"Дороги України": оприлюднили текст Радіодиктанту 2023 — читати та звіряти з оригіналом

"Дороги України": оприлюднили текст Радіодиктанту 2023 — читати та звіряти з оригіналом
Дата: 30.10.2023

Суспільне Культура у партнерстві з Українським Радіо публікує текст Радіодиктанту національної єдності 2023. Його авторкою стала письменниця Катерина Калитко, а читав актор театру та кіно Олексій Гнатковський. Результати радіодиктанту оголосять у грудні, коли опрацюють усі листи.

Дороги України

Дороги України – переплутані нитки любові.

Перший теплий вітер зустрічає на ізюмській трасі з її безсонним рухом. У знищеному селі обіч – весна: обвуглене збіжжя, що тліло всю зиму, випускає вперті паростки скрізь по руїнах зерносховища. Посічена обстрілами посадка зеленіє в половину висоти: зелено-чорний прапор. За нею темніє згорілий танк. Ще далі, на обрії, вийшов орати трактор. Влітку вирви на цьому полі обростуть по краю шавлією.

У бганках подільського ландшафту виблискують кольоровими мозаїками хати з мальованими віконницями. Волоські горіхи схиляються, гладять лобове скло. Авто стрибає з горба в долину, і серце стрибає, і хочеться сміятися.

Дерева по коліна у воді перед вцілілим пішохідним мостом через Десну в Чернігів. При воротях із лебедями та левами по селах Полтавщини мліють відра яблук та абрикос. Над Хаджибейським лиманом засмагла пара порається коло старої лози у вечірньому світлі – схоже на народну ікону. Фари вихоплюють кам'янички в садках на околиці Львова: тут легко уявити вечірні збори підпільного товариства чи стрілецький картярський гурток. Ластів'яча зграя виграє над мокрою левадою при самому кордоні.

Підірвані мости лежать животами у своїх ріках – і ріки обіймають їх. Блакитне вечірнє світло і пилюга стоять над жнивними полями. Тремтливі вогні далеких жител, клубки туману над потічками у видолинках. Барвисті гори гарбузів між ріллі, і кукурудзи до пізньої осені виструнчені на городах стійко, бо на зиму люди вкриють ними стіни домів.

Дороги України – переплутані нитки любові: подекуди перерубані, але знову зв'язані у вузол, аби бути ще міцнішими. Немає нічого красивішого, ніж їхати крізь усю країну і вбирати її поглядом. Немає нічого щемкішого, ніж летіти трасою в пітьмі, аби встигнути до комендантської, і знати: наприкінці шляху чекає безсонне вікно із жовтим світлом і рідним теплом.

Історія радіодиктанту

Цьогоріч його проводять уже 23-й рік поспіль. Радіодиктант національної єдності започаткувала команда Українського радіо у 2000 році. Головна мета — об'єднати всіх українців як в Україні, так і за її межами, а не перевірити знання.

У 2022 році текст радіодиктанту "Твій дім" написала письменниця та режисерка Ірина Цілик. Читала диктант народна артистка Ада Роговцева. Тоді диктант написали понад пів мільйона людей на шести континентах, зокрема науковці на станції "Академік Вернадський" в Антарктиді.

У 2020-му текст диктанту написав письменник і видавець Іван Малкович, а читала — акторка Римма Зюбіна. У 2021 році текст диктанту написав і прочитав письменник Юрій Андрухович. До цього текст диктанту 13 років писав мовознавець Олександр Авраменко.

Джерело:

Вподобайки:

1
0
0
0

Коментарі

Діана

Вітаю. Двокрапки в тексті не вмотивовані. Коли ж, нарешті, почують голос українців: диктант повинен читати вчитель мови, щоб передати правильну інтонацію речень ??? Нічого особисто не маю проти артиста, але він мчав, наче йому горіло десь, та й належного інтонування смислових зв'язків у реченнях не було зроблено. На жаль.

Наталя

Так, погоджуюсь. Диктант повинен читати вчитель! Можливо, наступного року ним стане вчитель української мови та літератури Артур Пройдаков, що увійшов до десятки найкращих вчителів світу за версією премії Global Teacher Prize.

Клим.

... Або Авраменко, який теж прекрасно читає диктанти! Той, хто і має це робити.

Любов

І я підтримую висловлену вище думку про те, що диктант має читати вчитель. Є ж відповідна методика, різні паузи при кожному розділовому знаку. До речі, Олександр Авраменко диктував чудово. Щодо розділових знаків...Є ж правила, а цьогоріч двокрапки зовсім не вмотивовані. Автор тексту може пояснити їх?!

Уляна

Чому ізюмський напрямок з малої літери? Є ж Бахмутський напрямок, Київський, Запорізький і т.д.?

Влад

Гнав. Артист як на пожежу, без інтонації, без думки, чи можна встигнути за ним. Авраменко читав дуже виразно, я можна було за ним орієнтуватися в пунктуації. До слова, Андрухович як читець теж недалеко від Гнатковського, але організаторів не дуже обходить

Ганна

А я б хотіла спитати про асоціаціі авторки тексту, коли вона проіжджала мимо Львова…… ,,…стрілецький картярський гурток….ʼʼ ЦЕ ПРО КОГО І ПРО ЩО????

Зоя

Знищують освітянські таланти, чому повний ігнор щодо вчителів

Наталія

Двокрапок було багато... " ізюмська траса" з малої букви - це якось дивує..(траса встелена ізюмом(родзинками) ? чи дорога на місто Ізюм). Але по при ці складнощі - я написала радіодиктант без орфографіних помилок!!!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: