Автор: Євген Ткаченко, математик (викладач освітнього закладу, вчитель школи Супергероїв), репетитор
Учень зриває урок. Виганяти — не можна. Чіткого алгоритму дій в таких випадках — немає. Підтримки — теж. І в кінці винен… вчитель. Знайомо? У більшості українських шкіл сценарій виглядає однаково:
зауваження, розмова, прохання «не заважати», ще одна розмова. А потім звучить головна фраза: «Вчитель не зміг налагодити контакт». Особливо якщо вчитель молодий. Бо до адміністрації часто навіть не йдуть — очікування просте:
стануть на бік учня. Класний керівник знає про проблемних дітей. Допомога зазвичай — на рівні співчуття. Батьки? Для батьків їхня дитина майже завжди найкраща і права . І в результаті вчитель залишається сам. Сам проти зриву уроків. Сам проти системи. Сам проти вигорання.
Але, так працює не весь світ. Є країни, де зрив уроку — це не «характер дитини», а порушення правил.
Фінляндія. Там проста логіка:
Teacher teaches. Parents raise.
Дитина відповідає за свою поведінку. Повторні порушення, індивідуальний план, можливе відсторонення від школи.
Сінгапур. Нульова толерантність до зриву уроків: прибирання школи, громадські роботи, офіційні догани, переведення в іншу школу. І головне — вчителя не звинувачують. Навпаки: якщо він НЕ реагує — виникають питання до вчителя.
Велика Британія. У кожній школі є Behaviour Policy. Вчитель має право видалити учня з уроку. Існують спеціальні кімнати дисципліни — Isolation Reflection room. Порушник сидить там цілий день і працює мовчки.
США. Suspension. Expulsion. Відповідальність батьків. У деяких штатах — штрафи та обов’язкові курси для батьків.
Японія. Сильна культура відповідальності перед колективом. Робота з батьками. Робота з класом. Соціальний тиск працює краще за покарання.
У сильних освітніх системах давно зрозуміли просту річ:
Без дисципліни немає навчання.
Вчитель не повинен боротися сам.
Підтримка вчителя — норма.
Видалити з уроку — норма.
Виклик батьків — норма.
Система дисципліни — норма.
Бо школа — це місце, де мають вчитися ті, хто хоче вчитися.
І питання дуже просте:
коли така система стане нормою і в нас?
PS картинка ілюстративна
Коментарі
Додати коментар