Заспокоїти галасливий клас: 18 таємних способів учителя

Заспокоїти галасливий клас: 18 таємних способів учителя
Дата: 20.09.2023

Кожен учитель знає, як швидко сміх одного учня посеред зосередженої роботи може перейти на весь клас. І перш ніж ви встигнете відреагувати, на уроці вже почнеться  гармидер. Часом дітям потрібна ця хвилинка пустощів, щоб відволіктися. Але важливо швидко повернути увагу учнів назад до роботи. Тож переклали для вас дієві методи від американських учителів з ресурсу edutopia.org.

Відразу зазначимо: кричати, стукати по столу чи гучно плескати у таких ситуаціях експерти геть не радять. Адже такі дії вчителя можуть викликати занепокоєння у дітей, що мають ментальні проблеми. Якщо дитина пережила травматичну подію або має розлад емоційного спектра, гучні звуки можуть стати тригером для неї. Крім того, колеги-вчителі, які проводять урок у сусідньому кабінеті, точно не будуть у захваті від шуму за стіною.

Професор педагогіки та колишній класний керівник Тодд Фінлі радить демонструвати учням практику тиші в перший же тиждень навчання. Покажіть дітям ваш сигнал тиші та потренуйтеся з ними у швидкості реакції на нього. Зробіть кілька таких тренувань: учні навмисне галасують — ви даєте сигнал — вони повинні швидко затихнути.

Як заспокоїти дошкільнят та учнів початкової школи

Жменька тиші. Складіть долоні та пошепки оголосіть, що у вас є тиша. Дивіться на свої руки та вдавайте, що в них щось є. Учні почнуть підхоплюватись і нахилятися, щоб побачити, що відбувається. Потім попросіть учнів «передати тишу» класом по колу і спостерігайте, як галас вщухає.

Чарівний спрей. Ви можете наповнити пульверизатор водою і підписати його «Спрей для заспокоєння». Звичайно, не розпилюйте його безпосередньо на гамірливих учнів. Натомість розпиліть його в повітрі, коли клас починає галасувати, і скажіть учням, що його сила поширюється по всій кімнаті.

Трюк із фальшивим зефіром. Запропонуйте учням закинути уявний зефір до рота та зробіть це разом з ними. Потім надуйте щоки так, ніби зефіру стало багато, а діти зроблять те саме. Це веселий спосіб привернути увагу, тож учні з радістю виконують його, втрачаючи здатність розмовляти після того, як покладуть до рота уявний зефір.

Дзвіночки. Поставте у класі дзвіночок, яким плануєте заспокоювати дітей. Коли стає гамірно, дзвоніть у дзвіночок та просіть учнів уважно слухати та підіймати руку, коли вони перестануть чути звук.

Дитина, яка говорить пошепки. Коли в класі стає гучно, починайте говорити тихіше. У певний момент можете навіть перейти на шепіт. Учні наслідуватимуть ваш приклад або просто затихнуть, щоб почути, що ви говорите.

Способи заспокоєння учнів середньої школи

Зворотний відлік. Класичний відлік від 5 до 1 може чудово спрацювати. Хоча ви можете рахувати і від 3, і від 10, залежно від вашого рівня терпіння.

5 кроків тиші. Запропонуйте учням 5 сходинок до заспокоєння. Ви можете називати їх самостійно або повторювати разом з учнями.

• Я дивлюсь на того, хто говорить.

• Я тихий/а.

• Я нерухомий/а.

• Я відкладаю все з рук.

• Я слухаю.

Гукання та відповіді. Ви можете придумати власні вигуки, на які діти будуть відповідати. Ось кілька прикладів:

Ви: «1, 2, 3 погляд сюди!» Учні: «1, 2 погляд на вас!»

Ви: «Спустило колесо!» Учні: «Ш-ш-ш»

Ви: «Хмара!» Учні: «Бум!» (вдаючи звук грому)

Я кажу. Коли стає гамірно, спробуйте гру «Я кажу». «Я кажу: хто чує, торкніться носа, хто чує, торкніться вуха, хто чує, торкніться ліктя». Поступово повторюйте команди все тихіше і тихіше, доки не перейдете на шепіт.

Плескання у відповідь. Придумайте з класом власну плесканку, яку починаєте ви, а учні мають вам відповісти. Наприклад, два повільні плескання і три швидкі. Продовжуйте, поки всі учні у класі не будуть відповідати на плесканку.

Сигнали руками. Це може бути поступове загинання пальців або знак тайм-ауту (показати долонями літеру «Т»). Головне — узгодити заздалегідь з учнями сигнал.

Графік рівня шуму. Намалюйте графік з рівнями шуму. Назвіть їх умовно «голос школи пантоміми», «голос бібліотеки», «голос концерту класичної музики», голос «рок-концерту». Відразу зазначте, що останній недозволений у класі. Визначте з учнями заздалегідь, який рівень шуму відповідає кожній позначці. І при виконанні певного завдання, виберіть той рівень, який допустимий у цей момент. Якщо учні переходять межу, нагадайте їм про правила.

По буквах. Виготовте з картону або придбайте букви, щоб скласти напис «ШУМ». Наклейте магнітну стрічку позаду кожної та прикріпіть в кутку дошки. Коли рівень гучності у класі починає підвищуватись, підходьте до дошки та посуньте вгору першу літеру. Якщо діти не реагують, через певний час посуньте наступну, поступово складаючи слово. Робіть це без коментарів. Більш уважні та відповідальні учні почнуть робити зауваження тим, хто ще не затих. Якщо не впевнені, що такого короткого слова вистачить для заспокоєння, можете спробувати слово «ГАМІР».

Як заспокоїти старшокласників

Заспокійлива музика. Якщо ви помічаєте, що під час самостійної роботи учні починають шуміти, спробуйте увімкнути спокійну музику. Це можуть бути класичні композиції або просто повільні мелодії без слів. Учитель Дженні Монтаньо пропонує увімкнути струнний квартет Vitamin String Quartet — гурт, який виконує поп- та рок-пісні у форматі струнної музики.

Ввічливе попередження. Швидко скажіть: «За хвилину мені знадобиться ваша цілковита увага, тому, будь ласка, закінчуйте свої розмови». Якщо ви попередите учнів про те, що буде перехід, вони швидше і з меншим протестом підуть назустріч.

Розпочніть розмову. Вчителька мистецтва Джоетта Каррі розповіла, що для того, щоб зосередити всіх учнів, вона підходить та ставить особисте запитання 2-3 дітям у передній частині класу. Наприклад, запитує їхню думку про певну картину або її власний малюнок. Тоді учні, що сидять позаду, не хочуть залишатися осторонь розмови та затихають, щоб її почути та включитись.

Шокуйте. Якщо ви знаєте іноземну мову — хоча б кілька слів чи фраз — ви можете шокувати клас, змусивши його затихнути. Наприклад, використайте базові німецькі фрази: будь-що від «Eins! Zwei! Drei!» до «Ich liebe dich». Не важливо, чи учні знають їх значення. Це швидко приверне увагу класу.

Мовчанка. Стійте тихо, доки всім не стане цікаво, чому ви мовчите. Ви можете розпочати свою мовчанку фразою «Я почекаю». Але майте на увазі, що мовчання може мати зворотні наслідки, коли маєш справу з особливо неспокійним класом. Тому краще продумати запасний план.

Джерело:

Вподобайкі:

0
0
0
0
1

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: