Яку роль відіграє в освітньому процесі досвід? Величезну! І це не перебільшення, адже саме завдяки отриманому досвіду ми можемо обирати найкращі стратегії роботи, а отже – реалізувати всі ідеї та підлаштуватися під різні умови.
А ще саме досвід, уміння його аналізувати та використовувати, неабияк допомагає орієнтуватися в епоху освітніх реформ та численних змін. Тож не дивно, що у світі все більшої популярності набирають експірієнс-технології – навчання, засноване на досвіді.
Експірієнс-технології – це сукупність освітніх технологій, в основі яких лежить опанування і застосування різних видів досвіду особистості.
Ключовим елементом експірієнс-технологій є аналіз учнями власного досвіду. Діти мають обдумати його, оцінити та реконструювати (індивідуально або разом), щоби максимально розібрати й осмислити отримані завдяки досвіду знання та навички. І найголовніше – навчитися використовувати набуті знання.
Важливо розуміти, як саме працюють експірієнс-технології. Так, діти мають бути особисто залучені, тобто потрібно працювати з інформацією, що має особливе значення для школярів. Фактично ми маємо справу не лише зі знаннями дітей, а й із їхніми почуттями. Також украй важливо відзначати зусилля учнів, створювати атмосферу довіри, поваги та відкритості.
Навчання із використанням експірієнс-технологій складається з чотирьох етапів:
1. Актуалізація безпосереднього досвіду учнів.
Як отримати досвід? Найкраще – в ігровому форматі. Тут вам на допомогу прийдуть ігри та симуляції, що відтворюють конкретні життєві ситуації. Також чудово підходять проєктне навчання, досліди та квести.
2. Рефлексія: аналіз отриманого досвіду.
Як осмислити досвід? Зробити це самостійно учням може бути складно, тож тут ви маєте допомогти, поставивши кілька тематичних запитань, розпитавши про враження та почуття.
3. Концептуалізація: створення моделі, що описує отриману інформацію, генерація ідеї, вибудовування взаємозв’язків).
Це теж етап запитань, але вже не про враження: тут ми переходимо до конкретики та намагаємося зробити висновки. Чому ситуація розвивалася саме так? До чого призвело конкретне рішення? Що може вплинути на ситуацію?
4. Експериментування: перенесення отриманих знань у життя.
Апробація нового досвіду. Можна провести рольову гру, під час якої стане зрозуміло, наскільки добре учні засвоїли нові знання.
Тобто навчальний процес розвивається по спіралі: досвід – аналіз – нові знання – впровадження їх у практику – новий досвід.
Коментарі
Додати коментар