Як зайнятим батькам ефективно проводити час з дітьми — поради психолога

Як зайнятим батькам ефективно проводити час з дітьми — поради психолога
Дата: 04.02.2024

У питаннях спілкування з дітьми якість завжди переважає кількість. Зайнятим батькам буває важко поєднувати роботу та взаємодію з дітьми. Розповімо в матеріалі, чому важливо припинити рахувати години, які ви проводите вдома.

Якщо сприймати час проведений з дітьми як обовʼязок, це призведе до підвищення тривожності та зростання рівня агресії в родині. На цьому наголошує директор Центру розвитку малюків коледжу Колумбійського університету Това Кляйн.

Для дитини має значення тільки якісна взаємодія з батьками, а не відрізок часу.

Дослідження 2015 року, опубліковані в Journal of Marriage and Family підтверджують: у віці від 3 до 11 років для дитини не має значення кількість проведеного часу. Тому варто зосередитись на створенні міцних стосунків з дітьми в момент, коли ви разом. В результаті, якісно проведений час з дітьми вплине на їх успішність в житті.

"Ми хочемо, щоб наші діти були вмотивовані, тому що успіх у житті, у світі бізнесу, у світі мистецтва тощо має прийти від внутрішньої мотивації", — каже Кляйн.

Знайдіть спосіб якісно проводити час

Ваші діти «не рахують години», які ви проводите на роботі чи вдома. Вони оцінюють якість ваших стосунків, коли ви разом та запитують себе:

"Це хтось, хто мене слухає, хто відповідає мені, хто в захваті від мене, хто підтримує мене... Чи є у мене батьки, які слухають і не засуджують?" — пояснює Това Кляйн

Рахується навіть пʼять хвилин справжньої близькості між вами.

"Якщо протягом тижня ви проводите з дитиною лише пів години, це не обов’язково має бути дуже цікаво, але це можуть бути обійми, коли дитина прокидається та отримує приємні дрібнички у вигляді сніданку. Ви завжди можете нагадати дитині, що побачите її ввечері, і вам кортітиме почути про її день", — каже психологиня.

Іноді краще менше, ніж більше

Як тільки у вас зʼявляється вільний час, не варто одразу хапатися за будь-яке цікаве заняття, тільки б усе швидко «відробити». Краще обрати дозвілля, на яке дитина відгукується щиро та проявляє зацікавленість у процесі.

"Майже завжди можна сказати, що менше — це більше для дітей. Діти просто хочуть бути з вами. Вони хочуть сидіти у вас на колінах і читати книгу, або кидати з вами фрізбі", — каже Кляйн.

Планування та проведення великої події може посилити стрес для вас і ваших дітей, зрештою відволікаючи увагу від спільних дрібничок, які породжують сильніший емоційний зв’язок.

Психологиня радить перевірити реакцію дітей дуже простим способом: лише запитайте, який момент з цілого дня, проведений разом, сподобався дитині найбільше. Якщо ви добре провели час, скоріше за все, діти згадуватимуть, як їздили з вами в авто, співали пісні, або просто коли ви про щось говорили та слухали. Такі відповіді свідчитимуть про хороше проведення часу. А от якщо єдине, що запам'яталося дитині, це розваги та емоції, отримані в процесі — тоді варто щось підкорегувати.

Ви все ще можете планувати більш масштабні заходи чи подорожі? Якщо вони допомагають вам налагодити зв’язок з дітьми в новому середовищі та досліджувати інтереси, це чудова ідея. І все-таки інколи грандіозний жест менш важливий, ніж просто провести час з дитиною у більш звичайний спосіб.

Слідкуйте за поведінкою дітей

Зазвичай діти самі скажуть вам, якщо ви проводите з ними мало часу. Діти молодшого віку можуть частіше влаштовувати істерики, кидатися іграшками або битися. В інших випадках ваші діти можуть просто відсторонитися, якщо не відчувають, що ви приділяєте їм достатньо уваги. Така  поведінка можлива навіть тоді, коли батьки вдома — ймовірно, поведінка свідчитиме про недостатньо «присутність» вас в цей момент. І, звичайно, найбільший викрадач нашого часу — це телефон.

Кожен із нас має усвідомити, коли ви з дитиною, але дивитеся у свій телефон та отримуємо всі ці сповіщення — це позбавляє вас якісного часопроведення, — каже Кляйн.

Якщо поведінка ваших дітей псується під час вашої роботи, спробуйте звільнити свій графік на один день. Говоріть та пояснюйте дітям, що ви думаєте та піклуєтеся про них навіть, якщо не можете приділити їм багато часу.

"Якщо ви не можете вчасно вкласти дитину спати, поцілуйте її, поки вона спить. А вранці скажіть: Коли я прийшов учора ввечері, я поцілував тебе і вкрив ковдрою", — каже Кляйн.

Батьки не мають відчувати провину за те, що зайняті роботою. Говоріть з вашими дітьми, пояснюйте, що працюючи ви інвестуєте у краще майбутнє для всіх. Завдяки роботі ви маєте можливість купувати іграшки, смаколики, одяг тощо.

Щире спілкування створює спогади на все життя і для батьків це зовсім не дорого.

Кілька порад, як цікаво провести час з дитиною

1. Приготування їжі завжди захоплює увагу дітей, особливо, якщо це смаколики і дозволено зліпити щось незвичне.

2. Підготовка до свят. Якщо слідкувати за календарем, можна чи не щомісяця змінювати інтер'єр. Діти залюбки:

— прикрасять будинок до зелених свят;

— розфарбують писанки та розвішають їх на дерева;

— прикрасять все навколо до Гелловіну чи Різдва;

— готуватимуть сюрпризи на дні народження тощо.

3. Вечір кіно. Якщо відкласти гаджети, закутатися в ковдру та подивитися цікаве кіно, а потім обмінятися думками та емоціями — то можна перетворити звичайний вечір у незабутню мить.

4. Подорож до найближчого водограю. Багаторазово перевірено, що діти обожнюють гуляти, особливо, якщо це запланована прогулянка з неочікуваним пікніком. По дорозі можна зупинятися досліджуючи кожен незвичний камінець.

5. Настільна гра. Інколи це може бути звичайний пазл, чи розмальовка. Якщо взяти корисну дидактичну розмальовку і разом з дитиною посидіти над нею, то вийде подвійна користь. Цікаві безплатні дидактичні матеріали ви можете знайти за посиланням.

Джерело:

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: