Впроваджуємо програми наставництва в школі

Впроваджуємо програми наставництва в школі
Дата: 25.09.2024

Автор: Алина Зинченко

Навчальний рік приносить нові виклики для учнів, особливо для тих, хто вперше приходить у школу або змінив заклад освіти. Впровадження програм наставництва для новачків є ефективним способом підтримки їхньої адаптації та полегшення соціальної інтеграції. Такі програми стають дедалі популярнішими як в Україні, так і за кордоном.

Поняття «наставництво» має декілька визначень. У загальному значенні наставництво — це відносини, в яких досвідченіша особа допомагає менш обізнаній опанувати певні компетенції.

Для України цей термін є звичним, але досліджуючи це поняття за кордоном, ви можете зустріти такі визначення, як — менторинг, програми «Buddy», Big Brothers Big Sisters, New Teacher Induction Programs. В Україні також поширене поняття менторства (менторингу), як процесу неформальної передачі знань, соціального капіталу та психологічної підтримки між особою, що має більше досвіду та знань (ментором), і особою, що їх потребує (протеже).

Які бувають програми наставництва у школі?

Наставництво — це система підтримки, яка допомагає молодшим учням або новачкам у школі впоратися з труднощами адаптації.

Програми наставництва є звичайною практикою у багатьох європейських та американських школах і університетах, де вчителі та/або старшокласники допомагають новим учням інтегруватися та знайти друзів.

В школі наставництво може бути реалізовано в таких напрямах: «досвідчений вчитель — вчитель-початківець», «досвідчений вчитель — учень», «старшокласник — учень молодшої та середньої школи» тощо. У цьому дописі ми розглянемо детальніше напрямки «вчитель — учень» та «учень — учень».

Різниця між наставником та buddy

Наставник — це зазвичай вчитель або педагогічний працівник (соціальний педагог, психолог, ін.), який відповідає за реалізацію програми. Він підтримує учасників, контролює прогрес програми та організовує зустрічі з учнями для обговорення їхнього досвіду в програмі. Наставник забезпечує виконання програми, допомагаючи новим учням легше адаптуватися до нового навчального середовища.

Buddy — англійський термін, що означає «друг», «приятель» або «партнер». Програма «buddy» - добровільна дружба між двома учнями, де один із них більш досвідчений і добре обізнаний у шкільному середовищі, а інший — новачок, який потребує підтримки. Старший учень допомагає новачкові з орієнтацією у школі, управлінням навчальними обов'язками, знайомством з новими друзями, таким чином створюючи атмосферу підтримки та безпеки.

Чому це працює?

Програми наставництва мають позитивно впливають на емоційний стан учнів та допомагають знизити рівень тривожності. Національний інститут освіти Норвегії відзначає, що система наставництва у школах сприяє розвитку емоційної стійкості та лідерських якостей у старшокласників, а також знижує кількість конфліктів і випадків булінгу.

📌 Переваги для учнів:

• Емоційна підтримка. Наставники допомагають новачкам подолати перші труднощі у новому середовищі, знижуючи рівень стресу.

• Розвиток лідерських якостей. Старшокласники отримують можливість розвивати свої лідерські та комунікаційні навички, що готує їх до життя за межами школи.

• Зниження булінгу. У школах, де діють програми наставництва, спостерігається зниження рівня конфліктів та булінгу серед учнів.

• Швидша адаптація. Завдяки всебічній підтримці та атмосфері прийняття, процес адаптації до навчального середовища відбувається мʼякіше та швидше, ніж зазвичай.

Як організувати програму наставництва за форматом «учень — учень» у школі?

Визначення цілей: Перший крок — чітке визначення мети програми. Наприклад, полегшення адаптації нових учнів, допомога в інтеграції до шкільної команди або розвиток лідерських якостей у старшокласників.

1. Підбір наставників. Наступний етап — обрати старшокласників, які готові взяти участь у програмі. Важливо, щоб вони мали розвинені комунікаційні навички та бажання допомагати іншим.

2. Навчання наставників. До впровадження програми наставництва варто організувати навчальні сесії для старшокласників, які стануть «бадді». Ці зустрічі мають бути присвячені основам комунікації, емоційної підтримки та вирішення конфліктів для розвитку лідерських якостей старшокласників.

3. Створення інструкцій та матеріалів. Для наставників та підопічних учнів необхідно створити чіткі інструкції щодо програми. Це можуть бути інформаційні буклети або онлайн-матеріали, які допоможуть зрозуміти процес взаємодії, встановити правила та чіткі ролі.

4. Регулярні зустрічі. Наставники та їхні підопічні повинні регулярно зустрічатися для обговорення досягнень та труднощів. Ці зустрічі можуть проводитися як у неформальному середовищі, так і під наглядом вчителів або шкільних працівників (соціальних педагогів, психологів).

5. Підтримка та зворотний зв'язок. Важливо, щоб педагоги та соціальні працівники постійно підтримували програму та стежили за її ефективністю. Це дозволить вчасно виявити проблеми та коригувати процес. Для цього декілька разів за період влаштовуйте сесії питань-відповідей, дружні кола підтримки, де всі учасники процесу зможуть вільно надати свій фідбек.

Приклади впровадження програм наставництва за кордоном:

Наставництво у форматі «учень — учень»

•  Програма підтримки однолітків у Словаччині. Ця програма спрямована на допомогу дітям, які приїхали з інших країн та вперше опинилися в новому навчальному середовищі. Старші учні стають «приятелями» для новачків і допомагають їм пристосуватися до нових умов навчання, зрозуміти шкільну систему та знайти нових друзів. Основна мета програми — створити дружнє та підтримуюче середовище для учнів, що сприяє соціальній інтеграції.

Деталі можна знайти за посиланням у першому коментарі 👉https://www.statpedu.sk/sk/vyskum/vzdelavanie-deti-cudzincov/program-rovesnickej-podpory/. Для прочитання сайту використовуйте автоматичний переклад сторінки google, в кінці сайту ви знайдете корисні матеріали, додатки, форми (у т.ч. українською мовою) щодо впровадження програми у школі.

Conscious Discipline пропонує відео про програму buddy в одній зі шкіл, яка сприяє розвитку соціальних та емоційних навичок, надаючи старшим учням можливість бути наставниками для молодших. Ця програма покликана допомагати учням знаходити впевненість у собі, навчатися взаємодіяти і підтримувати одне одного. Деталі доступні за посиланням у другому коментарі ​ (англійською). 👉 https://consciousdiscipline.com/videos/the-buddy-program/

Наставництво у форматі «вчитель — вчитель»

• Посібник British Council з наставництва містить корисні методичні матеріали, які знадобляться вам, якщо ви бажаєте впровадити програму з навчання молодих вчителів у школі. (посилання на посібник ви знайдете у третьому коментарі) 👇

https://www.britishcouncil.org.ua/sites/default/files/programa_shkilnogo_nastavnyctva_v_ukrayini.pdf

• Посібник психологині, Ph.D. Linda Phillips-Jones з менторства містить інформацію про те, якими навичками має володіти наставник для успішного впровадження програм. (посилання на посібник — у четвертому коментарі, посібник написано англійською мовою). 👇

https://my.lerner.udel.edu/wp-content/uploads/Skills_for_Sucessful_Mentoring.pdf

Програми наставництва як елемент інклюзивності

Програми buddy також створюють можливості для розвитку лідерських якостей та інклюзивного простору. Наприклад, організація Best Buddies International підтримує людей з інтелектуальними та фізичними особливостями розвитку (IDD) через дружні відносини, допомагаючи їм знаходити роботу, розвиватися та жити інклюзивно. Це чудовий приклад того, як подібні програми можуть створювати рівні можливості для всіх.

Програми наставництва можна запускати в будь-який період навчального року, коригуючи цілі для наставників залежно від періоду: познайомити з закладом освіти та його традиціями, допомогти з виконанням домашніх завдань, допомогти з підготовкою до участі в конкурсі тощо.

Створіть програму наставництва у своїй школі і залучайте колег до цієї важливої ініціативи!

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Ірина

Ви впевнені, що сучасні діти хочуть бути наставниками? Ви помиляєтеся. Учитель на мізерну зарплатню також не хоче .

Додати коментар

Новини:

Поділитися: