Календарне планування та подолання освітніх втрат: як встигнути все?

Календарне планування та подолання освітніх втрат: як встигнути все?
Вчителям
Дата: 26.02.2024

Джерело: Освіторія

Як встигати за календарним плануванням, якщо учні мають прогалини в знаннях? Чи обов’язково надолужувати освітні втрати позаурочно, щоб усе встигати? Чи можна змінювати календарне планування для окремого класу? Ми поспілкувалися з Катериною Одарчук, заступницею директора з навчальної роботи, вчителькою фізики й астрономії Київського ліцею бізнесу. Пані Катерина розповіла, як ліцей адаптує календарне планування до потреб учнів. І дала кілька порад з надолуження освітніх втрат на уроках.

Подолання освітніх втрат потребує змін у календарному плануванні

Календарно-тематичне планування (КТП) призначене для того, щоб розподіляти навчальне навантаження та фіксувати теми занять. Його розробляє вчитель для кожного класу відповідно до навчальної програми та вимог Державного освітнього стандарту.

Календарно-тематичне планування — обов’язковий документ педагогів у кожному освітньому закладі. Він синхронізований з освітньою програмою, а також координує діяльність вчителів.

Внесення змін і правок протягом навчального року — прийнятна процедура.

Але життя постійно ставить перед нами нові виклики, які ми маємо долати і отримувати хороші результати, попри складнощі. Це також стосується і змісту КТП. І хоча вчителі складають календарно-тематичне планування заздалегідь, дотримуючись методичних рекомендацій відповідно до свого предмета, але внесення змін і правок протягом навчального року — прийнятна процедура. Зважаючи, наприклад, на освітні втрати учнів.

У нашому ліцеї щорічно на початку навчального року методичні об’єднання на засіданнях затверджують низку необхідних робочих документів з навчальної, виховної та методичної роботи. Зокрема план проведення діагностичних моніторингів, директорських тестувань, моніторингу PISA, предметних тижнів, тренувальних НМТ, оформлення карт опанування предметів тощо.

Кожен учитель після розгляду та погодження КТП на засіданнях методичного об’єднання представляє його адміністрації ліцею для затвердження.

Спершу ми проводимо діагностичні моніторинги, а тоді вносимо корективи до КТП у кожному класі. Адже результати показують, який рівень засвоєних знань та предметних компетентностей у ліцеїстів є в цей момент, що потрібно доопрацювати, які теми та розділи повторити.

У кінці семестру ми проводимо директорський (підсумковий) моніторинг, щоб порівняти результати учнів з тими, які ми отримали на початку семестру. Тоді робимо висновки і враховуємо все, коли плануємо наступний семестр.

Ми, наприклад, робимо це за допомогою графіків для кожного класу.

Спостерігаємо за динамікою результатів директорських тестувань — порівнюємо успішність на початку семестру та в кінці.

Визначаємо середні бали у класі з різних предметів.

А також порівнюємо рівні знань учнів за семестр.

Як надолужувати прогалини і встигати за календарним плануванням

Останні три роки освіта у зв’язку з пандемією та повномасштабним вторгненням в Україну зазнала серйозних втрат. Наш заклад теж не виняток, на жаль.

Наприкінці першої чверті ми провели аналіз освітніх результатів наших учнів за минулі два роки.

Найбільших освітніх втрат у нашому ліцеї, як і в більшості по країні, зазнали математика, українська мова та література.

Ми провели педагогічну раду, щоб проаналізувати ці результати. І знайшли рішення, як долати освітні втрати разом із нашими учнями в межах уроків.

Як надолужити втрачене без позаурочних занять

Компенсувальні та коригувальні уроки. Наприклад, на уроках фізики я організовую повторення навчального матеріалу: у межах заняття виділяю для цього окремий час. А також більше уваги та часу приділяю проблемним видам роботи (у моєму випадку це розв’язання якісних та кількісних задач).

Інтегровані уроки. На таких заняттях учні краще засвоюють на практиці ті теми, в яких найбільше прогалин.

Усні «заліки». Із кожним учнем 9-го та 11-го класів ми проводимо індивідуальні бесіди. Це опитування з базових дисциплін: математики, української мови та історії України.

Запаси освітнього контенту. З тих тем, які потребують надолуження, варто напрацювати якісні матеріали. Повторення тем я часто даю в ігровій формі. Наприклад, використовую сайт LearningApps або гру Kahoot!. Для лабораторних робіт чудово підійдуть інтерактивні симуляції на PhET.

Адаптація КТП. Для подолання освітніх втрат календарно-тематичне планування варто переглянути та перерозподілити навчальний час між темами.

Не варто боятися змінювати КТП

Багато педагогів кажуть, що в них немає часу на додаткове опрацювання пройденого матеріалу задля подолання втрат. Адже є ще поточний програмний матеріал, і треба рухатися за календарним плануванням. Але вчителям не варто боятися адаптувати КТП під потреби класу.

Звісно, дотримуватися календарно-тематичного планування важливо, але мобільне, гнучке КТП — це наше сьогодення. Для нас, учителів, головним є не вичитати години для кількості. Ми повинні надати можливість учням якісно засвоїти знання, навички та компетентності, які вони можуть застосовувати в житті.

Тому адаптувати КТП під потреби класу — це хоч і вихід із зони комфорту, але все ж необхідний крок для покращення ситуації. Особливо для того, щоб долати освітні втрати в межах навчального часу. І це перевірено на власному досвіді.

Новини:

Поділитися:

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар