У листі МОН від 09.05.2025 №1/9535 надано офіційні рекомендації щодо завершення 2024/2025 навчального року в закладах загальної середньої освіти. Тож ми підготували детальний огляд цього документа та визначили основні положення, які мають врахувати педагогічні колективи шкіл.
Тривалість навчального року
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2024 №841 «Про початок навчального року під час воєнного стану в Україні» 2024/2025 навчальний рік у закладах загальної середньої освіти триває з 02.09.2024 до 30.06.2025. Дата завершення навчального року (30.06.2025) є граничною, але не обов’язковою для закінчення занять у всіх закладах загальної середньої освіти.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про повну загальну середню освіту» та ст. 23 Закону України «Про освіту» педагогічна рада закладу освіти в межах своєї автономії може самостійно визначати:
• дату завершення навчальних занять;
• дати канікул;
• необхідність проведення та формат свята, що ознаменовує закінчення навчального року.
Під час ухвалення рішення щодо дати завершення навчального року заклад освіти має врахувати наскільки навчання в умовах війни вплинуло на психічний стан та інтелектуальний розвиток учнів, чи є в них освітні втрати та які активності будуть найбільш дієвими для їхнього подолання.
Подолання освітніх втрат
Відповідно до законодавства питання щодо виконання освітньої програми, навчального плану є внутрішніми питаннями кожного закладу загальної середньої освіти, його педагогічної ради та завданням педагогічних працівників.
Постійна загроза безпеці учасників освітнього процесу призводить до втрат у результатах навчання учнів і, відповідно, якості освіти. Для подолання освітніх втрат а рівні закладу освіти МОН рекомендує:
• організувати гнучкий освітній процес;
• забезпечити моніторинг результатів навчання здобувачів освіти з використанням діагностичного інструментарію;
• провести відповідне тестування, щоб мати змогу вибудувати індивідуальні освітні траєкторії для учнів, які цього потребують;
• у червні запровадити додаткові заняття, консультації, освітні екскурсії, роботу пришкільних (мовних, математичних, природничих тощо) таборів. Проведення цих заходів не є обов’язковим, а їхня форма організації має визначатись залежно від безпекової ситуації в регіоні.
Звільнення від ДПА
Законом України від 29.10.2024 № 4034-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2025 року» у 2025 році скасовано ДПА, а випускники 4-х, 9-х, 11-х класів звільнені від її проходження.
Переведення учнів на наступний рік навчання
Переведення учнів закладу загальної середньої освіти на наступний рік навчання врегульовано відповідним Порядком, затвердженим наказом МОН від 14.07.2015 № 762 (зі змінами). В умовах воєнного стану, з метою забезпечення безперервності здобуття освіти дітьми, МОН рекомендує врахувати в роботі такі документи:
• Методичні рекомендації щодо окремих питань здобуття освіти в закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні, затверджені наказом МОН від 15.05.2023 № 563;
• рекомендації щодо зарахування результатів навчання українських дітей у закладах освіти країни перебування, затверджені наказом МОН від 13.06.2024 № 836.
Вручення документів про освіту
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про повну загальну середню освіту» після завершення навчання за освітньою програмою відповідного рівня повної загальної середньої освіти незалежно від форми її здобуття учні отримують документи про освіту:
• свідоцтво про початкову освіту;
• свідоцтво про базову середню освіту;
• свідоцтво про повну загальну середню освіту.
Вручення документів про освіту та додатків до них випускникам ЗЗСО, які тимчасово перебувають за межами України, здійснюється відповідно до Порядку міжвідомчої взаємодії з питань вручення здобувачам освіти, затвердженого наказом МОН та МЗС України від 12.04.2023 №419/165.
Наказом МОН від 20.12.2024 № 1771 визнано таким, що втратило чинність Положення про золоту медаль «За високі досягнення у навчанні» та срібну медаль «За досягнення у навчанні» та внесено окремі зміни до деяких нормативно-правових актів щодо замовлення та видачі документів про освіту здобувачам освіти. Так, замість свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти з відзнакою (для осіб, нагороджених золотою медаллю та срібною медаллю) буде виготовлятися та вручатися свідоцтво про повну загальну середню освіту з відзнакою.
Наказом МОН від 15.04.2025 № 570 внесено зміни до Порядку переведення учнів закладу загальної середньої освіти на наступний рік навчання та передбачено, що:
• випускники 11 (12 класів) ЗЗСО, які за результатами річного оцінювання з усіх предметів, що вони вивчали на рівні профільної середньої освіти та ДПА (у разі її проведення), мають результати навчання високого (10, 11, 12 балів) рівня, отримують свідоцтво про повну загальну середню освіту з відзнакою;
• учні 9-х класів, які за результатами річного оцінювання з усіх предметів, що вони вивчали на рівні базової середньої освіти, та ДПА (у разі її проведення) мають результати навчання високого (10, 11, 12 балів) рівня, отримують свідоцтво про базову середню освіту з відзнакою.
У 2024/2025 та 2025/2026 навчальних роках перелік предметів / інтегрованих курсів для визначення рівня результатів навчання має відповідати:
• на базовому рівні загальної середньої освіти - переліку обов’язкових освітніх компонентів, визначеному у навчальному плані закладу освіти за 9-й клас, який укладений на основі наказу МОН від 20.04.2018 № 405;
• на рівні профільної середньої освіти - переліку обов’язкових освітніх компонентів, визначеному у навчальному плані закладу освіти за 10 та 11(12) класи, який укладений на основі наказу МОН від 20.04.2018 2018 року № 408.
При визначенні учнів, які претендують на отримання документа про освіту з відзнакою, заклади освіти мають враховувати ті результати, які вони мали при завершенні вивчення навчальних предметів на відповідному рівні:
• на базовому рівні середньої освіти, як правило, мають бути враховані результати річного оцінювання за 9 клас. МОН рекомендує вважати пропедевтичні курси, які вивчались на першому циклі базової середньої освіти, як початок вивчення навчальних предметів, вивчення яких завершено на другому циклі (у 9 класі);
• на рівні профільної середньої освіти – за 11(12) клас і за 10 клас, якщо вивчення навчального предмета та/або інтегрованого курсу завершено у 10 класі.
Також МОН звертає увагу на те, що види та форми заохочення і відзначення (нагородження похвальним листом, грамотою, золотою чи срібною медаллю) учнів визначаються установчими документами закладу освіти та/або відповідним положення, затвердженим педагогічною радою. Законодавством не встановлено обмежень стосовно видів і форм заохочень учнів та критеріїв щодо їх застосування, тож відповідні рішення можуть ухвалювати заклади освіти, органи місцевого самоврядування, засновники закладів освіти, громадські об’єднання, юридичні та фізичні особи.
Коментарі
Додати коментар