Ефективна модель зворотнього зв`язку учасників освітнього процесу

Ефективна модель зворотнього зв`язку учасників освітнього процесу
Дата: 25.09.2024

Для безпечної та належної організації освітнього процесу та дотримання прав учасників освітнього процесу дуже важлива вчасна, зрозуміла та чесна комунікація всіх сторін: батьків, здобувачів освіти, педагогічних працівників, керівництва закладів освіти та органів влади. 

Ефективна комунікація — це спланована і системна робота, де керівник, або педагогічний працівник чітко розуміє:

✔ про що необхідно говорити;

✔ з ким;

✔ у якому форматі доносити інформацію;

✔ як обрати правильний час;

✔ як отримати зворотний зв’язок.

Розглянемо етапи побудови ефективної комунікації:

1️⃣ Стратегія: проводимо ситуаційний аналіз, визначаємо цілі і завдання комунікації, а ключові повідомлення (з ким ми будемо комунікувати), ключові повідомлення (що саме будемо говорити).

2️⃣ Планування: обираємо канали (де будемо розміщувати інформацію) і  формати донесення інформації, які будемо використовувати.

3️⃣ Зворотній зв’язок і оцінка результатів: визначаємо, чи змогли досягти поставлених цілей і оцінити, що думають наші цільові аудиторії.

Для забезпечення необхідного розвитку дитини необхідно будувати освітній процес на засадах педагогіки партнерства між усіма учасниками освітнього процесу. Педагогіка партнерства передбачає роль учня як рівноправного учасника освітнього процесу, відповідального за результати свого навчання.

Чому педагогіка партнерства важлива:

✔ по-перше, вона сприяє створенню атмосфери, в якій найкраще розкривається потенціал кожного учня, формується його ініціативність і креативність; 

✔ по-друге, партнерство підвищує рівень довіри між вчителем і учнем, що, зрештою, допомагає учню працювати з максимальною ефективністю;

✔ по-третє, такий формат стосунків найкраще готує учнів до ролі активного громадянина у відкритому світі;

✔ по-четверте, в умовах педагогіки партнерства найпродуктивніше відбувається розвиток розуміння суспільних цінностей та м’яких навичок.

Взаємодія батьків, учня, педагога і керівника школи – незамінна для формулювання індивідуальних освітніх траєкторій та втілення їх в індивідуальних навчальних планах кожного учня. Така можливість передбачена статті 1 пункту 11 Закону України «Про освіту» і деталізована у статті 14  Закону Укра\ни «Про повну загальну середню освіту».

Дбаючи про ефективну взаємодію з батьками, учитель повинен враховувати важливість таких чинників.

1️⃣ Доброзичливе ставлення до дитини. Психологічний контакт з батьками легше налагодити, якщо вчитель виявляє розуміння дитини, симпатизує їй, бачить позитивні риси.

2️⃣ Запрошення батьків до співпраці. Доброзичливість, відкритість у спілкуванні з батьками — перший крок до співпраці з ними. З такою ініціативою має виступити вчитель, оскільки до цього його зобов’язує професійний обов’язок. 

3️⃣ Визнання батьків партнерами у співпраці заради дитини. Учитель повинен завжди наголошувати на важливій ролі батьків у вихованні та розвитку дитини.

4️⃣ Пошук нових форм співпраці. Особливо корисний обмін думками з батьками щодо налагодження взаєморозуміння з дітьми. Комунікація з батьками може відбуватись у різних формах.

Формати комунікації можна досить умовно класифікувати як безпосереднє спілкування (офлайн) або спілкування за допомогою електронних засобів комунікації (онлайн).

Останнім часом формат проведення батьківських зборів зазнає суттєвих змін: чимало шкіл і педагогів відходять від «традиційного» формату, коли вчитель говорить, а батьки слухають. Зустрічі батьків із педагогами набувають характеру тренінгів, круглих столів, дискусійних обговорень, майстер-класів  у форматі онлайн за допомогою інтерактивних Інтернет-платформ.

Забезпечити якість освіти неможливо без партнерства, постійної комунікації школи та батьків. Адже від рівня такої комунікації багато у чому залежить навчальний поступ дитини, індивідуальна освітня траєкторія, адаптація до освітнього процесу. Важливою для батьків є інформація про критерії оцінювання навчальних досягнень учнів. Постійний і регулярний процес комунікації робить батьків більш свідомими у залученні до освітнього процесу.

Докладно:

✔ Закон України «Про повну загальну середню освіту» 👉 http://surl.li/ykmklc 

✔ Закон України «Про освіту» 👉 http://surl.li/pvkydr 

✔ Абетка для директора  👉 http://surl.li/yjjtwy

✔ Розпорядження Кабінету Міністрів України ві 14.12.2016 № 988-р «Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року» 👉 https://imzo.gov.ua/osvita/nush/

 

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: