає стиль виховання, який жартома називають гелікоптерним. Це інстинктивна поведінка, коли батьки зводять підтримку дитини на такий рівень, що “літають” над своїми дітьми, як вертоліт — звідси і народження цього терміну. Метафора була вперше використана у 1969 році доктором Хаїмом Гіноттом.

Найкращий спосіб описати вертолітне виховання — це «гіперзалучення в життя дитини». Воно є протилежністю вільному вихованню, де заохочуються незалежність та самостійне мислення, але тісно пов’язане з ситуацією, коли батько, так би мовити, «зрізає» будь-яку проблему, з якою може зіткнутися дитина, щоб вона ніколи не відчувала болю, образи, розчарування.

Як виглядає вертолітне виховання на різних етапах життя?

Дитина, яка починає ходити. Батьки:

– намагаються запобігти кожному незначному падінню і запобігають відповідним віку ризикам,

– ніколи не дозволяють дитині грати одній,

– постійно запитують у вихователя дошкільної установи звіти про виконану роботу,

– не заохочують відповідну до розвитку незалежність.

Початкова школа. Батьки:

– наполягають у розмові зі шкільною адміністрацією, щоб дитина навчалася у найкращого вчителя,

– вибирають друзів для дитини,-

– виконують домашні завдання та шкільні проєкти замість дитини,

– не дозволяють дитині вирішувати проблеми самостійно.

Підлітки та старшокласники. Батьки:

– не дозволяють дитині робити відповідний віку власний вибір,

– надмірно залучені до життя класу та позакласних заходів, щоб убезпечити дитину від невдач чи розчарувань,

– сперечаються з вчителями та викладачами з приводу поганих оцінок тощо.

Які причини вертолітного виховання?

Страхи за своє майбутнє. Деякі батьки твердо вірять, що запобігають труднощам дитини у подальшому житті. Дитина, яка отримала низьку оцінку, виключена зі спортивної команди або не вступила до коледжу за своїм вибором, може отримати страх та невпевненість за своє майбутнє.

Тривога

Деякі батьки переживають, що їхня дитина буде скривджена чи розчарована, тому роблять все, щоб цього не сталося. Але дорослі можуть не усвідомлювати, що біль і розчарування є частиною життя і допомагають дитині зростати і ставати більш стійкою.

У пошуках мети

Вертолітне виховання також може виникнути, коли батьки засліплені досягненнями своєї дитини. Це змушує їх почуватися найкращими батьками.

Надкомпенсація

Можливо, батько-вертоліт не відчував кохання чи захисту з боку власного батька і присягнувся, що його діти ніколи не відчують подібного.

Тиск однолітків

Батьки, які оточують себе батьками-вертольотами, можуть відчувати необхідність наслідувати саме цей стиль виховання, побоюючись, що інші вважатимуть їх не такими хорошими батьками.

Які переваги вертолітного виховання?

Це спірний сучасний стиль виховання, але насправді є дослідження, що показують, що батьки, які беруть активну участь у житті своїх дітей, отримують більше щастя та сенсу в житті. Проте, переваги вертолітного виховання можуть не поширюватись на дітей.

Якими є наслідки вертолітного виховання?

Воно може мати неприємні наслідки, тому що в дитини почне розвиватися низька впевненість і самооцінка. В свою чергу це призведе до інших проблем – тривоги та депресії. А почуття не зникнуть просто тому, що дитина стане старшою.

Одне з досліджень 2014 року показало, що виховані батьками-вертольотами студенти коледжів з більшою ймовірністю можуть приймати заспокійливі та антидепресанти.

Існує також ризик того, що дитина в подальшому вважатиме, що заслуговує на певні привілеї, а світ буде все можливе робити заради неї.

Деякі діти діють агресивно, коли відчувають, що батьки намагаються надто сильно контролювати їхнє життя. Інші ростуть із поганими навичками подолання труднощів. Оскільки вони не навчилися справлятися з невдачами чи розчаруваннями у початковій, старшій школі чи коледжі, їм також може не вистачати навичок вирішення конфліктів.

Як уникнути вертолітного виховання?

Показати дитині, що ви завжди поруч і навіть тоді, коли не вирішуєте за неї всі її проблеми.

Ось як вирватися на свободу та заохочувати незалежність від вашої дитини:

– запитайте себе, чи ви хочете, щоб дитина завжди покладалася на вас у вирішенні проблем, чи хочете, щоб вона розвивала життєві навички?

– якщо ваші діти дорослі, дозвольте їм боротися з бажанням втручатися в життя їхніх дітей. Це можуть такі дрібниці, як зав’язування шнурків на черевиках, прибирання в кімнаті або вибір одягу.

– нехай діти самі ухвалюють відповідні віку рішення. Дозвольте дитині початкової школи вибирати секцію або хобі, а старші діти нехай обирають, які заняття відвідувати.

– після того, як у вашої дитини виникли розбіжності з другом, колегою чи начальником, не втручайтесь і не намагайтеся виправити це. Навчіть їх навичкам самостійного вирішення конфлікту.

– дозвольте своїй дитині зазнати невдачі. Це важко, але навчить справлятися з розчаруванням.

– навчіть їх життєвим навичкам приготування їжі, прибирання, прання, особистого спілкування та розмов з вчителями.

Матеріали підготувала доцентка кафедри Третяк О.П.

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: