Як закладу освіти провести аналіз зовнішніх і внутрішніх чинників, які впливають на його діяльність?

Як закладу освіти провести аналіз зовнішніх і внутрішніх чинників, які впливають на його діяльність?
Дата: 26.06.2024

Як закладу освіти провести аналіз зовнішніх і внутрішніх чинників, які впливають на його діяльність?

На діяльність будь-якої організації, зокрема закладу освіти впливають як внутрішні, так і зовнішні чинники. Всебічний глибинний аналіз цих чинників – ефективний засіб визначення наявних і потенційних ресурсів і загроз, пріоритетів розвитку закладу освіти, шляхів подолання викликів тощо.

Що саме варто проаналізувати? Насамперед – ті аспекти діяльності, які визначають внутрішню систему забезпечення якості освіти закладу. 

Можна розпочати з тих напрямів діяльності закладу освіти, які пропонує «Абетка для директора»:

✔ освітнє середовище;

✔ система оцінювання результатів навчання учнів;

✔ педагогічна діяльність педагогічних працівників;

✔ управлінські процеси.

Додатково можна проаналізувати інші важливі складові функціонування закладу освіти, наприклад, фінансову (джерела фінансування, шляхи залучення додаткових коштів, ефективність використання коштів тощо). 

Які методи обрати для аналізу?

Самооцінювання якості освітніх та управлінських процесів можна використати як форму аналізу діяльності закладу освіти, а результати самооцінювання – проаналізувати з використанням різних методів.

SWOT-аналіз – найбільш традиційний підхід для врахування впливу як внутрішніх чинників через визначення сильних (Strengths) і слабких (Weaknesses) сторін закладу освіти, так і зовнішніх чинників, які забезпечують додаткові можливості (Opportunities) і становлять певні загрози (Threats). Такий підхід насамперед дозволяє зберегти й активізувати сильні сторони, використати можливості, усунути слабкі сторони й загрози.

Проте, на ринку освітніх послуг існує значна кількість закладів освіти, які певним чином конкурують між собою. З урахуванням цього доцільно розширити SWOT-аналіз у частині SW-підходу (визначення сильних і слабких сторін) до SNW-підходу, де додається особлива нейтральна (Neutral) позиція. Ця Neutral-позиція визначає ті сторони діяльності закладу освіти, які не відрізняють його від інших закладів і не дають переваг в ситуації конкуренції, тобто не є ні слабкими, ні сильними сторонами.

PEST-аналіз – деталізує ОТ-частину SWOT-аналізу (визначення можливостей та загроз) та дозволяє краще зрозуміти, як зовнішні чинники впливають на діяльність закладу освіти. Зовнішні чинники поділяють на сфери: P – політичні, E – економічні, S – соціальні, T – технологічні. Інші варіанти такого аналізу можуть включати правовий, екологічний, демографічний тощо чинники.

Докладно: 

🔹 «Абетка для директора»  👉 http://surl.li/usqtn 

🔹 Онлайн-курс «Управління якістю освіти в школі» 👉 http://surl.li/usqvq

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: