Як захистити дітей від небезпек в інтернеті

Як захистити дітей від небезпек в інтернеті
Дата: 28.02.2021

Трагічні події минулих тижнів знову поставили проблему безпеки дітей. І досить часто ця безпека напряму пов’язана зі світом медіа. Бо саме в медіа діти та підлітки знаходять чимало інформації, яка може бути небезпечною та спонукати до небезпечних учинків.

Саме цій темі була присвячена розмова під час ефіру у “Сніданок з 1+1”. 

❗️ Які дії запускають механізми небезпечної поведінки дітей та підлітків?  

❗️ Що таке “ефект Вертера” - і чому він небезпечний? Як медіа можуть провокувати небезпечну поведінку підлітків?

❗️Яка роль знань із медіаграмотності у житті будь-якої людини? 

✅ Хто і як має говорити з дитиною про безпечну поведінку в Інтернеті й у реальному житті?  

✅ Чи робить щось українська освіта для розвитку медіаграмотності? 

✅ Які джерела необхідно читати та дивитися, аби дізнатися, як допомогти дітям та підліткам?

ЩО  ТАКЕ “ЕФЕКТ ВЕРТЕРА” - І ЧОМУ МЕДІА МАЮТЬ ДУЖЕ ОБЕРЕЖНО ТА ВИВАЖЕНО ПИСАТИ ПРО СПРОБИ СУЇЦИДУ

На жаль, бажання дітей звернути на себе увагу, випробувати себе у якійсь екстремальній ситуації спонукає їх до необдуманих вчинків, що можуть мати негативні наслідки.

Соціальні психологи та професійні журналісти добре знають про “ефект Вертера”. Ця назва - від імені героя роману Йоганна Вольфганга Гете, який у 1774 році написав роман “Страждання молодого Вертера”, головний герой якого покінчив із життям. Ця книжка стала дуже популярною - і світом тоді прокотилася хвиля самогубств молодих людей, які наслідували приклад молодого Вертера. Через це деякі країни книжку заборонили як небезпечну. 

Суть “ефекту Вертера” в тому, що, чим частіше й докладніше медіа розповідають про суїцид або його спроби, тим більша вірогідність їх масового повторення найближчим часом. Тобто саме часте та деталізоване висвітлення суїцидів у медіа і є чинником для їх продовження. 

З подібним світ стикався неодноразово, наприклад, після самогубств поета Сергія Єсєніна у 1925 році або зірки кіно Мерелін Монро у 1962 році - саме тому, що ці подіїї надзвичайно широко висвітлювалися у медіа.

Деталізуючи причини й способи скоєння суїциду, багато медіа, самі того не усвідомлюючи, героїзують його в очах дітей та надають інструкції-підказки для скоєння. У 20 столітті соціолог Девід Філіпс виявив абсолютно чіткі зв’язки між тим, що розповідають про самогубства медіа, й тим, як ці самогубства скоюються. Саме тому медіа мають або взагалі не говорити про суїциди, або робити це дуже виважено та обережно, обов’язково залучаючи професіоналів, оскільки від їхньої професійності залежать життя дітей.

РОЛЬ МЕДІАГРАМОТНОСТІ ТА ХТО І ЯК МАЄ ГОВОРИТИ З ДІТЬМИ ПРО БЕЗПЕЧНУ ПОВЕДІНКУ В ІНТЕРНЕТІ Й РЕАЛЬНОСТІ

Для того, щоб Інтернет був безпечним і не заподіяв моральної, фізичної, фінансової шкоди для дитини чи дорослого, як для батьків, так і для педагогів важливим є постійне вдосконалення власних знань із кібербезпеки й медіаграмотності та дружня до дитини розмова батьків і вчителів про безпеку поведінки в Інтернет-просторі.

Виховання у дитини початкового розуміння, що таке технології, як із ними потрібно поводитися, як реагувати на інформацію, важливо розпочинати не зі шкільного віку, а значно раніше. І велика відповідальність тут покладається саме на батьків. Бо медіаграмотність дитини починається з медіаграмотності батьків. А далі це розуміння розширюється й поглиблюється у школі. Нині існує чимало курсів та ігор із медіаграмотності для дітей дошкільного віку, початкової, середньої та старшої школи, для батьків та педагогів, а також посібників та сайтів, присвячених темі медіаграмотності. Про них - нижче у дописі.

Перед тим, як починати з дітьми розмову, дуже доречно ознайомитися із порадами фахівців, насамперед, дитячих психологів та педагогів із медіаграмотності.

Адже розмова з дитиною має відбуватися так, щоб застерегти від небезпеки, але не підштовхнути зробити все навпаки й не заподіяти їй цим ще більшої шкоди. Фахівці знають ті тонкощі дитячої психіки, які, на жаль, відомі не всім. 

Корисними для батьків стануть, приміром, поради дитячого психолога Светлана Ройз , яка дуже простими та зрозумілими словами пояснює надзвичайно складні речі, і робить це коректно. 

Про те, чому підлітки чинять необдумано й що з цим можна зробити батькам і в школі, можна прочитати у її публікації тут: http://bit.ly/3dEExdB. Цікаву й практичну інформацію про те, як говорити з дітьми про інформаційний простір, як навчитися самому й навчити дітей розрізняти токсичну інформацію в медіа та правильно, без шкоди для власного життя, реагувати на повідомлення про трагедії, зокрема, спроби самогубства, можна знайти в публічному доступі на Фейсбук-сторінці доктора психологічних наук, завідувачки лабораторії масової комунікації та медіаосвіти Lyubov Naydonova , яка звернулася до Національної ради з питань України з питань телебачення та радіомовлення із закликом зупинити "мимовільну рекламу суїціиду в медіа" https://www.facebook.com/lyubov.naydonova/posts/3905556552840683

ЩО РОБИТЬ УКРАЇНСЬКА ОСВІТА ДЛЯ РОЗВИТКУ МЕДІАГРАМОТНОСТІ

Ще у 2013 році МОН рекомендувало закладам загальної середньої освіти запровадити курс “Основи медіаграмотності в навчальних закладах”. 

А восени 2020 року було затверджено новий стандарт базової загальної середньої освіти. У цьому документі слово “медіатекст” та розуміння “медіатексту” зустрічається 530 разів. Це означає, що освіта й науковці в освіті вже усвідомили важливість впливу медіа на дітей, і знання з медіаграмотності запроваджуються на загальнообов’язковому рівні. 

Переконаний, що будь-який шкільний предмет, приміром, література чи фізика, а не лише інформатика чи окремий предмет “медіаграмотність”, має вміщувати в собі елементи навчання медіаграмотності.

Наприклад, на уроці фізики цілком доречно розповісти про псевдонаукові міфи, які нерідко розповсюджуються в медіа. Бо через вивчення будь-якого предмету чи навчального курсу можна навчати учнів, як сприймати інформацію, як її оцінювати і як нею користуватися. Потрібно надати вчителям інструменти, щоб це зробити. Це дуже важливо, і ми рухаємося в цьому напрямку. Приміром, на сайті МОН ось тут http://bit.ly/3pOFmD4 педагоги вже можуть знайти та завантажити навчальні матеріали для інтеграції курсу інфо-медійної грамотності на уроках мистецтва у 9 класі. Тобто МОН запропонувало відповідний курс, для якого є програма і є підручники. 

Тому моя порада батькам, про що я говорив в ефірі “Сніданок з 1+1”: якщо у школі не вивчається курс із медіаграмотності - зверніться до директора школи й запитайте його, чому в дітей немає серед предметів за вибором курсу медіаграмотності. 

А запровадити такий курс можна на основі програми медіаграмотності, яка має гриф Міністерства освіти і науки України https://bit.ly/3uozIep.

ЯКІ ДЖЕРЕЛА ДОПОМОЖУТЬ РОЗІБРАТИСЯ У СВІТІ МЕДІА

РЕСУРСИ ДЛЯ ДІТЕЙ 

📗 Онлайн-гра з медіаосвіти в Україні - «Медіазнайко». Ця гра є частиною курсу з медіаграмотності для учнів загальноосвітніх шкіл і дозволяє їм дізнатися більше про інформаційне/медійне поле http://bit.ly/3dDV2GB .

📕 Медіаосвітня гра для підлітків - «Пригоди Літератуса» https://bit.ly/3sldt70. У цій грі підлітки оцінюють достовірність і правдивість інформації, яка їм трапляється, перевіряють її та знаходять правду.

📒 Медіадрайвер - твій навігатор у світі медіа http://mediadriver.online/

📘 Міні-книга про права та правила безпеки дітей у цифровому середовищі та робочий зошит від Міжнародного союзу електрозв’язку «У мережі з Санго»  https://bit.ly/2NTemom

📗 «Робочий зошит із безпеки в цифровому середовищі. Виконай завдання разом із Санго» https://bit.ly/3sojZd9.

РЕСУРСИ ДЛЯ ПЕДАГОГІВ

📕 Портал з медіаосвіти та медіаграмотності для вчителів, на якому  можна знайти програми уроків, розробки занять для вихователів, вчителів, програми лекцій, публікацій та презентацій для викладачів http://bit.ly/3dG4NUO

📙 Курс “Медіаграмотність для освітян” від Prometheus. Під час цього курсу педагоги можуть удосконалити знання, зокрема, про те, як медіа впливають на людину, психологічні засади медіаграмотності, як захистити дітей від кібербулінгу http://bit.ly/3sjbDUj .

РЕСУРСИ ДЛЯ БАТЬКІВ

📘 Курс із медіаграмотності для громадян http://bit.ly/3kfWYGx

📗 Курс  із медіаграмотності для батьків, який допоможе батькам удосконалити знання про те, як захистити дитину від фейків і навчити їх розпізнавати та критично мислити, одним із експертів-консультантів якого я був: http://bit.ly/37FzPZj

📕 Національна онлайн-платформа з цифрової грамотності http://bit.ly/37FA3Q9.

📒 Посібник “Довіряй, але перевіряй. Медіаграмотність в українському суспільстві”, для якого я написав кілька розділів і який буде корисний як батькам, так і педагогам. Цей посібник є у вільному доступі для читання онлайн, знайти його можна ось тут: http://bit.ly/2NT95NS

Також пропонуємо вам добірку різноманітних онлайн-курсів, відеоуроків, посібників та інших матеріалів для педагогів, учнів та батьків про те, як зробити Інтернет безпечним, захистити себе й інших, які підібрав Центр кращого Інтернету https://bit.ly/2P423X8. Ознайомитися з добіркою можна на нашому сайті: https://bit.ly/3sifscm.

Навчання кібербезпеці та медіаграмотності - це дуже складний та тривалий процес, який постійно треба підтримувати. І розвиток та підтримка цього процесу -  це спільна робота держави, вчителів, батьків. 

  • Слідкуйте за новинами:
  • Поділитися:

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар