Як сформувати безпечне і здорове освітнє середовище в закладі освіти?

Як сформувати безпечне і здорове освітнє середовище в закладі освіти?
Дата: 02.06.2025

🔥 БЕЗПЕКА В ШКОЛІ: ЧОМУ ЦЕ ТАК ВАЖЛИВО? ЧИ БЕЗПЕЧНА ВАША ШКОЛА?

Чи знаєте ви, що безпечне освітнє середовище сприяє кращим навчальним результатам, підвищує самооцінку учнів і створює позитивний клімат у колективі? Коли діти почуваються захищеними, вони з більшим бажанням пізнають світ і розвивають свої таланти.

Обговорімо, що потрібно зробити для створення безпечного освітнього середовища.

Зосереджуємося на чотирьох ключових напрямках:

1. Формування культури БЖД в учасників освітнього процесу.

2. Знання нормативно-правового підґрунтя організації роботи з охорони праці та БЖД.

3. Розробка локальних документів закладу освіти.

4. Забезпечення безпечних умов для навчання та роботи учасникам освітнього процесу.

1️⃣ Формування культури БЖД в учасників освітнього процесу

Безпечне освітнє середовище передбачає наявність безпечних умов навчання та праці, комфортної міжособистісної взаємодії, яка сприяє емоційному добробуту учнів, педагогів, батьків, відсутність будь-яких проявів насильства й достатньо ресурсів для їх запобігання, а також дотримання прав і норм фізичної, психологічної, інформаційної та соціальної безпеки життєдіяльності кожного учасника освітнього процесу.

Ось кілька порад, які допоможуть вам виховувати культуру безпеки життєдіяльності.

✍️Інтегруйте теми безпеки в усі предмети: наприклад, на уроках математики можна розраховувати безпечну відстань під час пожежі, а на уроках історії – вивчати історичні події, пов'язані з безпекою.

✍️Проводьте тематичні тижні: присвячуйте тижні безпеці дорожнього руху, пожежної безпеки, кібербезпеки тощо.

✍️Організовуйте тренінги та семінари: запрошуйте фахівців для проведення тренінгів з надання першої допомоги, пожежної безпеки, безпечного поводження в інтернеті тощо.

✍️Використовуйте соціальні мережі: створіть сторінку БЕЗПЕКИ на сайті закладу освіти та в соціальних мережах і діліться там корисною інформацією.

✍️Співпрацюйте з батьками: залучайте батьків до розробки та проведення заходів, пов'язаних з безпекою.

✍️Створіть шкільну команду з безпеки: дозвольте учням брати активну участь у розробці та реалізації заходів щодо безпеки.

2️⃣ Знання нормативно-правового підґрунтя організації роботи з охорони праці та БЖД.

Нормативно-правовим підґрунтям організації роботи з охорони праці та БЖД у закладі освіти є Кодекс цивільного захисту України, Кодекс законів про працю України, Закон України «Про освіту», «Про охорону праці» та інші, розпорядження КМУ «Про затвердження плану заходів з реалізації Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі на 2023 рік» від 24.11.2023 № 174-р.

Нормативно-правові акти, методичні рекомендації щодо дотримання вимог охорони праці та БЖД у закладах освіти:

📍 наказ МОН «Про затвердження Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України» від 15.08.2016 № 974;

📍 наказ МОН «Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти» від 26.12.2017 № 1669;

📍 наказ МОН «Про затвердження Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності в закладах, установах, організаціях, підприємствах, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки України» від 18.04.2006 № 304 (у редакції наказу МОН від 22.11.2017 № 1514);

📍 наказ МОН «Про затвердження Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися із здобувачами освіти під час освітнього процесу» від 16.05.2019 № 659;

📍 методичні матеріали «Підготовка загальноосвітнього навчального закладу до нового навчального року з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності», лист МОН від 26.04.2013 № 1/9-305; інструктивно-методичні рекомендації щодо організації роботи з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності у дошкільних навчальних закладах, лист МОН від 23.09.2014 № 1/9-482;

📍 інструктивно-методичні матеріали щодо порядку підготовки закладу освіти до нового навчального року та опалювального сезону з питань цивільного захисту, охорони праці та безпеки життєдіяльності, лист МОН від 11.07.2022 № 1/7707-22.

3️⃣ Розробка локальних документів закладу освіти.

В закладах освіти розробляють та затверджують Правила внутрішнього трудового розпорядку, інструкції, Правила поведінки під час освітнього процесу. Зазвичай вимоги з охорони праці та безпеки життєдіяльності викладають у правилах та інструкціях. Наприклад, правила пожежної безпеки, обережного поводження з електрикою, правила дорожнього руху, правила і норми поведінки на воді, інструкції з безпеки під час проведення занять із фізичної культури і спорту, правила надання домедичної допомоги, правила поведінки під час виявлення вибухонебезпечних предметів тощо.

Кожен заклад освіти має розробити:

📍 Кодекс безпечного освітнього середовища;

📍 Угода шкільної спільноти «ОСВІТНЄ середовище»;

📍 ПОЛОЖЕННЯ про запобігання, протидію і порядок захисту дітей від різних форм насильства та жорстокого поводження

📍 ПОЛОЖЕННЯ «Про цифрову безпеку закладу освіти»

4️⃣ Забезпечення безпечних умов для навчання та роботи учасникам освітнього процесу.

Скористайтеся чеклістом «Чи створили в закладі освіти безпечне освітнє середовище», щоб перевірити, чи всі пункти виконали.

Створивши безпечне освітнє середовище ви надасте здобувачам освіти можливість знаходити правильне рішення в нестандартних ситуаціях, самостійно та творчо мислити, адаптуватися до умов, які швидко змінюються, і впевнено почуватися в майбутньому. Формувати ці особистісні якості — завдання сучасної освіти.

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: